Újabb hidegháború az USA és Oroszország között?

A szlovákiai találkozó előtt Oroszország és az Egyesült Államok a médián keresztül üzengetésbe kezdett. Az orosz vezetés szerint az amerikaiak bele akarnak szólni a belügyeikbe, ráadásul el akarják venni szövetségeseiket. A Kreml leszögezte: nélkülük nem lesz közel-keleti béke.

Tar Zsuzsanna
2005. 02. 23. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegesen lerövidült az orosz és az amerikai elnök találkozójának időtertama, így a tervezett négy óra helyett mindössze két és fél órát tart majd a két államhatalom vezetőjének a megbeszélése. A Kreml kijelentette: nem ők kérték a rövidítést, a Fehér Ház pedig nem volt hajlandó megindokolni a lépés miértjét. Bush és Putyin csütörtökön immár tizenkettedik alkalommal találkozik elnöksége során. Szakértők szerint a megbeszélésen dől majd el, hogy Oroszország és az Egyesült Államok „barátkoznak-e a későbbiekben vagy sem”.

Bill Rammell brit külügyi államtitkár az Interfaxnak adott interjújában közölte: úgy tűnik, Oroszországban mostanában leálltak a demokratikus reformok, amit a britek szeretnének újra elindítani és felújítani. Rammel példaként említette a Jukosz elleni támadásokat, a sajtószabadság hiányát, de ide sorolta a csecsenföldi állapotokat is. – Egyetértünk Moszkvával abban, hogy le kell számolni a terrorizmussal, ám mindezt az emberi jogok figyelembevételével kell tenni – hangsúlyozta.

A mai orosz hatalom lépései egyre inkább a '20-30-as éveket, Mussolini uralmának éveit juttattják eszembe – nyilatkozta a Komszomolszkaja Pravdának James Woolsey, a CIA volt igazgatója. Szerinte erre utal az is, hogy maga az orosz elnök nevezi ki a kormányzókat, de ide tartoznak az olajperek és a média állami ellenőrzése is. Ezek miatt pedig jelentősen romlott Vlagyimir Putyin tekintélye, hiszen programjában szabad nemzetet ígért. – Míg korábban az emberek azt kérdezték, hogy ki ez a Putyin, most már az a kérdés, hogy vajon meddig mer elmenni – közölte James Woolsey.

Ugyanilyen véleményen van több vezető politikai- és társadalmi szervezet is, ezért levélben kérték Bush-tól, hogy „beszéljen a lelkére” Putyinnak.

A megfigyelők figyelmeztető jelnek tartják azt, hogy Bush sokkal hamarabb találkozott Juktor Juscsenko ukrán elnökkel, mint Putyinnal. Az orosz elnök tanácsadói szerint az Egyesült Államok most olyan hangnemet üt meg, mint a „hideg béke” során volt tapasztalható az amerikai részről. – Az elmúlt évek során soha semmi baj nem volt a „putyini reformokkal” – szögezte le a Katonai Információs Központ munkatársa, Ivan Szafrancsuk. Hozzátette: most, hogy Irakban változásnak indultak a dolgok, az Egyesült Államok hirtelen támadni kezdi Moszkvát, miszerint ott nincs demokrácia. Bush láthatóan kész összeveszni hazánkkal, csak azért, hogy békét kössön az Európai Unióval.

Az Izvesztyija szerint Bush a napokban kijelentette: mi barátok vagyunk Vlagyimirral, csupán azt szeretném megkérdezni tőle, hogy miért hozott olyan, amilyen döntéseket. A Kreml erre közölte: a mostanában végbemenő folyamatok után el kell dönteni, hogy az elkövetkezendőkben tudunk-e bízni egymásban. Putyin Bush esetleges kérdőre vonására megkéri majd az amerikai vezetőt, hogy ne avatkozzon bele Oroszország belügyeibe. – Úgy látjuk, hogy Bush rá akar telepedni Európára és el akarja venni a régi barátainkat – többek között Ukrajnát és több szovjet utódállamot –, ha ez így fog történni, az amerikai elnöknek szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy nélkülünk a közel-keleti béke csupán álom marad – figyelmeztetnek a Kremlben.

A korábbi tervek szerint Bush május 9-én részt venne Oroszországban a nácizmus feletti győzelem 60-ik évfordulóján, ám a folytatást a holnapi találkozó dönti majd el.

Forrás: Vremja Novosztyej, Interfax, Newsru.com, Inopressa.ru, Komszomolszkaja Pravda

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.