A szakszervezetek az Alkotmánybírósághoz fordulnak, kifogásolva, hogy a közszférában dolgozók csak idén januárban kapták meg tavalyi 13. havi fizetésüket, miután a kormány megváltoztatta a külön juttatás kifizetésének szabályait. Ily módon az érintettek egyhavi fizetése elmaradt, s a decemberben ki nem fizetett több mint százmilliárd forint az államháztartási hiányt csökkentette.
Fehér József, a Magyar Közalkalmazottak és Köztisztviselők Szakszervezetének főtitkára a Népszabadságnak hangsúlyozta: a szociális partnerek ellenezték a kormánydöntést, mely a külön juttatás kifizetésének időpontját egységesen január 16-ában határozta meg. Korábban a munkáltatók számára is csak a kifizetés végső határidejét szabták meg, s a rendelet mozgási lehetőséget biztosított számukra. (A gyakorlat szerint a köztisztviselők a tárgyév december 31-ig, míg a közalkalmazottak, a bírák és az ügyészek a következő év január 31-ig kapták meg a pénzt.) A szakszervezet beadványt készít az Alkotmánybíróság számára, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy míg az, aki január 1-jén jogviszonyban van, jogosult a pluszjuttatásra, ugyanakkor azt, aki az előző év december 31-én elhagyta a közszolgálatot – akár nyugdíjazás miatt is –, nem illeti meg a tizenharmadik, új nevén nulladik havi fizetés. Fehér József utalt arra is: az ügyben többször kezdeményeztek tárgyalásokat, ám a kormány visszautasította megkeresésüket, ezért így keresnek jogorvoslatot.
Mint arról már hírt adtunk, a pedagógusoknak nem mindenütt fizették ki időben a 13. havi illetményt, mivel a helyhatóságok éves költségvetésükhöz képest új kifizetést nem teljesíthetnek, ezzel meg kell várniuk az új költségvetés elfogadását.
A Magyar Közalkalmazottak és Köztisztviselők Szakszervezete a közszolgálati jogviszony korlátozása miatt is kéri az Alkotmánybíróság vizsgálatát. A köztisztviselői törvény ez évtől ugyanis úgy módosult, hogy a köztisztviselő közszolgálati jogviszonya a hatvanötödik életév betöltésével megszűnik. A Pedagógusok Szakszervezete már pár napja bejelentette: az Alkotmánybírósághoz fordul a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítása miatt, mert az a 65. életév betöltésével korlátozza a közalkalmazottak foglalkoztatását. A szakszervezet álláspontja szerint a rendelkezés hátrányos megkülönböztetést alkalmaz.
Visszafoglalás – Fókuszt váltott az újbaloldal + videó
