Kockázatos a vásárlói klubok szabályozatlan működése

A vásárlói klubok szabályozását, valamint az idevágó meglévő - ám hatályba nem lépett -kormányrendelet fogyasztóvédelmi passzusainak határozottabb érvényesítését szorgalmazza a GVH. A jelenleg átláthatatlan rendszer ugyanis félrevezeti és megtéveszti a fogyasztókat, akiknek szeme előtt csak az lebeg, hogy gyorsan áruhoz, illetve kölcsönhöz juthatnak.

MNO
2005. 02. 17. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fogyasztók sora érzi magát becsapva, mert a fogyasztói csoportoktól nem azt kapja, amit várt, és hiába fordul különböző hatóságokhoz, azok nem orvosolhatják panaszát. A bíróság előtt pedig rendszerint nem tudják bizonyítani, hogy megtévesztették a szerződéskötéskor – írja a mai Világgazdaság.

A versenyhatóság megtévesztő reklám miatt több esetben lépett fel fogyasztói csoportokkal szemben. Ma már bírósági ítélet is rögzíti, hogy törvénysértő a vásárlói klub reklámja, ha elhallgatja az általa kínált áru leginkább meghatározó jellegzetességét. A versenyhivatal tapasztalatai szerint a fogyasztói csoportok hirdetéseiből általában nem derül ki, hogy a „kedvező áruhoz jutás”, illetve „gyors kölcsön” mit is takar valójában.

A fogyasztónak fogalma sincs arról, hogy egy meglehetősen kockázatos rendszerbe lép be, amelyben havi részleteket fizetve a csoport tagjai egymásnak hiteleznek, és időről időre sorsolással vagy licitálással választják ki azt, aki aktuálisan hozzájut az áruhoz vagy a pénzhez.

A kezdetben alakult néhány száz tagból álló zárt csoportok működése még átlátható volt, és ki lehetett kalkulálni, hogy a tagok milyen gyakorisággal jutnak a szolgáltatáshoz. A nyílt, akár sokezres létszámú csoportnál azonban hiányzik ez a fajta biztonság, különösen, hogy a szolgáltatás már nem csupán valamilyen tartós termék, hanem pénz és ingatlan is lehet, és a hosszú futamidő alatt tönkre is mehet a cég.

A belépő szeme előtt csak az lebeg, hogy gyorsan áruhoz, kölcsönhöz juthat. Baj, hogy többnyire nem olvassa el, mit is ír alá. Később szembesül azzal, hogy folyamatosan fizetnie kell, és akár egy évtizedbe is beletelhet, amíg megkapja a hitelt. Ilyenkor a legokosabb, ha abbahagyja a befizetést. Szabályok híján azonban rendszerint búcsút inthet a ma már akár milliós nagyságrendű regisztrációs díjnak és az addig befizetett összegnek.

A vásárlói klubok esetében hiányzik az érintettek számára hozzáférhető jogszabály, „használati utasítás”, amely tartalmazná mindkét fél jogait és kötelezettségeit. A konstrukciót szabályozó, 2001-ben készült kormányrendelet hatálybaléptetése nagyrészt azért is csúszik, mert egyelőre nincs eldöntve, milyen szerv ellenőrizze ezeket a szervezeteket. Egy felügyelő hatóság közreműködésével pedig biztosítható lenne, hogy a fogyasztó hozzájusson a döntéséhez szükséges legfontosabb információkhoz. (Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.