Jól ismerték a Postabanknál Máté Lászlót, a szocialista párt volt pénztárnokát, hiszen az MSZP-nek a bank volt a számlavezetője – mondta tegnap Princz Gábor a bíróságon. A volt bankár szerint azonban nem ez indokolta, hogy nagy figyelemmel intézték a Máté résztulajdonában lévő Budai Hengermalom Kft. ügyeit, hanem az, hogy ezt a céget is sújtotta a magyar élelmiszeripar gondja: a tőkehiány. A kft. üzleti pozícióját rontotta a két tulajdonos, Károlyi Vilmos és Máté László ellentéte és a vezetés alacsony színvonala is.
Princz Gábor úgy vélte: a malomipari cég össze is omolhatott volna, ha nem teszik lehetővé, hogy a Postabank 300 millió forintos hiteléből két vállalkozás megvásárolja Máté László 30 milliós üzletrészét. Az ügyészség azt állítja, a két vevő két strómancég volt: csak szívességből írták alá az ügyletet. Az üzletrészt maga a Postabank vette meg. Emellett a vételár túl magas volt: szakértői vélemény szerint az egész kft. nem 600, hanem csak 358 millió forintot ért. A bank tehát 121 milliót vesztett azon, hogy – hűtlen kezelést megvalósítva – Princz kisegítette Máté Lászlót. A hengermalom 60 milliós névértékű törzstőkéjéből egyébként – a tárgyaláson elhangzottak szerint – úgy lett 600 millió forint, hogy 1997 decemberében részvénytársasággá alakították át a céget, a vagyonát pedig a számviteli törvény alapján átértékelték.
Megírtuk: Károlyi Vilmos és Máté László 1994-ben privatizáció útján, a Postabank hiteléből és kárpótlási jegyből vásárolta meg az ország egyik legnagyobb malmát. Amikor Máté 1997 végén jó áron eladhatta üzletrészét, a cég már milliárdos tartozást görgetett maga előtt, s a csőd közelébe került.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok