Befejeződött a 77. Oscar-gála Los Angelesben, amelynek műsorát hosszú évek után először nem Whoopi Goldberg, Steve Martin vagy Billy Crystal vezényelte le, hanem Chris Rock színész-komikus.
A nagy esélyesnek tartott Martin Scorsese-film, az Aviátor öt menetben diadalmaskodott a gálán, ám a legjobb filmnek járó Oscar-díjat Clint Eastwood Millió dolláros bébi című produkciója kapta. Az ökölvívónő tragikus pályafutását megjelenítő film rendezője a legjobb rendezőnek járó díjat, főszereplője, Hilary Swank alakításával a legjobb női főszereplőnek járó kitüntetést is kiérdemelte, megelőzve a Szabó István rendezte Csodálatos Júlia főszereplőjét, az Arany Glóbusszal kitüntetett Annette Beninget is, aki így már harmadszorra csúszott le az Oscarról. A 74 éves Clint Eastwood egyébként a legidősebb rendező, aki Oscart nyert.
Idén rekordot döntött a színesbőrű színészek jelölése, hiszen négy afroamerikai művészért is lehetett izgulni (Jamie Foxxért duplán, Sophie Okonedo, Don Cheadle, Morgan Freeman). A legjobb férfi színésznek járó díjat Jamie Foxx kapta a tavaly elhunyt énekes, Ray Charles életét megelevenítő Ray című filmben nyújtott alakításért. Jamie Foxx egyébként a harmadik fekete színész, aki megkapta a legjobb férfi színészként az aranyszobrot Sidney Poitier és Denzel Washington után.
A Millió dolláros bébi meghozta a sikert Morgan Freemannek is, aki ebben a filmben nyújtott alakításáért a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscart vehette át.
A legjobb női mellékszereplő Cate Blanchett lett, aki az Aviátorban Katharine Hepburn színésznőt formálta meg. A legendás Blanchett egyébként eddig négy alkalommal nyerte el a legjobb színésznőnek járó kitüntetést. Bár a Howard Hughes milliárdos feltaláló életét bemutató Aviátort tizenegy kategóriában jelölték, emellett „csak„ a legjobb operatőr, jelmez, vágás és látvány díját kapta meg.
Szinte biztosnak tűnt, hogy a 19. alkalommal jelölt Spanyolország a külföldi filmek versenyében negyedszerre is győzedelmeskedik, 6 évvel Almodóvar Oscar-díja után Alejandro Amenábar A belső tenger (Mar a dentro) című filmje nyerte el a legjobb idegen nyelvű filmnek járó kitüntetést. Az alkotás egy béna férfi sorsán keresztül az eutanázia problémájával foglalkozik.
A 77. Oscar-díj kiosztásának ünnepélyen az életműdíjat a 80 éves Sidney Lumet amerikai rendező vehette át. A Tizenkét dühös ember, a Serpico, A hálózat, a Gyilkosság az Orient-expresszen rendezőjét korábban öt alkalommal jelölték Oscar-díjra, de egyszer sem kapta meg.
Húsz évvel ezelőtt fordult elő utoljára, hogy a legjobb filmek kategóriájában induló öt jelölt egyike sem érte el a 100 millió dolláros bevételt. Az Aviátor és a Ray is 75-80 millió dollárt hozott, miközben a jelöltek között nem szereplő Mel Gibson-film, A passió már meghaladta a 370 millió dolláros bevételt.
Érdekesség, hogy a jelöltek között nem szerepelt Michael Moore Fahrenheit 9/11 című dokumentumfilmje sem, állítólag ő maga vette ki filmjét a jelöltek közül, hogy teret engedjen kollegáinak.
A nyertesek teljes listája:
Legjobb film:
Millió dolláros bébi
Legjobb rendező:
Clint Eastwood (Millió dolláros bébi)
Legjobb színésznő:
Hillary Swank (Millió dolláros bébi)
Legjobb színész:
Jamie Foxx (Ray)
Legjobb női mellékszereplő:
Cate Blanchett (Aviátor)
Legjobb férfi mellékszereplő:
Morgan Freeman (Millió dolláros bébi)
Legjobb adaptált forgatókönyv:
Kerülőutak
Legjobb eredeti forgatókönyv:
Egy makulátlan elme örök ragyogása
Legjobb külföldi film:
A belső tenger (Spanyolország)
Legjobb operatőr:
Robert Richardson (Aviátor)
Legjobb animációs film:
A hihetetlen család
Legjobb eredeti filmzene:
Én, Pán Péter
Legjobb betétdal:
”Al Otro Lado Del Ríó„ (Che Guevara – A motoros naplója)
Legjobb dokumentumfilm:
Born Into Brothels
Legjobb díszlet:
Aviátor
Legjobb smink:
Lemony Snicket – A balszerencse áradása
Legjobb jelmez:
Aviátor
Legjobb vágás:
Aviátor
Legjobb vizuális effektusok:
Pókember 2
Legjobb hang:
Pókember 2
Legjobb hangvágás:
A hihetetlen család
Legjobb rövidfilm:
Wasp
Legjobb animációs rövidfilm:
Ryan
Legjobb rövid dokumentumfilm:
Mighty Times: The Children's March
Életműdíj:
Sidney Lumet
(Forrás: Origo, Index, Magyar Rádió)

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen