Közszolgáltatnak – de meddig tehetik?

Megsínylik az egyházi fenntartású közoktatási intézmények az állam bánásmódját. Akadozik a működés, néhol maga a létezés került veszélybe; a fenntartók beszámolója szerint a tavaly támogatási diszkrimináció miatt. A nemzeti alaptantervnek megfelelően tevékenykedő, tehát közszolgálatot ellátó, mintegy félezer felekezeti iskolába körülbelül 99 ezer diák jár.

Joó István
2005. 02. 22. 23:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Kollégiumaink szinte fizetésképtelenné váltak, mivel a kollégiumi normatíva egy részét idén csak hónapokkal később fogják folyósítani, ráadásul céltámogatás a mi alkalmazottaink béremeléséhez, illetve felújítási támogatás a mi iskoláinknak nem jár – sorolta Bajzák Erzsébet M. Eszter, a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézet vezetője. Így elképzelhetőnek tartja, hogy iskola-összevonásokra, sőt -bezárásokra is sor kerülhet idén. A katolikus egyház saját megtakarításainak mind nagyobb hányadát fordítja intézményei életben tartására – tette hozzá a szakmai szolgáltató intézmény vezetője.

Az okok között azt is megemlítette, hogy csökkent az egyházi iskoláknak járó közoktatási kiegészítő támogatás, továbbra sem kapják meg a bejáró diákok utáni normatívát – annak ellenére, hogy az egyházi intézmények tanulói is ennek az államnak a polgárai.
Ha az állami támogatás legfeljebb két százalékkal növekszik, hogyan lehetne kigazdálkodni az éves átlagban tíz százalékos kötelező béremelést? – vetette fel Papp Kornél, a Magyarországi Református Egyház Zsinata oktatási irodájának vezetője, hírül adva, hogy a református fenntartású kis intézmények csődközelbe kerültek a kormány finanszírozási politikája miatt. Példaként megemlített egy kicsiny, 82 fős felekezeti kisiskolát Majosházán, amelynek a szóbanforgó probléma 3,6 millió forint hiányt okoz. Más kérdés, hogy mivel ez az általános iskola az egyetlen a településen, az önkormányzat a segítségére sietett. Ám ha ez nem történt volna meg, ez év nyarán az intézményt összevonták volna egy szintén református, de 15 kilométerre lévő iskolával.

Papp Kornél arra is kitért, hogy a 2005-ös költségvetési törvény úgy szól a januári 7,5 és a szeptemberi 1,4 százalékos béremelésekről, hogy az egyházi fenntartók esetében ehhez fedezetet nem rendelt. Az önkormányzati iskolák számára azonban a törvény melléklete rendelkezik a kötelező közalkalmazotti béremelés kb. felének ellenértékéről.

Az oktatási tárca „jóvoltából” az alapfokú művészeti iskolák idén kevesebb alapnormatívát kapnak, kiegészítő támogatást pedig egy fillért sem. Biharkeresztes, Kisvárda, Dédestapolcsa, Gomba, Szabadszállás, Tata, Pápa: a vidéki Magyarország kulturális megmaradását szolgáló hét református alapfokú művészi iskola sorsa megpecsételődött volna, ha az egyház nem támogatja meg ezeket 87 millió forinttal, egyéb fontos tevékenységei rovására – tudtuk meg Papp Kornéltól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.