Hatvan éve szabadult fel az auschwitzi haláltábor

Az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadulásának 60. évfordulóján a holokauszt áldozataira emlékezik a világ. A mai napon több mint negyven állam vezetői a hírhedt haláltáborban gyűltek össze, hogy leróják kegyeletüket. Megemlékezést tartottak Budapesten, illetve a német fővárosban is.

MNO
2005. 01. 27. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának 60. évfordulója alkalmából megemlékezést tartottak Auschwitz-Birkenauban, az egykori haláltábor területén. A lengyelországi eseményen 44 ország állam és kormányfői – köztük Mádl Ferenc köztársasági elnök – vettek részt.

A tábor területén délután rendezendő megemlékezésen beszédet mondott mások mellett Aleksander Kwasniewski lengyel, Vlagyimir Putyin orosz, Móse Kacav izraeli államfő. Az orosz elnök beszédében elmondta, a fajgyűlölet és az idegenellenesség ma is élő jelenség. Vlagyimir Putyin kijelentette: Oroszország mindig is harcolni fog az antiszemitizmus ellen. Hasonlóan nyilatkozott Viktor Juscsenko ukrán elnök is, akinek édesapja azon kevés szovjet hadifogoly közé tartozik, aki túlélte az auschwitz-i haláltábort.

Az izraeli elnök azt mondta, hogy a szövetségesek a II. világháborúban nem tettek meg mindent az európai zsidók megmentéséért. Móse Kacav szerint számos zsidó életét menthették volna meg a szövetségesek, ha bombázták volna a haláltábort, vagy az odavezető vasútvonalakat. Hozzátette: a holokauszt nem csak a zsidó nép tragédiája, hanem az emberiség kudarca. Az izraeli államfő felszólította az Európai Uniót, hogy lépjen fel az antiszemitizmus ellen.

II. János Pál pápa üzenetét Jean-Marie Lustiger párizsi bíboros-érsek olvasta fel, akinek édesanyja deportálás közben vesztette életét.

Csütörtökön Budapesten, a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban is megemlékezést tartottak – írja a radio.hu.

A megemlékezésen jelen volt Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, David Admon, Izrael magyarországi nagykövete és Schweitzer József nyugalmazott főrabbi is. Az egybegyűltek előtt Gyurcsány Ferenc kormányfő tartott beszédet.

– Ők könyörögtek, és mi nem segítettünk. Magyarországon és a világon sem menthető fel senki, aki életeket menthetett volna meg, de nem tette – mondta a miniszterelnök, hozzátéve: a cselekvést félelemből elmulasztóknak talán még találnánk mentséget, de a politika szereplőinek biztosan nem.

A német politikai élet sajátos, ritkán tapasztalható gesztussal emlékezett: a szövetségi törvényhozás alsó- és felsőházát megába foglaló Bundesrat közös ülésén a politikai élet szereplői kollektíven hajtottak fejet az áldozatok előtt. Az ülésen csak Köhler államfő nem volt jelen, mert ő az auschwitzi megemlékezésre utazott.

A német parlament elnöke beszédében a zsidóüldözés és népirtás világtörténelmi példátlanságát, más bűnökkel való összehasonlíthatatlanságát hangsúlyozta.

(Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.