Horribilis tartozások

A kétszázmilliárd forintot is meghaladhatja az állam tartozása számos munkavállalói és társadalmi csoport felé – derül ki a Magyar Nemzet összefoglalójából. A mintegy nyolcszázezer fős közszférában a tavalyi, ki nem fizetett 13. havi bérért, a pénzügyi nyomozók elmaradt szabadidő-kedvezményük megváltásáért perelnek. Huszonötmilliárd forintot követelnek az orvosok is.

Magyar Nemzet
2005. 04. 10. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összességében százmilliárdos nagyságrendű összeggel tartozik az állam számos munkavállalói és társadalmi csoportnak. A kormány tavaly nem fizette ki a közszféra tizenharmadik havi illetményét, az érintett szakszervezetek szerint ezzel 150-180 milliárd forintot spórolt az állam mintegy nyolcszázezer munkavállalón.

Számos érdekképviselet az Alkotmánybírósághoz fordult, de több, főként a belügyi és rendvédelmi dolgozókat tömörítő szakszervezet munkaügyi pereket indított az elmaradt juttatás miatt. (Ismert: a pluszjuttatást áthozták az idei költségvetésbe, ezentúl 0. havi bérként fizetik ki minden januárban.)

A köztisztviselői kar elvileg egyhavi bérnél is többet veszíthetett: a köztisztviselői törvény korábban ugyanis úgy rendelkezett, hogy a közigazgatásban dolgozóknak „legalább” egyhavi illetmény jár a tárgyév végén, ám 2003 decemberében a kormány törölte a szabályozásból a legalább szót. Mintegy huszonötmilliárd forint elmaradt bért követelhetnek vissza az orvosok, ha az Európai Bíróság úgy foglal állást: a magyar orvosok kevesebb pénzt kapnak a kórházi ügyeletért, mint amennyi az uniós jogszabályok alapján járna nekik. A Veszprém Megyei Munkaügyi Bíróság a napokban már megállapította, hogy egy felperes háziorvosnak nem az EU-jogszabályok szerint számították ki az ügyeletért járó díjazását.

Pénzüket követelik a pénzügyi nyomozók az ORFK-tól. Azért kérnek személyenként többmilliós öszszegeket, mert „készenléti ügyeletükért” nem kapták meg a szabadidő-kedvezményt, amit ilyenkor a munkáltató köteles lenne megváltani. A rendőrség szerint eddig 58 per indult ellenük, a teljes, 360 fős létszámot figyelembe véve az összeg elérheti a kétmilliárd forintot.
A legnagyobb összegű kifizetésekről szóló per a kismamáké volt. Ismeretes, a Legfelsőbb Bíróság ítélete szerint visszamenőleg ki kellett fizetni a kismamák havi 6700 forintos jövedelempótlékát. A mintegy negyedmillió családot érintő döntés csaknem harmincmilliárd forintos kiadást jelentett a költségvetésnek.

Az ügy azonban még nem zárult le, mivel a kismamákat képviselő ügyvédnő vitatja az LB döntését, miszerint a pótlék kamatok nélkül, és csak az igény keletkezésétől három éven belül indított perek alapján fizethető ki. Radovics Csilla tavaly a strasbourgi emberi jogi bíróság előtt is beperelte az államot, mivel álláspontja szerint az összeg kamatokkal és mindenkinek, akár öt évre visszamenőlegesen is jár. Ebben az esetben a kamatterhek és az újabb jogosultak miatt akár további hatvanmilliárd forintot kell majd fizetnie az államnak. Mivel a nevezett perek akár évekig is elhúzódhatnak meglehet, hogy a következő kormánynak okoz majd fejtörést az elmaradt juttatások kifizetése.

A követelések becsült összege:

Elmaradt 13. havi bér a közszférában 150–180 milliárd
Orvosi ügyeleti díj 25 milliárd
Pénzügyi nyomozók készenléti díja 2 milliárd
Kismamák további követelései 60 milliárd
Összesen 237–267 milliárd forint

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.