Az országgyűlési képviselők többségének a parlamenti munkán kívül számos egyéb – kormányzati, párt-, illetve társadalmi szervezetnél vállalt – megbízása van; ezek sok esetben nagyobb leterheltséggel járnak, mint a képviselőség – írja a Magyar Hírlap, hozzátéve: akad olyan honatya is, aki bevallása szerint csak külsőségnek tekinti a címeket, elnöki, alelnöki tisztségei kimerülnek abban, hogy protokoll eseményeken vesz részt.
Nem közéjük tartozik bevallása alapján Gémesi György gödöllői polgármester, az MDF elnökhelyettese. A Magyar Vívószövetségben, a Magyar Önkormányzatok Szövetségében, a Gödöllői Kistérségi Fejlesztési Tanácsban és az Északkelet-Pest Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulásban elnöki, a parlament ifjúsági és sportbizottságában és a Magyar Olimpiai Bizottságban alelnöki posztot betöltő politikus számára elmondása szerint hajnali ötkor kezdődik és éjfélkor végződik a nap, az önkormányzattal, a sporttal és az MDF-fel kapcsolatos megbízások töltik ki idejét. Gémesi a lapnak hangsúlyozta: csak a képviselőségért és a polgármesterségért vesz fel fizetést.
Kökény Mihály (MSZP) egészségügyi kormánymegbízottként évi tizenhárommillió forint költségtérítést kap, ebből működteti irodáját. Az Egészségügyi Menedzserek Egyesülete és a Népegészségügyi Tudományos Társaság tagja alapítványokban is szerepet vállalt korábban, de ezek „főleg reprezentatív tagságot” jelentenek, nem rendszeres munkavégzést, tiszteletdíj sem jár értük.
A terrorellenes küzdelmet koordináló Vadai Ágnes e feladatáért semmiféle juttatást nem kap. Igaz, az MSZP honvédelmi szakértője most a 2006-os képviselő-jelöltségbe fekteti energiáit, minden más – az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlésében, az Interparlamentáris Unióban és az MSZP elnökségében viselt megbízása – ez után következik. A képviselő tagja egyébként a kormányfő külpolitikai tanácsadó testületének is, oktató a Közgázon és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, de csak a képviselőségért vesz fel fizetést.
Újhelyi István, aki az MSZP, a parlament ifjúsági bizottsága és a Szocialista Ifjúsági Internacionálé alelnöke is, úgy nyilatkozott: az elvállalt tisztségek egy része „szerelem”, a többi kapcsolódik a képviselői munkához. A képviselő ezen kívül népesedéspolitikai kormánymegbízott, az MSZP Táncsics Alapítványának kurátora és a Pick-Szeged kézilabdacsapat igazgatótanácsának tagja. „Csak képviselőként, valamint parlamenti bizottsági tagként kapok javadalmazást, a többi feladatot társadalmi munkában látom el” – mondta a honatya, aki saját bevallása szerint napi tizenhét órát dolgozik.
Toller László (MSZP) Pécs polgármestere, a miniszterelnöki önkormányzati tanácsadó testület elnöke, az MSZP Baranya megyei elnöke, a Megyei Jogú Városok Szövetsége, a Magyar Városszövetség, az Intelligens Települések Országos Szövetségének elnöke, a Pécsi Mecsek Futball Club társadalmi elnöke, a Vasutas Művelődési Egyesület kuratóriumának, valamint a Pécsi Országos Színházi Találkozó Kht. tulajdonosi testületének tagja. Tegnap a megyei jogú városokkal való kapcsolattartásért felelős miniszterelnöki megbízottnak nevezte ki őt a kormányfő. A tisztségeket Toller is javadalmazás nélkül látja el, kivéve a polgármesterséget, mint mondta, itt a jutalomról mond le.
Az SZDSZ legelfoglaltabb politikusa Eörsi Mátyás, a párt ügyvivője, frakcióvezető-helyettese. A képviselőre az európai ügyek bizottságának elnökeként hárul a legtöbb feladat, de a külügyi bizottság alelnökeként is sok időt tölt felkészüléssel. A Liberális Internacionálé alelnöki posztja inkább felelősséggel, mint sok munkával járó megbízatás, az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlés liberális frakciójának vezetése pedig évente négyszer igényel intenzívebb energiabefektetést. A kormányfő külpolitikai tanácsadó-testületét is vezető politikus bevallása szintén csak a parlamenti munkáért kap fizetést, a többi tisztséget társadalmi megbízásban látja el.
A Fideszben Kövér László viszi a prímet, a korábbi pártelnök és alelnök most választmányi elnök, emellett frakcióvezető-helyettes, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak az elnöke, elnökségi tagja a Magyar Polgári Együttműködési Egyesületnek és kuratóriumi tagja a Fidesz Polgári Magyarországért nevű alapítványának.
Kósa Lajos debreceni polgármester a párt hajdú-bihari szervezetében és önkormányzati tagozatában lát el vezető tisztségeket, de választókerületi elnök is. Párttisztségeiért nem jár fizetés vagy költségtérítés, a megbízást szolgálatnak, nem pozíciónak tekinti. Így van ezzel Varga Mihály frakcióvezető-helyettes, a karcagi választókerület elnöke, a Fidesz gazdasági kabinetvezetője is. Ő csak honatyaként és a költségvetési bizottság elnökeként kap pénzt, párttisztségein túl sem a karcagi református egyházközösség presbitereként, sem a magyar–kazah baráti társaság alelnökeként nem vesz fel fizetést.
A legexkluzívabb megbízatása Iváncsik Imrének, a honvédelmi tárca államtitkárának van: a képviselő az MSZP Szolnok megyei elnökeként egyben az Első Magyar Szarvasgombász Egyesület alelnöke – írja a Magyar Hírlap.
Egyértelmű üzenete volt Orbán Viktor tusványosi beszédének
