A magyar családok legnagyobb része saját tulajdonú lakóingatlanban él, a béreltek aránya mindössze 2 százalék – derül ki az Ecostat felméréséből. A gazdaságkutató szerint a piac egyik legnagyobb problémáját, az alacsony lakásmobilitást jelzi, hogy a felmérésben szereplők életükben átlagosan 2,8 lakóingatlanban laktak. A megkérdezettek harmada összesen 2, közel 25 százalékuk pedig 3 lakásban lakott eddigi élete során, s 18 százalék azoknak az aránya, akik egyszer sem költöztek. A négynél több lakást használók 10 százalékos arányt képviseltek, míg a megkérdezettek fennmaradó része ennél több ingatlanban lakott – írja a Napi Gazdaság.
A lakásvásárlást tervezők tábora nem változott az előző negyedévhez képest: a megkérdezettek 6 százaléka jelezte, hogy egy éven belül lakóingatlant venne. Kétharmaduk kész ingatlant vásárolna, a többiek pedig építkezésben gondolkodnak. Az ingatlanvásárlás előtt állók 35 százaléka élete első lakását venné meg, 45 százalékuk pedig a meglévő lakásánál nagyobbat kíván vásárolni, s mindössze 2 százalék azok aránya, akik kisebb méretű lakóingatlant szeretnének a következő egy évben. Ötödrészüket a területi mobilitás készteti új ingatlan vásárlására, míg 12 százalék a befektetést jelölte meg indokként.
A háztartások többsége szerint a forgalom élénkülésére és az ingatlanárak növekedésére lehet számítani. A megkérdezettek 42 százaléka úgy véli, a következő egy évben az ingatlanok forgalma növekedni fog, 30 százalékuk stagnálást, míg a lakosság ötöde csökkenést vár. Az árak alakulásában nagyobb egyetértés mutatkozik: a válaszadók kétharmada az ingatlanárak növekedésére számít, ezen belül 11 százalékuk nagymértékű, 55 százalékuk kisebb drágulást valószínűsít. Mindössze 19 százalékos arányban várnak stagnálást, csekély mértékű árcsökkentést pedig csupán 8 százalékuk tart elképzelhetőnek.
Forrás: Napi Gazdaság

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek