Most (ismét) megfizetsz!

Februártól nő a villamosenergia, a támogatott gyógyszerek, a postai szolgáltatások ára – utóbbi kivételével az infláción felül, dacára az állami támogatásnak. Az áramfogyasztás esetében a tömbtarifarendszer bevezetése nem tekinthető szociális tarifának – miként a kormány hirdeti –, mert figyelmen kívül hagyták a rászorultság elvét – vélik a szakértők. A gyógyszeráremelés körülbelül 4000 terméket érint. A nem támogatott gyógyszerek árai már januárban nőttek, egyes felmérések szerint akár 9 százalékkal is.

MNO
2005. 02. 01. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Villanyáremelés: szociális tarifa helyett tömbtarifa-rendszer

Holnaptól emelkedik a villamosenergia, a gyógyszerek, a postai szolgáltatások árai. Februártól az elektromos áramért évi 1320 kilowattórás fogyasztási határig 4,3, afelett átlagosan 6,8 százalékkal kell többet fizetnünk. Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek kommunikációs igazgatója szerkesztőségünknek korábban elmondta: egy négytagú, 60-70 négyzetméteres lakásban élő család 200-300 kilowattóra villamos energiát fogyaszt havonta. Szakértők szerint e tömbtarifa-rendszer bevezetésével nem beszélhetünk szociális tarifáról, mert a kormány figyelmen kívül hagyta a rászorultság elvét – nem segíti külön például a nagycsaládosokat vagy a közszféra amúgy is tőkehiányos intézményeit. Utóbbiak esetében ugyanis az inflációnál magasabb arányban, 9,8 százalék körül alakul az emelés mértéke. Az éjszakai áram ára szintén 9,8 százalékkal nő. A nem lakossági fogyasztók számára az átlagos áremelkedés 12 százalékos lesz.

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a minap egy televíziós interjúban elismerte: az új tarifarendszernek valóban gyenge pontja, hogy az óhatatlanul több áramot használó sokgyermekesek rosszabbul járnak, mint egy keveset fogyasztó egyedülálló. A műsorban arról beszélt: tervezik, hogy az önkormányzatoknál lévő, e célt szolgáló alapok terhére a nagycsaládosok külön kompenzációért fordulhassanak. A Fidesz szerint a kormány így arra kényszerítené az önkormányzatokat, hogy ők kompenzálják a kabinet elhibázott döntését.

A gáz árát már január közepén megemelték; az első magasabb számlák februárban érkeznek a gázt használóknak. Egy 50 négyzetméteres lakás fűtése körülbelül 600-1000 forinttal drágul az áremelkedés miatt; a január utolsó heteire jellemző rendkívül hideg idő miatt ráadásul a fogyasztás is megnőtt, ami tovább emeli majd a gázszámla összegét.

Gyógyszeráremelés: a lakosságra hárították a terheket

Holnaptól átlagosan 7,5 százalékkal emelkedik a támogatott gyógyszerek térítési díja. A drágulás körülbelül 4000 készítményt érint; a 100 százalékban támogatott szerek ára, illetve a közgyógyellátottak támogatása nem változik. Jó tudni: nem a gyártók emelik az árakat, hanem az állam csökkenti a támogatást. A kormány ugyanis nem tudja tovább finanszírozni a tavalyi 15 százalékos kompenzáció ráeső részét, így annak felét a lakosság téríti meg februártól.

Mint emlékezetes, tavaly a kormány hatóságilag – tehát az árak befagyasztásával – 15 százalékkal levitte az orvosságok árát. Az Alkotmánybíróság ezt alaptörvény-ellenesnek találta. Hogy mégse emelkedjenek a lakossági terhek, a gyógyszercégekkel kötött kormánymegállapodásban a felek vállalták, hogy 2004. július 1-je és december 31-e között nem növekednek a gyógyszerárak. Ennek érdekében a 15 százalékos különbözeten osztoztak. Erre az évre azonban már nem érvényes ez az egyezség, s a kormány úgy döntött: a 15 százalék felét továbbra is a költségvetés fedezi, a másik rész viszont a lakosságra hárul. A cégek továbbra is betartják a tavalyi megállapodásban rögzített szabályokat, és 2006. december végéig nem emelik a tb által támogatott gyógyszerek termelői árait. A tb által támogatott, ám az ezer forintnál olcsóbb orvosságok kivételek: a 600 forintnál olcsóbbak 45, a 600-1000 forint közöttiek pedig 70 forinttal drágultak.

A Magyar Gyógyszerészkamara tapasztalatai szerint az elmúlt napokban nem volt érzékelhető felvásárlási hullám a patikákban. Ez részben azzal magyarázható, hogy csak egy hete jelentették be a támogatáscsökkentés időpontját. Másrészt a támogatás nélküli gyógyszerek árai már év elején nőttek (a GKI adatai szerint átlagosan 9,4 százalékkal, más források szerint 4,7 százalékkal), így elképzelhető, hogy a rászorulók már akkor beszerezték a vényköteles szereket.

Postai áremelés infláció alatt

Február elsejétől 4,15 százalékkal emelkednek a hatósági áras postai szolgáltatások. A Magyar Posta Rt. a lépést a költségek növekedésével indokolta. A szabványlevél ára 30 grammos súlyhatárig 48-ról 50 forintra emelkedik, míg az 50 grammos levelek kézbesítéséért 65 helyett 70 forintot kell fizetni, a levelező- és képeslapok feladási díja pedig 48 forintról 50 forintra módosul. A prognosztizált inflációval megegyező mértékben nő a nyomtatványok feladási díja. Az elsőbbségi levelek esetében minden a régiben marad.

A nem hatósági áras körbe tartozó szolgáltatások költségei már január elsejével változtak. Ezek közül az átlagosnál nagyobb, több mint 15 százalékos áremelkedés volt az ajánlott szolgáltatásnál.


(Forrás: Napi Online, Világgazdaság, Klubrádió, RTL Klub Online)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.