Ha nem jött volna kormányváltás, ma nem ilyen lenne az adórendszer – hangoztatta Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádiónak adott interjújában. A kormány munkáját értékelve elmondta, átszabták a gazdagok és a kevéssé tehetősek felelősségvállalását, bevezették a Fészekrakó programot, megakadályozták, hogy egy rossz kettős népszavazásban rossz végeredmény szülessen. Képesek voltak arra, hogy másként viszonyuljanak nagyon fontos dolgokhoz, 1956-tól egészen az állam-egyház viszonyáig bezárólag. Ezek nagyon izgalmas politikai kérdések, amelyek nem kerültek volna így napirendre, ha nincs kormányváltás – fogalmazott a kormányfő.
Gyurcsány Ferenc úgy vélte, ki kell billenteni azt a fajta politikai mentalitást, ami az országot jellemzi. Véleménye szerint sok tekintetben az ország egész politikája, az elmúlt 15 éve korrekcióra szorul. Azt szeretné, ha a politikusok sokkal komolyabban vennék egymást.
A kormányfő elmondta, nem ismeri a Fidesz által benyújtott adójavaslatot, de úgy véli, nem az adórendszer változtatásról van szó, hanem 3-4 adókulcs csökkentéséről. Ha a javaslat mellett szerepel, hogyan módosítsák a költségvetést, akkor ez egy nagyon komoly javaslat. Ha nem, akkor nehéz lesz vele valamit kezdeni – tette hozzá.
Arra a felvetésre, miszerint beszédében szerepeltek olyan gondolatok, amelyeket az utóbbi néhány napban Orbán Viktor országjárása során lehetett hallani, elmondta: ezek a gondolatok onnan ismerősek, hogy az ember ismeri, milyen gondok vannak az országban. Gyurcsány Ferenc szerint jó, ha ugyanezt gondolja kormány és ellenzék.
A kormány gazdaságpolitikai koncepciójával kapcsolatban elmondta: egy növekvő gazdaságban, amely minden évben közel ezermilliárd forintnyi új jövedelmet teremt, úgy lehet a szociális célokat mértéktartóan finanszírozni, hogy közben nem növekszik az adósság, hanem csökken, azaz egyszerre két dolgot finanszíroznak a növekedésből: a szociális ügyeket, meg adósságtörlesztést is. Gyurcsány Ferenc szerint ez egy kibékíthető program, ami azért nem volt kibékíthető 2002-2003-ban, mert 20 százalékkal növekedtek a jövedelmek, a 20 százalékot már a 4 százalékos növekedésből nem lehetetett finanszírozni.
Forrás: Magyar Rádió
Még az agrárminiszter is elképedt, Nagy István szégyenről és gyalázatról ír
