Stern (stern.de)
A hamburgi hírmagazin legfrissebb számában ismertet egy amerikai tanulmányt, amiből az derült ki, hogy Németország területén jóval több atomfegyvert tárolnak, mint azt eddig gondolták. Egyedül a ramsteini amerikai légierő támaszponton 130 bomba található, miközben eddig összesen 65 darab atomfegyverről tudtak az egész ország területén.
A magazin a Natural Resources Defense Council, egy vezető amerikai atomfegyver-kutató intézet tanulmányát ismerteti. (A tanulmány az alábbi honlapon érhető el: http://www.nrdc.org/nuclear/euro/euro_app.pdf ). Az intézet adatai szerint Ramsteinben 130 atombombát, az Eifel hegységben lévő Büchel támaszponton további húszat tárolnak. Az Egyesült Államok nem hozta nyilvánosságra a Németországban tárolt atomfegyvereinek teljes számát.
A hetilap információi szerint az Egyesült Államok összes európai atomfegyverét különleges alakulatok őrzik, melyeket az Eifelben fekvő spangdahlemi légitámaszpontról irányítanak. A fegyverek szervizelését, javítását továbbra is Ramsteinből látják el. Az amerikai pilóták tréningjét a bajorországi Siegenburg bombavető gyakorlóterén végzik vaklőszerrel.
A Stern információi szerint időközben az amerikaiak tervezik a Németországban tárolt atomfegyverek NATO területén kívüli konfliktusokban történő esetleges bevetését is, többek között a közel-keleti tömegpusztító fegyverek ellen.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin a CIA biológiai fegyverbirtoklással vádolja Kimet címmel tudósít az amerikai hírszerzés információiról.
Az amerikai hírszerzés meggyőződése, hogy a phenjani kommunista rezsim biológiai és vegyi fegyverrel is rendelkezik. „Hisszük, hogy Észak-Korea aktív vegyi és biológiai fegyverprogrammal rendelkezik, amely már bevethető„ – nyilatkozta Porter Goss, a CIA igazgatója szerdán a szenátus hírszerzési bizottsága előtt. Egyébként a kommunista vezetés minden pillanatban képes arra, hogy rakétákat teszteljen, olyan nagy hatótávolságú rakétákat is, melyek akár az Egyesült Államok területét is elérhetik. Észak-Korea 2002 szeptemberében arra vállalt kötelezettséget Japánnal szemben, hogy felhagy a rakétatesztekkel.
Goss szerint Kína fegyverkezése megingathatja a stratégiai erőegyensúlyt a tajvani szorosban. Ha Peking úgy véli, hogy Tajvan olyan lépéseket tenne a függetlenség irányába, ami túllépné a kínai vezetés tűréshatárát, akkor különféle szinteken adnának arra válaszokat. A Kínai Népköztársaság Tajvant az elmúlt hónapokban többször is óvta attól, hogy továbbra is elkülönüljön az anyaországtól.
Frankfurter Rundschau (fr-aktuell.de)
A baloldali napilapban Oliver Eberl foglalkozik az EU-alkotmány ratifikációs folyamatának groteszk történéseivel.
Az EU alkotmány ratifikációja hónapokat késhet, mert még mindig hiányzik a szöveg korrekt litván, lengyel, észt és lett fordítása – írja Eberl. A nyilvánosság számára az 500 oldalas irat szinte teljesen ismeretlen. Lassan ideje lenne, hogy az emberek elolvassák és vitatkozzanak róla, mint az a francia forradalom idején történt, ahol az emberi és polgári jogok nyilatkozatát, valamint az új alkotmányt kifüggesztették a nyilvánosság elé az utcákra és terekre. Az amerikai alkotmányt is számos újságcikkben ismertették, ami a támogatók és ellenzők közötti heves vitákhoz vezetett. Ma úgy látszik, elegendőnek tűnik a megjelenés az EU hivatalos közlönyében, ami igencsak rossz kiindulási feltétel egy európai alkotmányos patriotizmus számára.
Nyakunkon a tél, akár 20 centi hó is eshet a napokban