Fizetési válság: 100 milliárdos a körbetartozás

Az elmúlt fél évben a cégek pénzhiány miatt nem teljesítik fizetési kötelezettségeiket. A körbetartozás elsősorban az építő- és szerelőiparban jellemző, s jelenleg mintegy 100 milliárd forintot tehet ki. Az elmúlt hat hónapban nőtt a követelésbehajtási megbízások száma, ám megnehezedett maga a behajtás. Az építőiparban a lappangó fizetési válság csak most kezd felszínre törni.

MNO
2005. 04. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt fél évben a cégek pénzhiány miatt nem teljesítik fizetési kötelezettségeiket – állítja a Creditform jelentése. A körbetartozás elsősorban az építő- és szerelőiparban jellemző, s jelenleg mintegy 100 milliárd forintot tehet ki – közli a Napi Gazdaság.

Jelentősen romlott a vállalatok fizetőképessége és -készsége 2004 utolsó negyedévében, majd tovább romlott idén az első három hónapban – összegzi behajtási tapasztalatait a Creditreform-Interinfo Kft.

A cégek alultőkésítettsége miatt többeknél jelentkeztek fizetési nehézségek, mint az előző évek hasonló időszakában. A fizetésképtelenségi eljárások (csőd, végelszámolás és felszámolás) száma ugyan még nem nőtt statisztikailag, de látható, hogy a cégek pénzhiány miatt nem teljesítik fizetési kötelezettségeiket. A felmérések szerint az év elején visszaesett a vállalkozások forgalma, csökkent az értékesítések összvolumene is.

Az elmúlt hat hónapban nőtt a követelésbehajtási megbízások száma, ám megnehezedett maga a behajtás. Ma már az sem segít, ha a hitelezők kilátásba helyezik vagy kezdeményezik a bíróságon a felszámolási eljárást.

A körbetartozások elsősorban az építőiparban jellemzőek. A Creditreform egy másik, másfél éves időszakot átfogó elemzése szerint az építőiparban mennek tönkre a leggyakrabban a cégek, a mintegy 40 ezer vállalat öt százaléka jut felszámolás sorsára.

Az építőiparban a lappangó fizetési válság csak most kezd felszínre törni, hiszen a fizetési határidők végtelenre nyúlása mellett a határidőn túli fizetések miatt az alvállalkozók sokszor több hónapig sem jutnak a pénzükhöz.

A legnagyobb, erőfölényüket kihasználó építőipari cégek – köztük az állami óriásmegrendeléseket elnyerők – hírhedten rossz fizetők. Az építő- és szerelőiparban – szakmai vélemények szerint – mintegy 100 milliárd forint lehet a körbetartozás összege.

Más ágazatokban is várható csődhullám idén, mint azt az Euler Hermes Magyar Követeléskezelő Kft. egy összefoglalójában kiemelte, 2005-ben jelentős mennyiségű fizetésképtelenségi eljárásra számít az élelmiszeriparban.

A fizetési kötelezettség halogatása vagy megtagadása egyre kifinomultabb – Nyugat-Európától átvett – módon jelenik meg a magyar cégeknél. Ilyen például a hibás teljesítésre történő hivatkozás, a nem szabályszerű megrendelésre vagy az okozott kárra való hivatkozás. Ugyanakkor az ellenkövetelések, a kártérítési igények benyújtása és a csökkentett mértékű fizetésekre vonatkozó ajánlatok mind gyakoribbak.

A felszámolásokban a legerősebb időszak októbertől a következő év márciusáig tart. A fizetésképtelenségi statisztikák elmúlt öt évét nézve a felszámolási eljárások száma több mint másfélszeresére (7-8 ezerre) nőtt, míg a végelszámolások negyedével (4 ezerre) csökkentek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.