MIT, MIÉRT – Kó(ö)rkép Erdélyből

Felvetődött az erdélyi nyilvánosságban, hogy a bukaresti kormánykoalícióban résztvevő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ernyőszervezeteként emlegetett Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) aktivistái felkészületlenségük okán estek el az új román kormány bársonyszékeitől. A kérdés vizsgálatával tizenöt esztendő határon túli dilemmáit és szembenállásait ismerhetjük meg jobban.

Kristály Lehel
2005. 02. 24. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MIÉRT aktivistái felkészületlenek, ezért elestek az új román kormány bársonyszékeitől – erről Borboly Csaba elnök, illetve Kovács Péter társelnök számolt be a testület többi tagjának zárt ajtók mögött – írta a Transindex kolozsvári hírportál nemrégiben. Embereink nem felkészületlenek – indította kérdésünkre cáfolatát Borboly Csaba. Bizonyítékként említette, hogy a környezetvédelmi államtitkári tisztséget, a Sapard Hivatal államtitkári rangú vezetőjét, valamint a kormányfőtitkár helyettesét is ők javasolták. Felsorolta még Arad, Brassó és Szilágy megye RMDSZ-es alprefektusait, valamint az Arad és Hargita önkormányzatában elnyert alelnöki tisztségeket is. Hasonlóan nyilatkozott Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke. A portál rosszindulatú és sértő állításait nem tudom megerősíteni – mondta. Szerinte a Transindex azt érthette félre, hogy az integrációs minisztérium európai uniós főtárgyaló-helyettesi tisztségére jelölt fiatalnak elfogadhatatlan volt a munkájához követelt idegennyelv-tudása. A Transindex azonban értesüléseinek valódiságáról továbbra is meg van győződve. Sipos Géza, helyettes felelős szerkesztő azt mondta: több RMDSZ-politikus is megerősítette a leírtakat.

Akik „MIÉRT-esként nyertek kormányzati tisztségeket”, nem a szervezet erősségét bizonyítják – vélte Sándor Krisztina, a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) 2003 júliusa óta megválasztott elnöke. Azok a fiatalok szoros kapcsolatot ápoltak korábban is az RMDSZ-el, ezért némelyeknek egyenes út vezetett az elhelyezkedéséhez. Aki tisztséget kapott, azt saját szakértelmével érdemelte ki – érvelt a MIÉRT-től jobbra helyezkedő MIT-elnök. Szerinte Kovács Péteren és Borboly Csabán kívül a MIÉRT-nek nincsenek ismert személyiségei, és a szervezetet amúgyis csak ugródeszkának használják a fiatalok az RMDSZ irányába – mondta. Arra is rámutatott: a MIÉRT mégis mesterségesen hozott létre tagszervezeteket, hogy „erősebbnek bizonyuljon”.

Borboly felkészületlenségük cáfolatául azt emelte még ki, hogy tavaly több mint 200 MIÉRT-es került helyi-, illetve megyei önkormányzati képviselői és polgármesteri pozícióba. Megemlítette, hogy a parlamenti választásokon az RMDSZ-re 637 ezer magyar szavazott, míg a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) jelölteire mindössze nyolcezer. Hozzátette még, hogy megerősődésüknek az is az oka, hogy az eltelt tizenöt évben sem a MIT, sem a Magyar Ifjúsági Szervezetek Szövetsége (MISZSZ) nem adott olyan fiatalt, amely valamely közigazgatási szakma szakértője lehetett volna. Ugyanakkor „a 2002-ben alakult MIÉRT három év alatt hátrányát a folyamatos kicsinyességek, tehetetlenségek és veszekedések miatt nem tudta még behozni”.

