Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lap Románia kész lesz címmel Bukarest uniós felvétele kapcsán tanúsított nyomulásáról tudósít.
Bukarest és Bécs meggyőződése, hogy Románia a terveknek megfelelően 2007. január 1-én az unió tagja lesz. „Mi készen leszünk”- fenyegetőzött Mihai-Razvan Ungureanu román külügyminiszter csütörtökön az osztrák fővárosban. Osztrák kolléganője, Ursula Plassnik óvatosan úgy fogalmazott, „abból indulok ki, hogy 2007. január 1-vel a tagság jogerőre emelkedik. Közösen fogunk azon dolgozni, hogy a ne váljon szükségessé az elhalasztási záradék aktiválása.”
Ungureanu hangsúlyozta, hogy országa be fogja tartani az unió által meghatározott menetrendet, sőt egyes területeket illetően Bukarest már továbblépett az EU által megköveteltnél. Az unió többek között a szinte korlátlan korrupciót és a romániai szervezett bűnözést bírálta. Ungureanu közölte, hogy a december óta hatalmon lévő koalíció megerősítette a korrupció elleni küzdelmet. Január óta több mint ezer súlyos korrupciós ügyben kezdődött el a nyomozás. A román külügyminiszter az uniótól nagyobb délkelet-európai aktivitást, valamint a balkáni országok EU perspektíváját várja.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap A kormány kiállta az első próbát címmel a 2006-os osztrák költségvetés elfogadásának következményéről cikkezik.
A bécsi nemzetgyűlés csütörtökön este elfogadta Ausztria 2006-os költségvetését. A koalíciós frakciók minden képviselője támogatólag szavazott, még Barbara Rosenkranz is. Az alsó-ausztriai politikusasszony az egyetlen, aki a pártszakadás után is az FPÖ képviselőjének tekinti magát és nem csatlakozott az új Szövetség Ausztria Jövöjéért (BZÖ) nevet viselő alakulathoz. Megfigyelők szerint ezzel az új, fekete-narancs-kék koalíció kiállta az FPÖ szakadását követő első komoly próbát.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Tudott a szabálytalanságokról címmel a müncheni CSU botrány kapcsán megalakított vizsgálóbizottság első napjának meglepő eredményéről tudósít.
Monika Hohlmeier bajor kultuszminiszter a tartományi gyűlésben felállított vizsgálóbizottságban meglepően nehéz helyzetbe került. A vezető müncheni államügyész, Christian Schmidt-Sommerfeld vallomása szerint – aki a bizottság első tanúja volt csütörtökön – ugyanis a politikusasszonynak tudnia kellett a CSU helyi szervezeteiben zajló szabálytalanságokról. Hohlmeier mindmáig tagadta, hogy a tagfelvételek kapcsán történt vitatott eseményekről tudott volna. Schmidt-Sommerfeld utalt a jogtalanul felvett párttagokra, akikkel a perlachi kerület CSU szervezetében lezajlott választásokat kívánták befolyásolni.
„Az ügyiratok alapján tudnia kellett a történtekről” – nyilatkozta Schmidt-Sommerfeld. Hohlmeiernek eszerint tudnia kellett arról, hogy tagfelvételi kérelmeket gyártottak, és ezért lehetséges, hogy pénzmozgások is történtek. Így arról is tudnia kellet, hogy vásároltak-e párttagokat. August Stern főállamügyész annyiban pontosította a vallomást, hogy ezek a információk döntően a vádlottak vallomásain alapulnak. Egészen más kérdés, hogy ezek a vallomások mennyiben bizonyulnak igaznak.
Az államügyészség mindenek előtt egy immár elítélt választási hamisító vallomására hagyatkozik, aki állítólag egy Hohlmeier és a CSU tartományi gyűlési képviselő Joachim Haedke közötti telefonbeszélgetés fültanúja volt. E beszélgetésben állítólag szó volt a tagvásárlás kérdéséről.
Ugyanakkor az államügyészségnek eddig soha sem nem áll rendelkezésre olyan információ, mely szerint Hohlmeier büntetendő cselekményt követett volna el. A szavazatvásárlás „büntetőjogi szempontból nem releváns” – hangsúlyozta az államügyészség vezetője. Azonban, ha Hohlmeier tudott is a pénzmozgásokról, vagy a meghamisított tagfelvételi kérelmekről, a jelenlegi jogszabályi feltételek közepette nem állt fenn a feljelentési köztelezettsége sem – nyilatkozta Schmidt-Sommerfeld.
A vizsgálóbizottságnak tisztáznia kell Hohlmeier szerepét a párton belüli választási csalások ügyében, valamint az elfogadhatatlan pártmunka és a személyes összefonódások vádja kapcsán. Korábban Hohlmeier által vezetett müncheni CSU-ban számos szabálytalanság történt, ami miatt több önkormányzati politikust okirathamisítás miatt magas pénzbüntetésre ítéltek, mivel felvételi kérelmeket hamisítottak és tagokat vásároltak.
Választókerületi módosítás: Budapest lakossága jelentősen lecsökkent, Pest megyéé jelentősen nőtt