Romló mutatók 2005-ben – nő a folyó fizetési mérleg hiánya

Nő a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg hiánya, csökken a nemzetgazdasági beruházások indexe és a kiskereskedelmi forgalom bővülése is. A munkanélküliségi ráta nem változik – derül ki a GKI és az Erste Bank prognózisából.

MNO
2005. 02. 28. 7:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2004-es évihez képest nem változik a GDP volumenindexe az idén, a külkereskedelmi mérleg hiánya azonban jelentősen (a tavalyi 3,9-ről 4,8 milliárd euróra) nő. A folyó fizetési és tőkemérleg együttes hiánya a becsült 6,6 milliárd euróról 6,9 milliárdra emelkedik, míg az államháztartás hiánya 1284,1 milliárd forintról 1060 milliárd forintra csökken. Csökken a fogyasztói árindex is (106,8-ról 104-re). A nemzetgazdasági beruházások indexe 110 százalékról 108 százalékra változik, míg a munkanélküliségi ráta a tavalyi marad – áll a GKI Gazdaságkutató Rt. és Erste Bank közös elemzésében.

A 2004-es évre vonatkozó adatok szerint tavaly egy százalékkal csökkentek a reálkeresetek. Az üzleti szektorban ugyan több mint 1 százalékkal emelkedtek, a költségvetési szektorban viszont 5 százalékkal mérséklődtek – részben azért, mert a 13. havi fizetést december helyett idén januárban fizették ki. Az elemzés szerint tavaly még dinamikusan, 5,7 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom (részben a korábban elhatározott, a lakásépítéssel összefüggő vásárlások eredményeként), ám az idén már csak 3-3,5 százalékos forgalombővülés valószínű.

A magyar gazdaság 2004-ben egyértelműen export- és beruházás-vezérelt pályán haladt, idén viszont lassulhat a kivitel és a beruházások dinamikája. 2005-ben az előző évihez hasonló ipari dinamika várható, ami az elmúlt évekhez hasonlóan szinte kizárólag a kivitel növekedésének lesz az eredménye. A cserearány a késleltetett gázár-hatás miatt tovább romlik. A turizmus bevételi többlete viszont remélhetően javul, így a külső egyensúlyi pozíció lényegében nem változik. Az áruforgalmi és a folyó fizetési mérleg hiánya nominálisan nő (ez utóbbi – a tőkemérleggel együtt – 6,9 milliárd euróra), de a GDP-hez mért aránya tovább csökken, már 8 százalék alá kerül. Ennek mintegy felét fogja finanszírozni a nettó közvetlen tőke-befektetés.

Az infláció a 2004 végi 5,5 százalékról januárra 4,1 százalékra csökkent. Ennek fényében a jegybanki alapkamat 0,75 százalékpontos mérséklése nem tekinthető nagynak. Az egész év során ehhez hasonló áremelkedésre lehet számítani, azzal, hogy a februárban várhatóan 4 százalék alá eső árindex az év második felében jellemzően kissé emelkedni fog. Ezt egyrészt a 2004. évinél valamivel később belépő év eleji energiaár-emelés, másrészt a tavalyi jó termésnek is köszönhetően alacsony élelmiszerárak idén lehetséges emelkedése magyarázza. Az év végére legalább 7 százalékra csökkenő jegybanki alapkamat valószínű, miközben a forint – ha a jelenlegihez képest kissé gyengül is –, de továbbra is viszonylag erős marad – prognosztizálja a GKI.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.