Egyre nagyobb az EU- szkepticizmus

A legtöbben nem is az alkotmánnyal, hanem magával az unióval, mint intézménnyel szemben meglévő ellenszenvüket kívánják így kifejezni. A bővítés következményeitől való félelem, valamint csatlakozási tárgyalások Törökországgal történő megkezdéséről hozott döntés csak tovább táplálta az EU-szkepticizmust – írja a Die Presse.

2005. 01. 18. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív bécsi napilapban, a Die Pressében Az EU-alkotmány ellenzői feljövőben című írás elemzi az uniós alaptörvény előtt álló népszavazási maraton esélyeit.

Mint ismeretes: az idén és jövőre tíz tagországban döntenek a polgárok népszavazással az uniós alaptörvényről.

Az EU-kritikus „nem front” Nagy Britanniában a legerősebb. Az ellenzők számos európai lapban és az interneten nyilvánosságra hozott felhívásukkal egy, az egész EU átfogó alkotmány elvetését javasló mozgalmat indítottak el. A kezdeményezéshez az azt elindító Thomas Rupp szerint 14 országból a politika és a gazdaság 42 befolyásos személyisége csatlakozott.

Ők azt követelik, hogy minden országban voksolhassanak a polgárok az alaptörvényről, s a kormányok már előzetesen gondoskodjanak a kiegyensúlyozott tájékoztatásról, s fogadják el, ha a népszavazáson a nemek kerülnének többségbe.

Az Egyesült Királyságban a legnagyobb a veszélye a jogi konstrukció elutasításának. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek fele szavazna igennel. Az újonnan csatlakozott országok közül az alkotmány a legalacsonyabb támogatásra Lengyelországban és Csehországban számíthat. De számos, eredetileg EU-párti országban, mint például Franciaországban is, csökken az alkotmánypártiak aránya. Egy szeptemberi közvélemény-kutatás még 64 százalékos, míg a decemberi már csak 57 százalékos EU-alkotmány támogatottságot mért.

A legtöbben nem is az alkotmánnyal, hanem magával az unióval, mint intézménnyel szemben meglévő ellenszenvüket kívánják így kifejezni. A bővítés következményeitől való félelem, valamint csatlakozási tárgyalások Törökországgal történő megkezdéséről hozott döntés csak tovább táplálta az EU-szkepticizmust. Ezért az alkotmány ellenzőinek figyelmeztetése, mint például a cseh elnök Vaclav Klausé, aki egy „európai szuperállamtól” óvott, termékeny talajra találnak.

Az alkotmány támogatói szerint az új alkotmány számos aggodalomra szolgál válaszul, szerintük ezzel az unió közelebb kerül a polgárokhoz, átláthatóbb és hatékonyabb lesz.

Spanyolországban, ahol február 20-án először voksolnak az alkotmányról, a kormány hatalmas reklámhadjáratba kezdett a médiában. Február 11-én Gerhard Schröder és Jacques Chirac a kormányfővel, José Rodriguez Zapateróval egy közös barcelonai nagygyűlésen kívánja az igen pártiakat megerősíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.