Egy egyiptomi túsz nyilvános kivégzéséről készült videofelvételt hoztak nyilvánosságra Irakban emberrablók. A vasárnap közzétett filmen a teherautósofőrként dolgozó férfi felszólította külföldi kollégáit, hogy ne utazzanak Irakba. Elmondta, hogy éppen az arab országba vezényelt amerikai haderőnek fuvarozott utánpótlást, amikor túszul ejtették.
A figyelmeztető szavak elhangzása után egy álarcos fegyveres négy lövéssel végzett a tússzal. A kivégzés – amit az al-Kaida terrorszervezethez kötődő Abu Muszab az-Zarkávi csoportja vállalt magára – a nyílt utcán, fényes nappal történt.
Hétfőn kora reggel öngyilkos merénylet volt Bagdadban. A támadás a kiemelten védett, az iraki kormányépületeknek és a külképviseleteknek helyt adó zöld zóna közelében hajtották végre. A merénylő autójával belerohant egy ellenőrzőpont épületébe, nem messze az ideiglenes iraki miniszterelnök, Ijád Allávi pártjának bagdadi hivatalától. A detonációban a legfrissebb adatok szerint legalább hatan megsebesültek, öten közülük rendőrök. Az iraki átmeneti kormány feje a támadás idején nem tartózkodott az épületben. A detonáció erejére jellemző, hogy az azt kísérő robajt az egész városban hallani lehetett. A körzetet amerikai katonák és iraki rendőrök azonnal lezárták.
Közben a szíriai külügyminiszter cáfolta azokat az amerikai vádakat, hogy az iraki felkelők támogatása érdekében az ország kormánya engedélyezné a lázadók átjutását az iraki-szíriai határon. Faruka al-Saraa a CNN amerikai hírtelevízióban kijelentettel, hogy ha a lázadók át is jutnak Irakból, azt a damaszkuszi kormány akarata ellenére teszik. A politikus azt is cáfolta, hogy a Szaddám Huszein bukott iraki diktátor rendszerének támaszát jelentő Baasz párt egykori tisztviselőinek tízezrei leltek menedéket Szíriában.
A külügyminiszter kijelentéseinek előzménye, hogy Bush amerikai elnök szankciókkal fenyegette meg Szíriát, és katonai lépéseket lehetőségét sem zárta ki.
Korábban beszámoltunk róla, hogy az Egyesült Államok bagdadi nagykövete, John Negroponte tegnap több amerikai tévécsatornán közvetített interjújában elismerte: a vasárnap esedékes iraki választás közeledtével komoly problémák merülnek fel a lebonyolítással kapcsolatban. Ugyanakkor hangsúlyozta: „jelentős erőfeszítéseket” tesznek, hogy minden iraki szavazhasson.
A diplomata azt is elmondta, hogy a felkelők fokozódó támadásai nagymértékben megfélemlítették a választásokért felelős iraki tisztviselőket és a biztonsági erők tagjait. Hozzátette: az úgynevezett szunnita háromszögben (az ország középső részén, Bagdadtól északra és nyugatra, Fallúdzsa, Szamarra és Ramadi városai által határolt övezet – a szerk.) igen komoly biztonsági problémákkal küzdenek továbbra is.
„Az Irakban állomásozó külföldi csapatok, illetve az iraki fegyveres erők és a rendőrség azonban egyaránt jelentős biztonsági intézkedéseket foganatosítottak. Lesznek problémás körzetek (…) de még ezekben is mindent megtesznek, hogy az iraki választópolgárok élhessenek szavazati jogukkal” – mondta a nagykövet.
(AP, Magyar Rádió, MTV Teletext Szolgálata)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben