Leterhelt képviselők

Honatyáink egy része az országgyűlési képviselői munkán felül számos parlamenti és társadalmi, valamint párt- tisztséget, feladatot lát el. Van, aki napi 12-17 órát dolgozik külön juttatás nélkül - legalábbis saját bevallása szerint.

MNO
2005. 01. 27. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országgyűlési képviselők többségének a parlamenti munkán kívül számos egyéb – kormányzati, párt-, illetve társadalmi szervezetnél vállalt – megbízása van; ezek sok esetben nagyobb leterheltséggel járnak, mint a képviselőség – írja a Magyar Hírlap, hozzátéve: akad olyan honatya is, aki bevallása szerint csak külsőségnek tekinti a címeket, elnöki, alelnöki tisztségei kimerülnek abban, hogy protokoll eseményeken vesz részt.

Nem közéjük tartozik bevallása alapján Gémesi György gödöllői polgármester, az MDF elnökhelyettese. A Magyar Vívószövetségben, a Magyar Önkormányzatok Szövetségében, a Gödöllői Kistérségi Fejlesztési Tanácsban és az Északkelet-Pest Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulásban elnöki, a parlament ifjúsági és sportbizottságában és a Magyar Olimpiai Bizottságban alelnöki posztot betöltő politikus számára elmondása szerint hajnali ötkor kezdődik és éjfélkor végződik a nap, az önkormányzattal, a sporttal és az MDF-fel kapcsolatos megbízások töltik ki idejét. Gémesi a lapnak hangsúlyozta: csak a képviselőségért és a polgármesterségért vesz fel fizetést.

Kökény Mihály (MSZP) egészségügyi kormánymegbízottként évi tizenhárommillió forint költségtérítést kap, ebből működteti irodáját. Az Egészségügyi Menedzserek Egyesülete és a Népegészségügyi Tudományos Társaság tagja alapítványokban is szerepet vállalt korábban, de ezek „főleg reprezentatív tagságot” jelentenek, nem rendszeres munkavégzést, tiszteletdíj sem jár értük.

A terrorellenes küzdelmet koordináló Vadai Ágnes e feladatáért semmiféle juttatást nem kap. Igaz, az MSZP honvédelmi szakértője most a 2006-os képviselő-jelöltségbe fekteti energiáit, minden más – az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlésében, az Interparlamentáris Unióban és az MSZP elnökségében viselt megbízása – ez után következik. A képviselő tagja egyébként a kormányfő külpolitikai tanácsadó testületének is, oktató a Közgázon és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, de csak a képviselőségért vesz fel fizetést.

Újhelyi István, aki az MSZP, a parlament ifjúsági bizottsága és a Szocialista Ifjúsági Internacionálé alelnöke is, úgy nyilatkozott: az elvállalt tisztségek egy része „szerelem”, a többi kapcsolódik a képviselői munkához. A képviselő ezen kívül népesedéspolitikai kormánymegbízott, az MSZP Táncsics Alapítványának kurátora és a Pick-Szeged kézilabdacsapat igazgatótanácsának tagja. „Csak képviselőként, valamint parlamenti bizottsági tagként kapok javadalmazást, a többi feladatot társadalmi munkában látom el” – mondta a honatya, aki saját bevallása szerint napi tizenhét órát dolgozik.

Toller László (MSZP) Pécs polgármestere, a miniszterelnöki önkormányzati tanácsadó testület elnöke, az MSZP Baranya megyei elnöke, a Megyei Jogú Városok Szövetsége, a Magyar Városszövetség, az Intelligens Települések Országos Szövetségének elnöke, a Pécsi Mecsek Futball Club társadalmi elnöke, a Vasutas Művelődési Egyesület kuratóriumának, valamint a Pécsi Országos Színházi Találkozó Kht. tulajdonosi testületének tagja. Tegnap a megyei jogú városokkal való kapcsolattartásért felelős miniszterelnöki megbízottnak nevezte ki őt a kormányfő. A tisztségeket Toller is javadalmazás nélkül látja el, kivéve a polgármesterséget, mint mondta, itt a jutalomról mond le.

Az SZDSZ legelfoglaltabb politikusa Eörsi Mátyás, a párt ügyvivője, frakcióvezető-helyettese. A képviselőre az európai ügyek bizottságának elnökeként hárul a legtöbb feladat, de a külügyi bizottság alelnökeként is sok időt tölt felkészüléssel. A Liberális Internacionálé alelnöki posztja inkább felelősséggel, mint sok munkával járó megbízatás, az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlés liberális frakciójának vezetése pedig évente négyszer igényel intenzívebb energiabefektetést. A kormányfő külpolitikai tanácsadó-testületét is vezető politikus bevallása szintén csak a parlamenti munkáért kap fizetést, a többi tisztséget társadalmi megbízásban látja el.

A Fideszben Kövér László viszi a prímet, a korábbi pártelnök és alelnök most választmányi elnök, emellett frakcióvezető-helyettes, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak az elnöke, elnökségi tagja a Magyar Polgári Együttműködési Egyesületnek és kuratóriumi tagja a Fidesz Polgári Magyarországért nevű alapítványának.

Kósa Lajos debreceni polgármester a párt hajdú-bihari szervezetében és önkormányzati tagozatában lát el vezető tisztségeket, de választókerületi elnök is. Párttisztségeiért nem jár fizetés vagy költségtérítés, a megbízást szolgálatnak, nem pozíciónak tekinti. Így van ezzel Varga Mihály frakcióvezető-helyettes, a karcagi választókerület elnöke, a Fidesz gazdasági kabinetvezetője is. Ő csak honatyaként és a költségvetési bizottság elnökeként kap pénzt, párttisztségein túl sem a karcagi református egyházközösség presbitereként, sem a magyar–kazah baráti társaság alelnökeként nem vesz fel fizetést.

A legexkluzívabb megbízatása Iváncsik Imrének, a honvédelmi tárca államtitkárának van: a képviselő az MSZP Szolnok megyei elnökeként egyben az Első Magyar Szarvasgombász Egyesület alelnöke – írja a Magyar Hírlap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.