A Ceausescu-diktatúra exportbevételeiből százmilliók „eltérítésével” vádolta meg a Ziua című román lap Dan Voiculescut, a Román Humanista Párt (PUR) vezetőjét – írja a Krónika című erdélyi magyar újság.
A Ziua tényfeltáró cikke szerint a politikus ezzel alapozta meg vagyonát. Mindezt a bukaresti lap azokra a birtokába került dokumentumokra alapozva állítja, amelyek arra utalnak, hogy a pártvezér 1989 előtt a román külkereskedelmet lebonyolító külföldön bejegyzett cégek képviselője volt. A Ziua cikkírója szerint az ehhez hasonló cégek bankszámláinak a kezelését a Ceausescu-diktatúra idején a rendszer legmegbízhatóbb embereire bízták, akik kivétel nélkül titkos ügynökök voltak. Az újságíró úgy véli: „Dan Voiculescu ezek közé tartozott, talán ő volt a legfontosabb”. A cikk szerint az ország cementexportjából származó bevételek az 1989-es forró napokban, illetve 1990 elején nem folytak már be az államkasszába – azok Dan Voiculescu magánszámláin jelentek meg a lap szerint. A Ziua úgy tudja az ügyletek dokumentumai több szobányi helyet foglalnak el, ezeket azonban 2001-ben a Nastase-kormány titkosította. A cikkíró ezért feltételezi, hogy Voiculescu pártjának azért volt fontos, hogy a tavalyi választások után is hatalmon maradjon, hogy ezáltal biztosítsa: az új kormány sem oldja fel a dokumentumok titkos jellegét (a PUR a 2004 novemberi választások előtt a Nastase-kabinetet alkotó koalíció tagja volt – a szerk.).
A humanista párt vezetője a lap cikkére reagálva kijelentette: bepereli a Ziuát és főszerkesztőjét – egyben az ellene intézett támadást annak tulajdonította, hogy a tulajdonában levő Antena 1 televízió és Jurnalul Naþional napilap az elmúlt időszakban behatóan foglalkozott egy másik vitatott múltú üzletember Sorin Ovidiu Vantu vagyonának az eredetével.
Emlékezetes: a 2004 november végén tartott parlamenti választások előtt Romániában a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Román Humanista Párt kormányzott. A rendkívül szoros végeredményt hozó voksolás után ugyan a kormánypártok és az ellenzékiek egyike sem kapott többséget a törvényhozásban, de a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Demokrata Pártból (PD) álló DA Szövetség egyel több képviselői helyet szerzett, mint a korábbi kormánykoalíciót vezető Szociáldemokrata Párt. Közben az eredmények alapján az elnökválasztásban második forduló tartására volt szükség. Ezt december elején Traian Basescu, a liberális–demokrata DA szövetség vezére nyerte meg, aki december végén Calin Popescu Tariceanut, a liberális párt elnökét bízta meg kormányalakítással. Döntését azzal indokolta, hogy a DA Szövetség rendelkezik a legtöbb (161) tisztséggel az új parlamentben. Az új kormányt „erőteljesen és határozottan” támogatja a 32 parlamenti mandátummal rendelkező RMDSZ és a DA-nak sikerült megegyeznie az előző kormányban is szerepet vállaló PUR-ral, amelynek vezéréről most a Ziua cikkezett.
Pécsi bemutatkozott a Liverpoolban, közben Szoboszlai meglepő helyen tűnt fel
