A turisztikai szervezetek jó előre figyelmeztetnek: ronthatja a szakma versenyképességét, ha a kormány megemelné a 15 százalékos áfát. A Magyar Szállodaszövetség számításai szerint a kereskedelmi szálláshely-értékesítésnél a 4-5 százalékpontos emelés tízmilliárd forintnyi eredménycsökkenést, a vendéglátásban pedig mintegy négymilliárdos pénzkivonást jelentene – mondta a Világgazdaságnak Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség elnöke.
A turizmus területén az elmúlt négy év kedvezőtlen eseményei miatt erős árharc alakult ki, és már 2-3 százalékkal alacsonyabb árral is elcsábíthatók a vendégek. Bármilyen mértékű további emelés a vidéki szállodaipar összeomlásához vezetne.
A Magyar Vendéglátók Ipartestületének előzetes számításai szerint a vendéglátás árait 9-10 százalékkal kellene emelni, hogy a vállalkozók pénzüknél maradjanak – mondta a lapnak Thurzó Béláné gazdasági alelnök. Az elmúlt években a kereskedelem inflációmérséklő szerepet játszott, hiszen a fogyasztói árak átlagos növekedése rendre az inflációs szint alatt volt – hangoztatta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az élelmiszerek a 15 százalékos kulcs alá tartoznak – kivéve az italokat –, az iparcikkeket pedig egyértelműen a magasabb forgalmi adó terheli.
Az autópiacon szinte alig vennék észre a vásárlók a gépkocsikra kivetett 25 százalékos áfa csökkenését, még akkor sem, ha a regisztrációs adó áfatartalma is csökkenne – vélekedett Győző Gábor, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete elnöke. A áfát ugyanis a gyári átadási árra vetik ki, emiatt a fogyasztói ár összességében csupán 2-3 százalékkal csökkenhet.
Forrás: Világgazdaság

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben