Nem halad az akadálymentesítés

Ma kezdi a középületek akadálymentesítésére 2005. január 1-re kitűzött határidőt be nem tartók országos listájának összeállítását a mozgáskorlátozottak érdekképviselete. Az akadálymentesítettség országosan csupán mintegy 25–28 százalék, a kormány most mégis 2010-re kívánja kitolna az új határnapot.

Orosz Zoltán
2005. 02. 15. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége ma összesíti azon közintézmények országos listáját, amelyek a 2005. január 1-jei határidő ellenére sem oldották még meg a befogadó épület akadálymentesítését. Az adatgyűjtés egyik célja, hogy a lista birtokában szakértői és helyszíni vizsgálatok révén feltárható legyen, hogy a határidő be nem tartása hol okoz súlyos érdek- és jogsérelmet. Ahol ilyenre fény derül, ott próbapereket készül indítani a szövetség – mondta az MNO-nak Hegedüs Lajos elnök. Olyan esetekben fognak bírósághoz fordulni, ahol a per megnyerése eléggé biztosnak látszik, mondta az elnök. Nem általános keresetekkel kívánnak élni, hanem olyan konkrét ügyekben keresik majd igazukat a bíróság előtt, amelyek károsultjai konkrét személyek, akik el tudják mondani, hogy többszöri kérésük ellenére sem tették akadálymentessé mondjuk az orvosi rendelőt, önkormányzati ügyfélszolgálatot vagy más közintézményt. Hegedüs Lajos szerint legfeljebb néhány tucat esetben indulnak próbaperek, amelyek a figyelemfelkeltés mellett természetesen a konkrét probléma megoldását is szolgálják.

A szövetség elnöke az MNO-nak elmondta azt is: a jogszabályi határidő lejárta után másfél hónappal még mindig csak az érintett épületek 25–28 százaléka oldotta meg az akadálymentesítést. A becslésen alapuló adat országosan értendő, Budapesten valamivel jobb a helyzet, vidéken azonban rosszabb, van ahol nulla százalék. A mostani összesítés lesz az első, ami ezen a téren országos adatokkal szolgál majd. A legjobb a helyzet a munkaügyi épületcsoprton belül: a munkaügyi infromációs központok, a rehabilitációs információs centrumok és a munkaügyi irodák az átlagosnál jobban mentesítettek. Az alapszintű orvosi ellátást biztosító épületek azonban az átlagosnál is rosszabb feltételeket biztosítanak – mondta Hegedüs Lajos.

Az érdeklépviseleti vezető szerint a megoldást jelentő legfontosabb kérdésekben már egyetértés van a mozgáskorlátozottak szövetsége és a kormányzat között. A megállapodás tervezete szerint egyetértés van abban, hogy új határidőt kell kitűzni. A kormány sajnos az általános határidőt 2010-ig kitolta, de ezzel együtt sikerült megegyezni arról, hogy intézménycsoportonként kategorizált határnapokra van szükség, (azaz más határidő legyen előírva mondjuk az egészségügyi létesítmények, az önkormányzatok vagy a munkaügyi területtel foglalkozó intézmények számára), amelyek az áltálánostól korábbra is kitűzhetőek és kényszerítő erejűek – mondta Hegedűs Lajos. Ebben egyébként az első számú prioritást a szövetség szerint – és ezt a kormányzati oldal is elfogadja, mondta az érdekképviseleti vezető – a munkaközvetítéssel foglalkozó szervek (munkaügyi központok, továbbképző és hasonló intézmények) épületeinek akadály nélkülivé tétele élvezi. Ezen a téren a 2005. év végi határidő a felek szerint megvalósítható is lenne. A fontossági sorrendben a második helyen az egészségügyi alap- és szakellátást biztosító intézmények (gyógyszertárak, körzeti orvosi, fogorvosi rendelők, szakrendelő épületek) szerepelnek. Hegedüs Lajos hozzátette: természetesen más épületek (bíróságok, önkormányzatok) is fontosak, de muszáj valamilyen sorrendet kialakítani. Az érdekképviseleti oldal ígéretet kapott egyébként arra is, hogy az akadálymentesítésre a központi költségvetés is tartalmazzon forrásokat, sok esetben ugyanis az okozta a határidő megsértését, hogy sok önkormányzatnak vagy más szervnek egyszerűen nem volt anyagi fedezete a beruházás megvalósításához.

A kormány ugyanakkor 10 milliárd forint elvonás mellett a fogyatékkal élők foglalkoztatási forrásait is (a 2003-as szinten)befagyasztotta 2005-ben – áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott Fidesz-közleményben. Ennek következtében már mintegy 3 000 fogyatékos személyt elbocsátottak állásából és további 7-8 000 munkahely megszűnése várható a nagyobbik ellenzéki párt szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.