Villanyáremelés: szociális tarifa helyett tömbtarifa-rendszer
Holnaptól emelkedik a villamosenergia, a gyógyszerek, a postai szolgáltatások árai. Februártól az elektromos áramért évi 1320 kilowattórás fogyasztási határig 4,3, afelett átlagosan 6,8 százalékkal kell többet fizetnünk. Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek kommunikációs igazgatója szerkesztőségünknek korábban elmondta: egy négytagú, 60-70 négyzetméteres lakásban élő család 200-300 kilowattóra villamos energiát fogyaszt havonta. Szakértők szerint e tömbtarifa-rendszer bevezetésével nem beszélhetünk szociális tarifáról, mert a kormány figyelmen kívül hagyta a rászorultság elvét – nem segíti külön például a nagycsaládosokat vagy a közszféra amúgy is tőkehiányos intézményeit. Utóbbiak esetében ugyanis az inflációnál magasabb arányban, 9,8 százalék körül alakul az emelés mértéke. Az éjszakai áram ára szintén 9,8 százalékkal nő. A nem lakossági fogyasztók számára az átlagos áremelkedés 12 százalékos lesz.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a minap egy televíziós interjúban elismerte: az új tarifarendszernek valóban gyenge pontja, hogy az óhatatlanul több áramot használó sokgyermekesek rosszabbul járnak, mint egy keveset fogyasztó egyedülálló. A műsorban arról beszélt: tervezik, hogy az önkormányzatoknál lévő, e célt szolgáló alapok terhére a nagycsaládosok külön kompenzációért fordulhassanak. A Fidesz szerint a kormány így arra kényszerítené az önkormányzatokat, hogy ők kompenzálják a kabinet elhibázott döntését.
A gáz árát már január közepén megemelték; az első magasabb számlák februárban érkeznek a gázt használóknak. Egy 50 négyzetméteres lakás fűtése körülbelül 600-1000 forinttal drágul az áremelkedés miatt; a január utolsó heteire jellemző rendkívül hideg idő miatt ráadásul a fogyasztás is megnőtt, ami tovább emeli majd a gázszámla összegét.
Gyógyszeráremelés: a lakosságra hárították a terheket
Holnaptól átlagosan 7,5 százalékkal emelkedik a támogatott gyógyszerek térítési díja. A drágulás körülbelül 4000 készítményt érint; a 100 százalékban támogatott szerek ára, illetve a közgyógyellátottak támogatása nem változik. Jó tudni: nem a gyártók emelik az árakat, hanem az állam csökkenti a támogatást. A kormány ugyanis nem tudja tovább finanszírozni a tavalyi 15 százalékos kompenzáció ráeső részét, így annak felét a lakosság téríti meg februártól.
Mint emlékezetes, tavaly a kormány hatóságilag – tehát az árak befagyasztásával – 15 százalékkal levitte az orvosságok árát. Az Alkotmánybíróság ezt alaptörvény-ellenesnek találta. Hogy mégse emelkedjenek a lakossági terhek, a gyógyszercégekkel kötött kormánymegállapodásban a felek vállalták, hogy 2004. július 1-je és december 31-e között nem növekednek a gyógyszerárak. Ennek érdekében a 15 százalékos különbözeten osztoztak. Erre az évre azonban már nem érvényes ez az egyezség, s a kormány úgy döntött: a 15 százalék felét továbbra is a költségvetés fedezi, a másik rész viszont a lakosságra hárul. A cégek továbbra is betartják a tavalyi megállapodásban rögzített szabályokat, és 2006. december végéig nem emelik a tb által támogatott gyógyszerek termelői árait. A tb által támogatott, ám az ezer forintnál olcsóbb orvosságok kivételek: a 600 forintnál olcsóbbak 45, a 600-1000 forint közöttiek pedig 70 forinttal drágultak.
A Magyar Gyógyszerészkamara tapasztalatai szerint az elmúlt napokban nem volt érzékelhető felvásárlási hullám a patikákban. Ez részben azzal magyarázható, hogy csak egy hete jelentették be a támogatáscsökkentés időpontját. Másrészt a támogatás nélküli gyógyszerek árai már év elején nőttek (a GKI adatai szerint átlagosan 9,4 százalékkal, más források szerint 4,7 százalékkal), így elképzelhető, hogy a rászorulók már akkor beszerezték a vényköteles szereket.
Postai áremelés infláció alatt
Február elsejétől 4,15 százalékkal emelkednek a hatósági áras postai szolgáltatások. A Magyar Posta Rt. a lépést a költségek növekedésével indokolta. A szabványlevél ára 30 grammos súlyhatárig 48-ról 50 forintra emelkedik, míg az 50 grammos levelek kézbesítéséért 65 helyett 70 forintot kell fizetni, a levelező- és képeslapok feladási díja pedig 48 forintról 50 forintra módosul. A prognosztizált inflációval megegyező mértékben nő a nyomtatványok feladási díja. Az elsőbbségi levelek esetében minden a régiben marad.
A nem hatósági áras körbe tartozó szolgáltatások költségei már január elsejével változtak. Ezek közül az átlagosnál nagyobb, több mint 15 százalékos áremelkedés volt az ajánlott szolgáltatásnál.
(Forrás: Napi Online, Világgazdaság, Klubrádió, RTL Klub Online)
Szurkolói bojkott és üzengetés: forrnak az indulatok az NB II rajtja előtt
