Az ázsiai ország bizonyos szegleteiben a mai napig „bevett gyakorlat” a lánygyermekektől ezúton történő megszabadulás, a brutális jelenség mögött azonban több gazdasági, szociális és kulturális indok rejlik.
Az indiai Salem körzetében például – ahol az emberek a mai napig szigorúan ragaszkodik az évszázados hagyományokhoz – úgy tartják, amennyiben a szülők halotti máglyáját fiúgyermek gyújtja meg, ez egyrészt az elhunytak lelkének üdvözülését, másrészt a családi név továbbvitelét garantálja.
Mindezek fényében érthető, hogy az indiai kormány és a hivatalos szervek miért tudják ilyen nehezen felvenni a harcot a berögződött tradíciókkal szemben, azonban valamit mindenképpen tenni szeretnének annak érdekében, hogy valamilyen szinten egyensúlyba hozzák a nemek egészségtelen arányát és visszaszorítsák a gyermekgyilkosságokat – írja a The Christian Science Monitor.
Addig, amíg az abortusz egy meglehetősen jövedelmező üzletág az orvosoknak, és viszonylag könnyű és fájdalommentes megoldás az asszonyoknak, még nehezebb lesz visszaszorítani a lányok magzati korban történő meggyilkolását. Némely térségekben például azzal a szlogennel „reklámozzák” az abortuszt, hogy az asszonyok inkább ezért a beavatkozásért fizessenek ki 500 rúpiát – s szabaduljanak meg a nemkívánatos lánygyermeküktől – hogy a későbbiekben ezáltal 50 000 rúpiát takaríthassanak meg.
Szakértők szerint Indiában jelenleg 100 magzatból 20 válik abortusz „áldozatává” csak azért, mert nem fiúnak születne.
A nemek közötti születési arányszám eltolódását példázzák az elmúlt évtized számadatai: míg 1981-ben 1000 fiúgyermekre 962 leány jutott, a helyzet csak romlott az elmúlt időszakban, minek következtében ma 1000 fiúra már csak 927 lány jut – teszi hozzá a The Christian Science Monitor cikkírója.
Egy lánygyermek szociális akadályt is jelenthet bizonyos szegényebb indiai családok számára: mivel a foglalkoztatási szektor általában a férfiakat ismeri el kenyérkeresőnek, ezért őket részesíti előnyben a munkaerőpiacon.
Egyes vélemények szerint a hosszútávú megoldás egy olyan, új-generációs lánytípus képzésében rejlik, mely szociális és gazdasági függetlenség elsajátítására nevelve nagyobb esélyekkel vértezné föl India valahogyan mégis megszületett leányait.
(The Christian Science Monitor)
Szijjártó Péter: Ismét berendeltük Ukrajna nagykövetét
