Egy nappal meghosszabbították a három román újságíró iraki elrablói a határidőt, ameddig a román csapatokat ki kell vonnia Bukarestnek az arab országból, ha szeretné megmenteni a foglyok életét – közölte az a román tévétársaság, amelynek a háromból két riporter az alkalmazottja.
A román kormány már korábban bejelentette: nem tárgyal túszejtőkkel, annak ellenére, hogy az egyik ellenzéki párt a csapatok részleges kivonásának meggondolására szólította fel a kabinetet, és hogy az eredetileg tegnap délutánra kitűzött határidő lejártakor tüntetők az újságírók kiszabadítását követelték Bukarestben. Most nem kommentálták a határidő kitolását. A közvélemény kivonulást akar.
A Prima TV – amelynek két túsz is a munkatársa – kedden hozta nyilvánosságra a túszejtők újabb felhívását. Hozzátette: munkatársai azt akarták, hogy a tévécsatorna gyakoroljon nyomást a kormányra a csapatkivonással kapcsolatban.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió tegnap közölt egy videofelvételt, amelyen a rövid időre Bagdadba érkezett, és az iraki fővárosban március 28-án elrabolt újságírók (Marie Jeanne Ion, a Prim TV 32 éves riportere; Sorin Miscoci a tévé 30 éves operatőre; és Ovidiu Ohanesian, a Romania Libera román napilap 37 éves újságírója) a földön ülnek megbilincselve. Az arab tévécsatorna kommentárja szerint a túszok egy végső kéréssel fordultak a felvételen a román államfőhöz, Traian Basescuhoz, hogy teljesítse fogvatartóik követeléseit iraki idő szerint szerda délután 17 (magyar idő szerint 15) óráig – ami a határidő 24 órával való meghosszabbítását jelenti. A követelés nem teljesítése esetére továbbra is a túszok kivégzését helyezték kilátásba a fegyveresek. Egy másik felvételen a riporterek amerikai-román-iraki hármas állampolgárságú tolmácsa, Muhammad Munaf látható, amint George W. Bush amerikai elnököt arra kéri, segítsen megmenteni az életét.
A felvételen a román operatőr narancssárga kezeslábast visel, ami a román Prima TV kommentátorai szerint „a halál színe”, mivel az iraki felkelők korábban is ilyen színbe öltöztették foglyaikat, hogy szándékuk komolyságára felhívta a figyelmet.
Basescu és a román kormány nem kommentálta a határidő meghosszabbítását, és továbbra sem beszél a 863 fős – még a novemberi választások nyomán leváltott baloldali PSD-kormány által Irakba küldött – kontingens hazahozataláról. A már ellenzéki PSD egyébként még hétfőn a csapatok folyamatos kivonására hívott fel, igaz nem a túszejtők követelésével összefüggésben.
„Az a célunk, hogy a klasszikus eljárásokkal menekítsük ki a fogságba esett újságírókat„ – közölte még tegnap Traian Basescu. Calin Popescu Tariceanu román kormányfő pedig úgy fogalmazott: a terroristák az ilyen jellegű ultimátumokkal próbálnak hatni az adott ország közvéleményére, és általa a hatóságokra, de a román kormány nem enged. Adam Ereli amerikai külügyi szóvivő az eredetileg tegnap esedékes határidő lejárta előtt néhány órával pedig úgy nyilatkozott: Romániának kell kimondania az utolsó szót az Irakban állomásozó 800 katona ügyében. Hozzátette ugyanakkor: jó okuk van feltételezni, hogy Románia folytatja a szoros együttműködést Amerikával és a többnemzetiségű erőkkel a „terrorizmus elleni harcban”.
Egy közvélemény-kutatás adatai szerint a román lakosság 70 százaléka úgy véli: a NATO-hoz nemrég csatlakozott országnak ki kellene vonnia katonáit az arab országból.
A román csapatkivonással tovább csökkenne azon országok száma, amelyek továbbra is katonai kontingenssel támogatják az Egyesült Államok vezette koalíciót Irakban. Ismeretes, hogy már Bulgária és Lengyelország (utóbbi a 2003 márciusi támadás megindulása óta az USA és Nagy-Britannia után a harmadik legnagyobb iraki résztvevő) is a csapatok számának csökkentéséről, Ukrajna pedig a teljes (de fokozatos) kivonásról döntött.
Emlékezetes: vasárnap újságírók százai, a bukaresti arab közösség tagjai, és civil szervezetek tüntetésen követelték a három újságíró és tolmácsuk kiszabadítását a román fővárosban. A tüntetést annak nyomán szervezték, hogy a riporterek elrablói pénteken megjelent videofelvétele négy napot adott a román csapatok kivonására, cserében a túszok életéért.
(aljazeera.net, Reuters, AP)

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját