A pénzügyi nyomozóknak munkaidő után és munkaszüneti napokon is készen kellett állniuk a szolgálatra. A bűnüldözésben ez nem rendkívüli dolog, hiszen körözéssel, elfogatóparancs nyomán ilyenkor is őrizetbe vesznek feltételezett bűnelkövetőket a rendőrök.
A nyomozóknak a jogszabályok alapján meghatározott időn belül ki kell hallgatniuk az őrizetbe vett embereket, s különféle intézkedéseket kell tenniük. Mint a munkaügyi perekből kiderül, a korábban adónyomozónak nevezett pénzügyi nyomozók is készenlétben álltak odahaza, hogy telefonhívásra megjelenjenek és intézkedjenek a munkahelyükön. Az ilyen „készenléti ügyeletért” szabadidő-kedvezmény járt volna, ha pedig ezt nem tudták kiadni, akkor meghatározott pénzösszeg. Ezt sem kapták meg azonban az elmúlt években. A helyzetet bonyolítja, hogy a nyomozó egységeket időközben átszervezték, és most is változások várhatók a szervezet hovatartozásában.
A munkaügyi bíróságokon megyénként tíz-húsz személy indított eljárást munkáltatója, az ORFK ellen. Szabolcsban például 22 perben 26-an, Békésben három ügyben tízen perelnek, Hajdú-Biharban pedig négy ügyben 22-en. Az összesen 360 pénzügyi nyomozó járandósága kamatokkal együtt elérheti a kétmilliárd forintot. A követelést a lezárt ügyek többségében megítélték, méghozzá milliós tételekben.
Az ORFK egy perben a Legfelsőbb Bírósághoz fordult a jogerős ítélet felülvizsgálatáért. Szerinte nincs kellően bizonyítva az ügy, emellett a készenlét nem jelentette a szabadidő erőteljes korlátozását. Abba még az otthoni alkoholfogyasztás is belefért – véli a főkapitányság –, mert a nyomozók taxival is bemehettek a munkahelyükre. Hogy részegen intézkedhettek volna-e, arról nem szól az érvelés. A Magyar Nemzet úgy tudja, a Legfelsőbb Bíróság május első feléig meghozza precedensértékű határozatát.

Ezt kevesen tudták: 100 kiló alatt otthon is lehet temetni