TGM: Orbán brutális és antidemokratikus

Orbán brutálisan és ravaszul felszámolta a jobboldali pártokat, a Fideszben nincsenek vetélytársai, antidemokratikus szokott lenni, és csak olyan közegekben szólal meg, ahol „korlátlan imádat” veszi körül - fejtegette a Nap-keltében Tamás Gáspár Miklós, aki a Fidesz elnökéhez címzett nyílt levele kapcsán szólalt meg a közszolgálati műsorban.

MNO
2005. 01. 18. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor volt a témája a Nap-kelte mai műsorának, ahol Tamás Gáspár Miklóst faggatták a Fidesz elnökének címzett nyílt leveléről, mely a hétvégén jelent meg egy baloldali napilaban. A filozófus a műsorban hosszasan fejtegette véleményét a volt miniszterelnökről, akit voltaképp diktátornak állított be a közszolgálati Magyar Televízióban.

– Én rendkívül barátságosan és kedvesen írtam Orbán Viktornak, soha életében tõlem ilyen kedves szavakat nem kapott. Különben sem szemtelenkedhetem vele, sokkal fiatalabb nálam – jelentette ki Tamás Gáspár Miklós, akinek a volt miniszterelnökhöz címzett nyílt levele ezzel a mondattal zárul: „Szükség van rád, öregem, szedd össze magad”. A volt SZDSZ-es politikus hangsúlyozta: „csak arra szólítom föl, hogy teljesítse a kötelességét, és végezze el azt, amivel a választók megbízták, és mivel a demokratikus rendszer jóvoltából az, aki, lesz szíves ezért megfizetni az adósságát, amivel a magyar népnek tartozik”.

Tamás Gáspár Miklós a műsorban – mint ahogy nyílt levelében is – azt hangoztatta: a volt miniszterelnök „negligálja a parlamentet”. Míg Medgyessy Péter volt a miniszterelnök, nem volt érdekes, hogy az ellenzék vezetője nem vesz részt az amúgy sem különösebben létező parlamenti vitákban egy erõtlen miniszterelnökkel és egy erõtlen kormánytöbbséggel szemben – folytatta a filozófus, hozzátéve: most más a helyzet, mivel „a kezdeményezés teljes egészében a kormánypártok oldalán van”. Tamás Gáspár Miklós úgy látja: „az ellenzéknek nincs vezetõje, nincs programja, az ellenzék semmi másból nem áll, mint Orbán Viktorból”, aki megsemmisítette, „brutálisan és ravaszul felszámolta” a jobboldali pártokat, a Fideszben pedig nincsenek vetélytársai – „a Fidesznek egyetlen egy számottevõ politikusa sincs Orbán Viktoron kívül” – fogalmazott, hozzátéve: a Szövetség nem működik demokratikusan.

– A magyar demokráciáért aggódom. Ha nincs ellenzék, akkor nincs demokrácia, Orbán Viktornak pedig az a kötelessége, hogy a parlamentben vezesse az ellenzéket. Minden egyéb funkciója alkotmányon kívüli (…), fölléphet tüntetéseken, fölléphet templomokban, székesegyházakban, mecsetekben, zsinagógákban, akárhol fölléphet (...), ez mind szép és érdekes (...), de alkotmányos és politikai szempontból irreleváns – jelentette ki a volt SZDSZ-es politikus, aki arra a kérdésre, hogy mit remél a polgári miniszterelnöknek címzett nyílt levéltől, azt válaszolta: a levél az olvasóknak szól, másrészt pedig úgy érzi, „elérkezett annak az ideje, hogy barátságosan beszéljünk”. – Én változtattam azon a hangon, amivel a jobboldallal beszéltem eddig – hangoztatta. Levele stílusát pedig „atyai, barátságos” szavakkal minősítette. – Ami ebből [a levélből] valóban Orbán Viktornak szól, az figyelmeztetés, barátságos figyelmeztetés az alkotmányos kötelességére – mondta.

A filozófus nyilt levelében azt írta: Orbán Viktor „eddig végül is visszariadt a magyarországi polgári demokrácia megdöntésétől”, bár „2002 tavaszán a kezében volt a forradalmi (ellenforradalmi?) eszköz, és nem használta”. A fenti kitételt boncolgató kérédésekre Tamás Gáspár Miklós azt válaszolta: a két választási forduló között és után „fenyegetõ, jobboldali tömegek vonultak Budapest utcáin”. – Ez egy veszedelmes helyzet volt, és ezt a veszedelmes helyzetet Orbán Viktor nem használta ki, éppen ezért mint (…) többé-kevésbé demokratikus politikushoz érdemes hozzá levelet írni, érdemes vele beszélni – jelentette ki, majd azt boncolgatta: a volt miniszterelnök antidemokrata „szokott lenni”. – Az egész viselkedése arra utal, hogy komoly antidemokratikus komponensek vannak a szervezetében – mondta, véleményét azzal indokolva: van rá oka, hogy Orbánt megkülönböztesse e tekintetben más politikusoktól. – Nekem kétségkívül nem az a szándékom most, és ebben a levélben sem volt az a szándékom, hogy ezeket a régi, egyébként teljes igaz vádakat fölmelegítsem és megismételjem. Tamás Gáspár Miklós kerülte ki a miértre való választ, majd hosszas unszolásra kijelentette: Orbán minden gesztusa a parlamenti demokrácia megvetését mutatja, lenézi a demokratikus intézményrendszert, csak olyan közegekben szólal meg, ahol „korlátlan imádat” veszi körül. – Az a véleményényem, hogy ennek véget lehet vetni. Demokratikus fordultatot sürgetek – tette hozzá, majd arra a kérdésre, hogy a Fideszen belül sürgeti-e, azt válaszolta: „Orbán Viktor fején belül, mert Orbán Viktor a Fidesz”.

A műsorban azt is fejtegette, hogy a parlamenti demokráciával szemben is fönntartásokkal viseltetik, mivel „ez egy nagyon tökéletlen rendszer, ami ráadásul a jelenlegi formájában nagyon kevés embert képvisel, mégis jobb a jelenleg elképzelhetõ alternatíváknál”, és fontos volna, hogy funkcionálisan működjék, mivel nem helyesli, hogy Gyurcsány Ferenc legyen „a mai magyar politika”, noha neki nem ellenszenves a miniszterelnök. – Én jóindulattal vagyok Orbán Viktor iránt, én szeretném, ha jól menne sora – mondta a filozófus, aki úgy véli: Orbán nem fog válaszolni a nyílt levélre, mivel „õ nem válaszol egyszerű magyar állampolgároknak”. Később hozzátette: mondjuk nem vagyok egyszerű magyar állampolgár, mert komplikált magyar állampolgár vagyok, de nekem se fog válaszolni. – Ha mégis, az kellemes meglepetés lenne – tette hozzá. „Kiváncsi volnék az õ véleményére is. Õ is egy magyar állampolgár” – zárta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.