Mesterséges szökőár 2006-ban?

Egy német művészcsoport a Föld pályájának megváltoztatására vállakozott, hogy megállítsák a globális felmelegedést. A nappalok a szervezők ígéretei szerint meghosszabodnának, de a tudósok a fejüket csóválják.

Kristály Lehel
2005. 03. 21. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban nem látott happening előkészületeinek céljából hoztak létre egy, a worldjumpday.org címen elérhető internetes honlapot. A hirdetés szerint 500 millió, ugrándozó kedvű emberre lenne szükség a Föld pályájának megváltoztatásához. „Ha összejön a kellő létszám a 2006 július 20-án történő happeningre„, akkor a szervezők szerint „meg lehetne változtatni a Föld röppályáját”: a globális felmelegedés megállna, a nappalok meghosszabodnának és a klíma homogénebb lenne.

A szervezőknek eddig több, mint 83 millió embert sikerült az „ügy„ mellé állítaniuk. Akik ugrani kívánnak, csak egyetlen dologra kell ügyeljenek: melyik lesz az az időpont, amikor a világon egyszerre földet érnek. Az akciónak ugyanis csak akkor lehet hatása, ha a Föld minden pontján egyszerre ugrik mindenki.

Az akciót kedvesnek nevezte, de nem vár tőle eredményt Christoph Drösser, a Die Zeit legendákkal foglalkozó újságírója, aki az ugrónap alapját egy régi szóbeszédben találta meg, amely szerint, ha minden kínai egyszerre ugrana le székéről, kimozdíthatnák a Földet pályájáról. Drösser szerint bolygónkat csupán egy ennél jóval nagyobb lökés – például egy hatalmas aszteroida becsapódása – téríthetné le pályájáról. Az újságíró más következményekre számít, ezért egy 1970-es tanulmányra hívta fel a figyelmet, melyben az alaszkai egyetem geofizikusa megállapítja: Kína akkori népességének – 700 millió embernek – egyszerre történő ugrása egy Richter-skála szerinti 4,5-ös erősségű földrengést eredményezne, ami – cunami „közbeiktatásával” – hatalmas pusztításokat vinne végbe Kalifornia partjainál.

A Chicago Reader publicistája már 1984-ben foglalkozott a témával. Szerinte azonban nem kell félni a kínaiak ugrándozásától: az országban nincs annyi szék, amennyi kellene a megfelelő magasságból való leugráshoz. Ráadásul a kínaiak biztosan nem egyforma magasságúak, így a földetérésük sem következne be egy időben – hangzott a következtetés.

Kiderült, hogy az ugrásra buzdító oldalt egy német művész, Torsten Lauschmann regisztrálta, és az odavezető linket elhelyezték az általa alapított Vene Hammerschlag elnevezésű német művészcsoport honlapján is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.