Iparvidékeket pusztító „sáskák”

A félbulvár Stern (stern.de) hetilap honlapja a Sáskák neve című írásában közli azon cégek neveit, amelyeket az utóbbi hetek kemény kapitalizmus kritikus megnyilatkozásaiban Franz Müntefering, az SPD elnöke e rendkívül kártékony rovarhoz hasonlított.

2005. 04. 30. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban szociális ellátásáról híres Németországban a kapitalizmus hideg szele fújt, ezért Franz Müntefering hetek óta ott és ahol tudja, kíméletlenül bírálja a tőkét. „Néhány befektető egyetlen pillanatot sem gondol azokra az emberekre, akiknek a munkahelyeit megsemmisíti. Ők névtelenek és arctalanok maradnak, mint a sáskahadak, úgy vetik rá magukat a vállalkozásokra, letarolják, majd továbbállnak. A kapitalizmusnak eme formája ellen harcolunk mi” – dörögte Müntefering 2005. április közepén.

A „tőke hatalma” az egykori munkásgyerek Münteferingnek nem kellemes. S nem csak neki, a többé kevésbé általánosító kapitalizmuskritika Franciaországban éppen úgy hallható, mint Olaszországban. Németországban az SPD elnöke nem csak fujjolást arat, de számos helyről egyetértő hangok is hallatszanak. A Daimler-Benz egykori főnöke Edzard Reuter például úgy fogalmazott: „Szörnyű esetek történtek a menedzserek kasztjában. Borzalmas emberek, akik irigységükben minden felelősségüket félretették már. Ez a modern kapitalizmus jelensége a globalizált pénzügyi világban.”

Pontosan kik, vagy mik ezek a gátlástalan sáskák, akik lepusztítják az iparvidékeket, mindeddig homályban maradt. Ennyire nem kívánt Müntefering támadási felületet nyújtani. Mindenesetre számos német vállalkozó tiltakozott, aki úgy érezte, hogy a nyilatkozattal belegázoltak a lelkébe, mint utólag kiderült: alaptalanul. Müntefering egészen más cégekre gondolt, amint az egy belső használatra készült és a honlap szerkesztőségének birtokába jutott háttértanulmányból kiderül. Az SPD Bundestag frakció tervezési csoportja által elkészített érvanyag gyűjtemény a „Piaci radikalizmus szociális piacgazdaság helyett – Miként teszik pénzzé a Private Equity társaságok a vállalkozásokat” címet viseli.

Az SPD háttéranyaga elsődlegesen amerikai vagyonos cégeket, vagy személyeket vett célkeresztjébe. Ezen befektetői csoportok kezében egyesül közel 5000 cég, mintegy 400 ezer alkalmazottal időközben a legnagyobb németországi munkaadók közé tartoznak. Eljárásuk a következő példa szerint zajlik: a Private Equity társaságok kikeresik az egyes „iparágak legértékesebb darabjait”, felvásárolják, bezárják, vagy eladják a vállalkozások mindazon részét, amit feleslegesnek ítélnek, majd a maradékot eladják, vagy a tőzsdére viszik.

Az SPD kritika középpontjában az amerikai KKR cég áll, mely 1999-ben a Goldman Sachs bankkal közösen megvásárolta a főként pénz automatákra szakosodott Siemens Nixdorfot. A céget 2004-ben a tőzsdére vitték, melynek 350 millió eurós bevételéből a cégnél mindössze 125 millió eurót hagytak, a maradék 225 millió eurót a KKR és Goldman Sachs tette zsebre. A cég megvásárlása és a tőzsdei megjelenése közötti időben a KKR és a Goldman Sachs mintegy további 160 millió eurót fizettetett ki különféle jogcímeken a Siemens-Nixdorffal. A KKR egy másik áldozata a kommunikációs eszközök gyártója a Tenovis, korábban Telenorma. Még 2002 végén, közvetlenül azután, hogy a KKR átvette a céget, az alkalmazottak lemondtak fizetésük 12,5 százalékáról, hogy ezzel legalább egy évig biztos munkahelyük legyen. 2003 nyarán azonban a Tenovis rövid úton elbocsátotta alkalmazottainak majd felét, miközben a KKR egy rendkívül bonyolult pénzügyi rendszert épített fel, ennek során nevezték át a céget is. A szinte átláthatatlan pénzügyi zsonglőrködés következményeként, postaláda cégek, hitelfelvételek és lelépési pénzek által, valamint milliós honoráriumokkal és bérleti díjakkal, mint egy citromból úgy préseltek ki mindent a Tenovisból. Ebből egyedül a KKR profitált.

A KKR mellett még számos cég, többek között az Apax, a Carlyle, a BC Partners, az Advent, a CVC, a Permira, a Saban Capital, vagy a Blackstone szerepel az SPD négyoldalas „sáska listáján”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.