Indul az uniós ötletroham 27 milliárd forintért a nagyprojektekre

A kormány 27 milliárd forintot irányzott elő 2005-re és 2006-ra olyan nagyprojektek előkészítésére, amelyek 2007–2008-ban azonnal indíthatók lesznek. A munkába a tárcákat és a régiókat egyaránt bevonták.

MNO
2005. 02. 23. 7:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország a 2007-től legalább háromszorosára növekvő éves uniós támogatási keret hatékony lekötése érdekében 27 milliárd forintot irányzott elő 2005-re és 2006-ra olyan nagyprojektek előkészítésére, amelyek 2007–2008-ban azonnal indíthatók lesznek. Az ezzel kapcsolatos felhívás nagy érdeklődést váltott ki; a régiók máris több mint száz javaslattal ostromolják a kormányt.

A felhívás a közlekedés és a környezetvédelem területén az eddigi fejlesztések folytatására vonatkozott – nyilatkozta a Világgazdaságnak Baráth Etele európai uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter. A munkába a tárcákat és a régiókat egyaránt bevonták, a benyújtott javaslatokról várhatóan márciusban dönt a kormány.

Informatika és távközlés, biotechnológia és egészségipar, üzleti szolgáltató és logisztikai központok, turizmus, jármű-, környezet-, szórakoztatóipar – sorolta a szóba jöhető kiemelt fejlesztési területeket lapunknak Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Egyúttal kizárta annak lehetőségét, hogy bármely tartósan veszteséges vállalat megmentése becsempészhető lenne a készülő nagyprojektek közé.

Hirtelen jött a kérés, hogy a közlekedés és a környezetvédelem témakörében adjanak be nagyprojektjavaslatokat – jegyezték meg több régióban. A közölt projektszám alapján Észak-Magyarország az első a régiók sorában. Valóságos gyűjtési akciót indítottunk a potenciális projektgazdák körében – tájékoztatta a lapot Szabó Roland, az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség programmenedzsere.

A 24 közlekedési és 12 környezetvédelmi javaslat közül a regionális fejlesztési tanács hét közlekedési és négy környezetvédelmi projektet tart mindenképpen megvalósítandónak. Ezek közé tartozik a Heves megyei hulladékgazdálkodási, a 21. számú főút és térsége közlekedési feltételinek javítását és a 39. számú út megépítését szolgáló projekt.

Nyugat-Dunántúl a második a sorban, és láthatóan nagy hangsúlyt helyez a közlekedésre. Ennek jegyében négy projektet terjesztett elő az észak-déli (M86-M9-es) tengely kiépítésére, amelyek megvalósítása elemi érdeke a régiónak, ezért már a 2005-ös projekt-előkészítő csomagban szeretnék látni az indítványt.

A régió összesen 26 közlekedési javaslatot adott be, együttesen 600 milliárd forint értékben. Ezekhez nyolc környezetvédelmi előterjesztés társul, további 350 milliárd forint értékben.

A Közép-Dunántúl 18 közlekedési és 13 környeztvédelmi indítvánnyal pályázik kormányzati projekt-előkészítésre. Dél-Dunántúl hét közlekedési és hat környezetvédelmi javaslatot terjesztett elő, s ezek közül az M9-es gyorsforgalmi út Szekszárd-Dombóvár szakaszának megépítése, s a regionális hulladékgazdálkodási programok különösen fontosak – közölte Deák Gábor, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség marketingmenedzsere.

A jelek szerint Dél-Alföld bizonyult a legszerényebbnek. Összesen három közlekedési és két környezetvédelmi tervet adtak be – mondta el Gila Gyöngyi, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség tervezési osztályvezetője. Különlegességként kiemelte azt a nagyprojektajánlatukat, amely az európai városok hálózatában a tudományos és kutatási háttér fejlesztésével tudásközpont létrehozását célozza Szegeden.

Az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség viszont úgy döntött, hogy a kormányzati jóváhagyásig titokban tartja benyújtott indítványait. Majdnem hasonló az álláspontja a központi régiónak. Szabó Imre, a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy a régió 1230 milliárd forint értékben tíz közlekedési és 410 milliárd forint értékben kilenc környezetvédelmi javaslatot terjesztett elő.

A következő, 2007-2013 közötti uniós költségvetési periódusra az Európai Unió előírja a közösségi támogatások gyors felhasználását már az időszak elején is, ez teszi szükségessé a nagyprojekt-előkészítést. Szakértői vélemények szerint azonban fontos szem előtt tartani, hogy a költségvetési támogatással kidolgozott nagyprojektek a második Nemzeti fejlesztési terv forrásainak legfeljebb öt százalékát fogják lefedni. Ráadásul, mivel a terv kialakítása és az EU által támogatható tevékenységek meghatározása még folyamatban van, tartani lehet attól, hogy jelenleg nem választhatók ki kellő biztonsággal a 2007 után támogatandó nagyprojektek.









A RÉGIÓK ELÕTERJESZTÉSEI

(2007-2015. projektszám)










































Közlekedés Környezetvédelem
Dél-Alföld
3
2
Dél-Dunántúl
7
6
Észak-Alföld
n.a.
n.a.
Észak-Magyaro.
24
12
Közép-Dunántúl
18
13
Közép-Magyaro.
10
9
Nyugat-Dunántúl
26
8

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.