Magánpénzből épülhetnek tovább az autópályák

Várhatóan ma tárgyalja a kormány az épülő autópályák finanszírozásának átalakítását – értesült lapunk. Információink szerint a kabinet előterjesztésének elsődleges célja, hogy az útépítések semmiképp se közvetlen állami finanszírozásból valósuljanak meg.

Munkatársainktól
2005. 01. 26. 7:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állami finanszírozás helyett a magántőke bevonásával megvalósuló autópályák építését javasolja a pénzügyi és a gazdasági tárca közös előterjesztése, amelyet várhatóan ma tárgyal meg a kabinet – értesültünk. A lapunkat már több ízben hitelesen tájékoztató, önmagát Q8-as ügynöknek nevező informátor szerint a ma elhangzó javaslat kétféle finanszírozást javasol a kormánynak; mindkét konstrukció lényege ugyanakkor az, hogy a következő években épülő autópályák nem közvetlen állami finanszírozásból létesüljenek. Az eddigi szerkezet megváltoztatásának hátterében az áll, hogy az új módszer révén a tavaly útépítésre kifizetett 180 milliárd forintot viszszakapja a költségvetés, sőt: az idei évben esedékes 129 milliárd forintos tehertől is megszabaduljon, ez pedig – rövid távon – lényegesen javítja a büdzsé egyenlegét.

Az első variáció szerint az autópályákat kizárólag magánbefektetők építenék, amelynek költségét az állam később rendelkezésre állási díj formájában hosszú éveken keresztül fizetné vissza. A másik lehetőség értelmében az útépítések finanszírozása szintén költségvetésen kívül, az Állami Autópálya Kezelő Rt.-n keresztül valósulna meg. Információink szerint bármelyik lehetőséget is fogadja el ma a kormány, mindenképpen meg kell változtatni a jelenleg érvényes autópálya-törvényt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.