Az elmúlt tizenöt évről a MISZSZ egyik korábbi, meghatározó vezetője másként vélekedett. Nagy Pál szerint a MISZSZ, majd később a MIT köré csoportosult ifjúsági elitnek régebb sem volt kifejezetten célja a politikai szerepvállalás. – Nem is feladata az ifjúsági szervezeteknek, hogy szakembereket neveljenek ki, mert ez az egyetemek dolga. Ezek a szervezetek programszervezéssel, érdekvédelemmel, és értékteremtéssel kell foglalkozzanak – érvelt. Nagy Pál továbbra sem hiszi, hogy az ifjúsági szervezetek hatékonyságát az méri: ki hány „szakembert” juttat pozíciókba. – Ha az RMDSZ a MIÉRT-et utánpótlásnak használja fel, azt jól teszi, csak arra kellene vigyáznia, hogy a pártkatona és a valódi szakember egybeesése nem túl gyakori eset a szövetségben – fejtette ki.

A két szervezet szembenállásának előzményeihez tartozik Sándor Krisztina szerint az is, hogy a MIT 2001-ben úgy döntött: többé nem tekinti partnerének az RMDSZ-t, mert a szövetség akkoriban nem volt hajlandó a Szövetségi Képviselők Tanácsába, vagyis a „miniparlamentjébe” delegált MIT-tagokkal tárgyalni, ugyanakkor a MIÉRT megalakulása is erre az időszakra tehető. – Én még emlékszem, amikor Borboly Csaba is a MIT tagja volt – jegyezte meg az elnök hozzátéve: Takács Csaba szövetségi ügyvezető elnök és a MIÉRT jelenlegi elnöke sem ápolt mindig felhőtlen kapcsolatot. – Az RMDSZ-el egyébként ma sem közösködünk, ezért nem számítottunk arra sem, hogy felkérjenek bizonyos tisztségek betöltésére. Mi egy civil ernyőszervezet vagyunk, amelyet nem lehet összemosni az MPSZ-el sem, hisz velük csak rokonszenvezünk. Ha azonban szükségük lesz ránk, a MIT-re számíthatnak. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak (EMNT) azonban több MIT-es tagja is van, mert az nem politikai párt, de ugyanakkor felvállalta az autonómia ügyét – mondta Sándor Krisztina.

A Transindex szerint a nyáron, Marosvásárhelyen szervezendő Félsziget Fesztivál kommunikációját erősebben át kívánja politizálni a MIÉRT. Borboly ezt is cáfolta, és azt a vélekedést is, hogy a fesztivál a Tusnádfürdőn hagyományosan a Fidesz társszervezésében tartott Bálványosi Szabadegyetem ellenrendezvénye lenne: „A tömegméretek, eltérő időpontok, a résztvevők érdeklődési köre alapján az állítás nem valós„ – mondja Borboly. Felvetésünkre, hogy az első Félsziget 2003-ban még egybeesett a szabadegyetemmel, Borboly azt válaszolta: ez is egyeztetési problémák miatt történt. – Tavaly már a Félszigetet a fesztivált elindító két magánszemély és a budapesti Sziget Szervezőiroda közösen szervezte. Feltételeink között szerepelt, hogy a rendezvény ne legyen politikai jellegű, és hogy mások ellen ne szervezkedjünk – mondta Gerendai Károly, az iroda ügyvezető igazgatója. Tőle azt is megtudtuk, hogy mivel a romániai szervező cégben a Sziget többségi tulajdonos, a Félszigeten résztvenni szándékozó – így a MIÉRT ernyője alá tartozó – civil szervezetek névsorát is ők hagyják jóvá. Ezt annak alapján tesszük majd, hogy milyen tematikát kívánnak feldolgozni a jelentkezők – közölte.

Annak ellenére. hogy idén is eltérnek az időpontok, Sándor Krisztina a Félszigetet továbbra is ellenredezvénynek tekinti. Ha a MIÉRT úgy érezte volna, hogy ideológiailag elfér Bálványoson, nem hoztak volna létre másik megmozdulást – mondta. Ilyés Szabolcsnak, a szabadegyetem egyik szervezőjének enyhébb véleménye volt: a marosmenti fesztivál egyértelműen Bálványos ellenrendezvényének indult, de ma már nem tekintjük annak. Erdélyben elfér ez a két rendezvény – fűzte hozzá.
A Sziget Iroda szerint a Félszigetet július 27 és 31 között rendezik meg. Ilyés pedig a július 17 – 24 közötti időszakot jelölte meg a tusnádi táborozásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.