A Kreml-béli találkozó fő témája a kétoldalú kereskedelmi-gazdasági együttműködés, ezen belül jelentős közös beruházási programok kérdése volt. Az első jelentések szerint mindkét politikus a gazdasági együttműködés erősítését szorgalmazta.
Az orosz elnök arról beszélt, hogy 1956 soha többé nem fordulhat elő. A magyar miniszterelnök megköszönte a forradalomról adott értékelést, és az ország nácizmus alóli felszabadításakor elesett szovjet katonák emlékéről beszélt.
Gyurcsány és Putyin elvi egyezséget kötött arról, hogy Oroszország visszaadja az 1945-ben a Szovjetunióba került sárospataki könyvtár anyagát. A miniszterelnök közölte: a két parlamentben elkezdődik a szükséges jogi nyilatkozatok előkészítése, és a következő egy évben sor kerülhet az átadásra.
A találkozón elhangzott: a kétoldalú kapcsolatok további folytatását jelzi Magyarország részéről, hogy május 9-én Moszkvába utazik Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök, illetve júnuisban Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Szentpéterváron részt vesz egy gazdasági fórumon. – Mint már többször hangsúlyoztuk, továbbra is várjuk, hogy Vlagyimir Putyin ellátogasson hazánkba – mondta Gyurcsány. A miniszterelnök közölte: Budapest kész tárgyalni arról, hogy az orosz állampolgárok könnyítve jussanak hosszú lejáratú vízumokhoz, figyelembe véve az Európai Unió érdekeit is.
Putyinnal való találkozója előtt orosz és magyar üzletemberekkel folytatott megbeszélésén Gyurcsány Ferenc kiemelte: elő kell segíteni a két ország gazdasági együttműködését. Hozzátette: Putyin elnökkel folytatott beszélgetésén természetesen konkrét ügyekben is képviselni kívánja a magyar vállalatok érdekeit. Az utóbbi három év dinamikus fejlődése a miniszterelnök szerint is egybeesett a politikai kapcsolatok rendezésével. Kicsiben ez történt a mostani látogatása alatt is.
Az eddigi másfél nap alatt a delegációval érkezett üzletemberek 33 millió dollár értékű üzletet kötöttek. Ezután Gyurcsány Ferenc válaszolt az orosz vállalkozók kérdéseire, majd következett találkozója a parlamenti elnökkel.
A kormányfő szerdán Mihail Fradkov miniszterelnöknek arról beszélt, hogy Magyarország stratégiai partnerként tekint Oroszországra, és a gazdasági, kulturális és tudományos együttműködés erősítésére törekszik. A találkozón több kétoldalú egyezményt is aláírtak a felek – köztük egy magyar-orosz gazdasági együttműködési keretmegállapodást és egy kulturális együttműködési jegyzőkönyvet.
Huszonegy éves fiatal holttestét emelték ki a Balatonból
