Ugyan a hazai vállalatok több mint kétharmada állítja, hogy működtet tehetségmenedzsment-programot, az alkalmazottak közül kevesen vélik úgy, munkaadójuk valóban képes megtartani a legjobb munkatársakat – írja a Világgazdaság.
Míg 2003-ban a munkatársak közel egyharmada gondolta azt, hogy tehetségként vagy potenciális kulcsemberként a vállalat alkalmazottja marad, tavaly már csak egynegyedük gondolkodott hasonlóan. A kiemelkedő vezetők fejlesztése sok időt, energiát és erőforrást igényel, a Hewitt Inside kutatási eredményei szerint mégis megéri, mivel komoly összefüggés mutatható ki a tehetséges munkaerő és az erős üzleti eredmények között.
Hogy ki tartozik a tehetséges kollégák közé és ki nem, a vállalatok legkevésbé az egyéni Balanced Scorecard mérőszámok elemzése alapján döntik el. Leginkább a személyes teljesítmény dominál, amelyet általában a közvetlen felettes értékel. Egy munkatársat az alapján is kulcsembernek tarthat a cég, hogy mekkora karrierpotenciál van benne – mondta a Világgazdaságnak Veres Rita, a Hewitt Inside humántanácsadó cég üzletágvezetője, a Legjobb Munkahely felmérés projektvezetője.
Ha a nemzetközi összehasonlításokat nézzük, jóval nagyobb szerepet kap két másik terület: a munkakör-rotációs beavatkozások és a személyre szabott megoldások. Különösen ez utóbbi érdekes, hiszen ez kívánja meg a legnagyobb figyelmet, a legtöbb kreatív megoldást. Magyarországon jellemzően kevés cég alkalmaz speciális kompenzációs megoldásokat ahhoz, hogy a kulcsembereket megtartsa. Ezek aránya tipikusan 20 százalék körül mozog.
A Hewitt adataiból kiderül, egy-egy tehetségfolyamatba nélkülözhetetlen a menedzsment bevonása. Ugyanakkor a tehetségek kiválasztása Magyarországon leginkább személyes vélemények alapján történik, a Hewitt Inside felmérése szerint a válaszadók több mint 70 százaléka dönt így. Emellett kevesen bízzák az ügyfelek visszajelzéseire azt, hogy ki a vállalatnál a tehetséges, a kulcsember, vagyis, aki a vezetői utánpótlást biztosíthatja a csapatban.
Forrás: Világgazdaság
Napi keresztrejtvény
