A börtönviselt üzletember és a Csoroszlya

Kunos Péter után egy másik börtönviselt üzletember, Lupis József is visszatérni látszik a gazdasági életbe. A növénytermesztéssel és nagykereskedelemmel foglalkozó, 3 millió forintos jegyzett tőkéjű Csoroszlyát 1995-ben alapították.

MNO
2005. 02. 23. 8:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Agrobank Rt. egykori vezérigazgatója, Kunos Péter után egy másik börtönviselt üzletember, Lupis József is visszatérni látszik a gazdasági életbe. Lupis nemrég 50 százalékos üzletérszt szerzett a tószegi székhelyű Csoroszlya Kereskedelmi és Szolgáltató Kft-ben – írja a Napi Gazdaság.

A tranzakció előtt a társaság 96,666 százalékban Nobilis Kristóf tulajdonában volt – ő a 28. helyen állt a Ringier tavalyi, „A 100 leggazdagabb magyar” című kiadványában, 6,8 milliárd forintra becsült vagyonnal –, a fennmaradó részt Szomszéd Judit birtokolta.

A cégbírósági adatok szerint többek között növénytermesztéssel és nagykereskedelemmel foglalkozó, 3 millió forintos jegyzett tőkéjű Csoroszlyát 1995-ben alapították. Nobilis 1997 februárjában szerzett tulajdonrészt a társaságban, amelyben 1997 október végétől 2000 szeptember végéig Bajnai Gordon, a Wallis Rt. vezérigazgatója volt az üzlettársa. Az ügyletről szerettük volna megkérdezni Lupist és Nobilist is, lapzártánkig azonban egyik üzletembert sem tudtuk elérni.

Lupis Józsefet 1998 júniusában ítélte hat év börtönbüntetésre, nyolc év közügyektől eltiltásra és teljes vagyonelkobzásra a Legfelsőbb Bíróság. A testület hétrendbeli folytatólagosan elkövetett, különösen nagy kárt okozó csalás, négyrendbeli magánokirat-hamisítás és különösen nagy értékben elkövetett sikkasztás bűntettében találta bűnösnek Lupist.

Nobilis Kristóf a BIF Rt. részvényeinek csaknem harmada mellett a BÉT-en jegyzett két másik társaság, a Forrás Rt. és az econet.hu Rt. papírjainak mintegy ötödét is magáénak mondhatja.

Az ingatlanpiacon is aktív üzletember emellett a Pesti Esthez hasonló programfüzetett ad ki Prágában, nyílászárógyára van Sepsiszentgyörgyön, nemrég pedig megvásárolta az egyik legismertebb internetes hírportált üzemeltető Index-hu Rt. részvényeinek 49 százalékát (Napi Gazdaság, 2005. január 10., 5. oldal).

Lupis József „története” több mint tíz évre nyúlik vissza, ugyanis még 1992-93-ban több költségvetési intézmény megbízást adott a Lupis Brókerház Rt.-nek szabad pénzeszközeinek befektetésére. A feladatot úgy oldotta meg, hogy többségében a tulajdonában soha nem lévő állampapírokat adott el megbízóinak és egyben rövid határidőre visszavásárlási kötelezettséget is vállalt a nem létező papírokra.

Lupis, hogy a csalást leplezze, a már megtévesztett befektetőknek hamis letéti igazolásokat is kiállított, mondván, hogy az állampapírok nála vannak. Lupis több mint 3 milliárd forintos kárt okozott befektetőinek, bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az összeg kétharmada később különböző utakon megtérült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.