A konzervatív bécsi napilapban, a Die Pressében Az EU-alkotmány ellenzői feljövőben című írás elemzi az uniós alaptörvény előtt álló népszavazási maraton esélyeit.
Mint ismeretes: az idén és jövőre tíz tagországban döntenek a polgárok népszavazással az uniós alaptörvényről.
Az EU-kritikus „nem front” Nagy Britanniában a legerősebb. Az ellenzők számos európai lapban és az interneten nyilvánosságra hozott felhívásukkal egy, az egész EU átfogó alkotmány elvetését javasló mozgalmat indítottak el. A kezdeményezéshez az azt elindító Thomas Rupp szerint 14 országból a politika és a gazdaság 42 befolyásos személyisége csatlakozott.
Ők azt követelik, hogy minden országban voksolhassanak a polgárok az alaptörvényről, s a kormányok már előzetesen gondoskodjanak a kiegyensúlyozott tájékoztatásról, s fogadják el, ha a népszavazáson a nemek kerülnének többségbe.
Az Egyesült Királyságban a legnagyobb a veszélye a jogi konstrukció elutasításának. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek fele szavazna igennel. Az újonnan csatlakozott országok közül az alkotmány a legalacsonyabb támogatásra Lengyelországban és Csehországban számíthat. De számos, eredetileg EU-párti országban, mint például Franciaországban is, csökken az alkotmánypártiak aránya. Egy szeptemberi közvélemény-kutatás még 64 százalékos, míg a decemberi már csak 57 százalékos EU-alkotmány támogatottságot mért.
A legtöbben nem is az alkotmánnyal, hanem magával az unióval, mint intézménnyel szemben meglévő ellenszenvüket kívánják így kifejezni. A bővítés következményeitől való félelem, valamint csatlakozási tárgyalások Törökországgal történő megkezdéséről hozott döntés csak tovább táplálta az EU-szkepticizmust. Ezért az alkotmány ellenzőinek figyelmeztetése, mint például a cseh elnök Vaclav Klausé, aki egy „európai szuperállamtól” óvott, termékeny talajra találnak.
Az alkotmány támogatói szerint az új alkotmány számos aggodalomra szolgál válaszul, szerintük ezzel az unió közelebb kerül a polgárokhoz, átláthatóbb és hatékonyabb lesz.
Spanyolországban, ahol február 20-án először voksolnak az alkotmányról, a kormány hatalmas reklámhadjáratba kezdett a médiában. Február 11-én Gerhard Schröder és Jacques Chirac a kormányfővel, José Rodriguez Zapateróval egy közös barcelonai nagygyűlésen kívánja az igen pártiakat megerősíteni.
Hamarosan bejelentést tesz Orbán Viktor