Az élhetőbb vidékért tüntetnek
Másfélezer gazda vonul fel hétfőn a fővárosba a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) által szervezett demonstráció keretében. A tüntetésen 15 mezőgazdasági szak- és érdekképviseleti szervezet vesz részt. A gazdakörök honlapján található tájékoztató alapján a hétfői bevonulást követően (melynek végső állomása a Hősök tere) kedden kerül sor a demonstrálók nagygyűlésére a Kossuth téren. „Ezen a napon a magyar gazdatársadalomnak meg kell jelenni a téren. Meg kell mutatni erejét. Akik 200-300 kilométer távolságról, traktorral jönnek Budapestre, hatalmas áldozatot hoznak. Meggyőződésünk, hogy minden gazdatársunknak kötelessége szervezni társait, hogy vegyenek részt. Az autóbuszok, a személygépkocsik részére az alsó rakpartot a rendőrség biztosítja” – olvasható a Megyei Gazdaköri Szövetségek elnökeinek címzett elnöki levélben. Eszerint a nagygyűlést követően a gazdák petíciót nyújtanak át Gyurcsány Ferencnek, illetve a földművelésügyi miniszternek. A demonstrálók azt követelik a kormánytól, hogy teremtsék meg az élhetőbb magyar vidéket, követelik az élhetőbb magyar vidék megteremtését, a jövedelmező gazdálkodás feltételeinek biztosítását, a baromfi-, sertés- és tejkvóta támogatási lehetőségének megteremtését. Követelik továbbá, hogy a hónap végéig hajtsák végre a gabonaintervenciós felvásárlást, és a támogatások leállításával, a terület alapú támogatások ki nem fizetésével okozott pénzügyi veszteségek, gazdasági károk teljes körű megtérítését.
Mint a MAGOSZ egyik tagjától megtudtuk: a gazdák demonstrációja addig tart, míg a kormánnyal megegyezés nem születik. – Tartunk tőle, hogy akár egy hétig a Hősök terén maradunk – tette hozzá.
Tíz útvonalon másfélezer gazda csatlakozik
A gazdaköröktől kapott információink szerint a demonstrálók hétfő reggel hétkor indulnak a fővárostól legtávolabbi pontokról. A gazdák az előre meghatározott útvonalakon csatlakozhatnak a Budapestre vonuló társaikhoz. A MAGOSZ honlapján feltüntetett mai adatok szerint 4-es számú fõúton (Hajduszoboszló–Budapest ) 235 résztvevő, az 5-ös számún (Szeged–Budapest ) 215 ember, a 6-oson (Szigetvár–Szekszárd–Budapest) 75 csatlakozó, a 7-es számú fõúton (Letenye–Budapest ) 179 gazda, a 8-as és 86-os számú fõúton (Körmend–Csorna–Budapest) 60-an, a 10-esen (Komárom–Budapest) 35 fő, a 22-es és 2-es számú fõúton (Balasagyarmat–Budapest/régi Fóti út) 31-en, a 31-esen (Jászberény–Budapest) 105-en, az 51-es főúton (Baja–Budapest) 125 demonstráló, a 84-es és 1-es számú fõúton (Kópháza–Gyõr– Budapest ) 405 gazda vonul fel. A tüntetéshez csatlakozók száma így eléri az 1465-öt. A szervezők szerint a tüntetőkből összeálló gépjárműoszlop esetenként több kilométer hosszú lesz; a csoportot a rendőrség kíséri a Felvonulási térre, ahol a demonstrálók tábort vernek.
Torlódásra lehet számítani
A tüntetésre vonuló másfélezer járműnek Budapest határában parkolási lehetőséget biztosítanak; az 1. főút 26-os kilométerszelvényénél (8101-es út), a 10-es 14-es szelvényénél (dűlőút), a 6-os 27-es szelvényénél (ipari park), a 7. főúton a lőtérnél, az 5-ösnél a 4604-es út Inárcs és Ócsa közti szakaszán, a 2-es úton a 15-ös kilométernél, a 31-esen a sülysápi vásártérnél, a 4-esen a Katalin csárdánál, illetve a 37-es kilométerszelvénynél kiépített parkolóban, valamint a 35-ös szelvénynél, a 3-ason a kistarcsai kórház, illetve a bevásárlóközpont parkolójában és az 51-es főúton Kiskunlacházán (az 5101-es útnál) – tudtuk meg a MAGOSZ-tól. A rendőrség információi szerint a demonstrálók által használt utakon átmenetileg torlódásra lehet számítani, forgalomkorlátozás azonban nem lesz.
A Fidesz határozattervezetet nyújt be a gazdák érdekében
A kormány nem veszi észre, hogy a gazdák nem pénzéhségből demonstrálnak, hanem azért, mert az illetékes szervek nincsenek segítségükre – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Turi-Kovács Béla, aki elmondta: a Fidesz mezőgazdasági határozattervezetet nyújt be az Országgyűlésnek, javasolva: törvény rögzítse azt, hogy minden év október 15–december 31. között kerüljön kifizetésre az európai uniós, illetve a hazai támogatás összege. Az indítvány megjegyzi: a mezőgazdasági termelők tőke- és forráshiány mellett dolgoznak, így fontos lenne megoldani, hogy ismerjék az időpontot, amikorra a támogatásokhoz hozzájuthatnak. A javaslat szerint a kifizetés nem nyúlhat át a következő esztendőre, mert ez a gazdálkodók ellehetetlenítését jelentené.
A fideszes képviselő hangsúlyozta: komoly veszélyt jelent a magyar mezőgazdaságra, hogy a kistermelők kiszorulhatnak a piacról, ellehetetlenednek, és csak a kétes minőséget gyártó, olcsó, bizonytalan eredetű termékeket forgalmazó nagy gyártók érvényesülhetnek. A szakpolitikus felrótta továbbá, hogy a nemzeti támogatási rendszer működtetése kapcsán a kormány oly módon kívánja átcsoportosítani a forrásokat, hogy ezzel a mezőgazdaság szereplőit szembeállítja.
Az állatjóléti támogatások kifizetéséről Turi-Kovács Béla elmondta: indítványukban kiemelték, hogy ezeket nemzeti forrásból kell biztosítani, ügyelve arra, hogy az összeg ne csökkenjen. Elfogadhatatlan ugyanis, hogy az állattartók támogatását az agrár-környezetgazdálkodás terhére egyenlítsék ki, és így az agráriumban érdekeltek szembe kerüljenek egymással. Az intervenciós felvásárlások feltételeiről szólva a politikus hangsúlyozta: az agrárkormányzat az elmúlt évben figyelmen kívül hagyta a hazai termelési sajátosságokat és az uniós előírásokat, ezzel pedig termelők sokaságát hozta csőd közeli helyzetbe.
(Forrás: gazdakorok.hu, Magyar Rádió, fideszfrakcio.hu)
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
