Elveszíthetik a tehetségeket a cégek

Leginkább a személyes teljesítmény alapján döntik el, hogy ki tartozik a tehetséges kollegák közé egy cégnél. Emellett szerepet kap az is, mekkora karrierpotenciál van az egyénben. Kevesen működtetnek tehetségmenedzsment-programot, pedig így hatékonyabban működhetnének a vállalatok.

MNO
2005. 02. 01. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan a hazai vállalatok több mint kétharmada állítja, hogy működtet tehetségmenedzsment-programot, az alkalmazottak közül kevesen vélik úgy, munkaadójuk valóban képes megtartani a legjobb munkatársakat – írja a Világgazdaság.

Míg 2003-ban a munkatársak közel egyharmada gondolta azt, hogy tehetségként vagy potenciális kulcsemberként a vállalat alkalmazottja marad, tavaly már csak egynegyedük gondolkodott hasonlóan. A kiemelkedő vezetők fejlesztése sok időt, energiát és erőforrást igényel, a Hewitt Inside kutatási eredményei szerint mégis megéri, mivel komoly összefüggés mutatható ki a tehetséges munkaerő és az erős üzleti eredmények között.

Hogy ki tartozik a tehetséges kollégák közé és ki nem, a vállalatok legkevésbé az egyéni Balanced Scorecard mérőszámok elemzése alapján döntik el. Leginkább a személyes teljesítmény dominál, amelyet általában a közvetlen felettes értékel. Egy munkatársat az alapján is kulcsembernek tarthat a cég, hogy mekkora karrierpotenciál van benne – mondta a Világgazdaságnak Veres Rita, a Hewitt Inside humántanácsadó cég üzletágvezetője, a Legjobb Munkahely felmérés projektvezetője.

Ha a nemzetközi összehasonlításokat nézzük, jóval nagyobb szerepet kap két másik terület: a munkakör-rotációs beavatkozások és a személyre szabott megoldások. Különösen ez utóbbi érdekes, hiszen ez kívánja meg a legnagyobb figyelmet, a legtöbb kreatív megoldást. Magyarországon jellemzően kevés cég alkalmaz speciális kompenzációs megoldásokat ahhoz, hogy a kulcsembereket megtartsa. Ezek aránya tipikusan 20 százalék körül mozog.

A Hewitt adataiból kiderül, egy-egy tehetségfolyamatba nélkülözhetetlen a menedzsment bevonása. Ugyanakkor a tehetségek kiválasztása Magyarországon leginkább személyes vélemények alapján történik, a Hewitt Inside felmérése szerint a válaszadók több mint 70 százaléka dönt így. Emellett kevesen bízzák az ügyfelek visszajelzéseire azt, hogy ki a vállalatnál a tehetséges, a kulcsember, vagyis, aki a vezetői utánpótlást biztosíthatja a csapatban.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.