Ezer fős ügynöklista a neten állambiztonsági tisztek adataival

Ezer nevet tartalmazó listát hozott nyilvánosságra az 1956 és 1989 között az állambiztonsági szerveknél szolgálatot teljesítők névsorával, illetve rendfokozatával és tevékenységének rövid leírásával a hvg.hu. A felsorolásban szereplők neve korábban történeti munkákban már megjelent.

MNO
2005. 04. 12. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az internetes honlapon közölt lista olyan személyek nevét tartalmazza, akik a Belügyminisztérium (BM) III. főcsoportfőnökségen, illetve annak jogelődjeinél szolgáltak, s 1956 és 1989 között belső elhárítással kapcsolatos állambiztonsági ügyekben jártak el. A megnevezettek többsége azonban a III/III. (belső elhárítás) csoportfőnökségen dolgoztak – bár a másik két csoportfőnökség, a III/I (hírszerzés) és a III/II (kémelhárítás) is érintett volt a „belső reakció elleni ügyekben is”. A hírszerzés többek között a magyar emigráció, valamint a katolikus és a református egyházak megfigyelését is koordinálta, utóbbi pedig a Magyarországra beutazó és ellenségesnek tekintett személyeket figyelte meg. A felsorolás összeállítói ugyanakkor kihagytak a listáról minden tényleges kémelhárító vagy hírszerző tevékenységre vonatkozó információt, és csak a Kádár-rendszer állambiztonsági elnyomó tevékenységére vonatkozó adatokat hozták nyilvánosságra. Nem publikusak egyelőre a belügyi állomány életrajzi adatai sem, annak ellenére, hogy az egykori rendőrök közfeladatot láttak el.

A honlapon a listához írt kommentár emlékeztet: a gyűjtésben szereplők csak egy részét teszik ki az összes állambiztonsági tisztnek, akik az említett időszakban a főcsoportfőnökségen dolgoztak, és akik száma minden bizonnyal a tízezret is meghaladhatja – bár a pontos számok ismeretének hiányában csak következtetni lehet az összlétszámra. Kenedi János kimutatása szerint 1971. január 1-jén a BM III. főcsoportfőnökség központi szerveinél 3975-en voltak állományban, közülük 242-en szolgáltak a III/III. csoportfőnökség központjában. Nagyjából hasonló létszámmal működtek a szervek közvetlenül a rendszerváltást megelőzően is. Ha 5 százalékos fluktuációval számolunk, akkor ez majd' 11 ezer állambiztonsági tisztet jelent, ha pedig 10 százalékossal, akkor meghaladhatja a 17 ezret is. A megyei állománnyal kiegészülve a korszakban szolgálók létszáma akár 20 ezernél is több lehet.

Emlékezetes: a hvg.hu egy hónapja közölte a Belügyminisztérium III/III. csoportfőnöksége központi állományában dolgozó tisztek és főtisztek névsorát, valamint a megyei rendőrfőkapitányok helyetteseként szolgáló III/III. osztályok vezetőinek nevét és rendfokozatát. Az akkori publikáció az 1989-es állapotot tükrözte, és összesen 225 nevet tartalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.