Kevés a könnyűszerkezetes ház

Hazánkban alacsonyabb a könnyűszerkezetes házak aránya, mint Nyugat-Európában. Idehaza a készházak jelentős részét illegálisan dolgozó vállalkozások építik, ami miatt egyaránt rosszul jár a központi költségvetés és a vásárló is . Számítások szerint idén 1500 könnyűszerkezetes ház épül Magyarországon.

Csákó Attila
2005. 04. 07. 10:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly 17-20 milliárd forint értékben épített könnyűszerkezetes épületet Magyarországon a mintegy száz, erre szakosodott kivitelező cég. A megépített 1132 könnyűszerkezetes technológiájú lakóépület húsz százalékos növekedésnek felel meg az azt megelőző évhez képest. A használatba vett lakások 5,6 százaléka könnyűszerkezetes épületben található, ami 1-1,5 százalékpontos növekedés az azt megelőző évhez viszonyítva. Szakemberek szerint a kívánatos az lenne, ha részesedésük elérné legalább a tíz százalékot, amivel közeledhetnénk a nyugat-európai átlaghoz. Európa fejlett országaiban ugyanis a használatba vett lakások 20-25 százaléka ilyen technológiával épült. E tekintetben az osztrákok járnak az élen, ahol a megépült összes családi ház mintegy harmada könnyűszerkezetes.

Az alacsonyabb részarányt firtató kérdésre Fazekas Péter, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő tagozatának elnöke elmondta: a készház technológia magyarországi elterjedésének legfőbb akadálya, hogy a minősítések, garanciális és korrekt fizetési feltételek nélkül, feketén foglalkoztatott alkalmazottakkal dolgozó cégek a legális körülmények között megvalósított épületek kétszeresét építik fel évente. Ezek a cégek feketemunkásokat alkalmazva, számla nélkül végzik tevékenységüket, s így olyan árakon kínálják a házakat, amennyiért azokat valójában nem lehet megépíteni. Érthetetlen, hogy a kormány miért nem tesz ez ellen semmit, hiszen ez egyfelől káros az államnak, ugyanis jelentős bevételtől esik el. Másfelől káros a megrendelőnek is, hiszen silány minőségű ingatlanhoz jut, amelyre később garanciális igényét sem tudja érvényesíteni. Az elnök szerint a kóklerek mindent bevetnek: hamisítják a minősítéseket, de arra is van példa, hogy meggyőzik az ügyfelet, hogy a minősítés nem szükséges, nem is olyan fontos. Mindezek miatt a fogyasztóvédelem sűrűbben veszi górcső alá ezeket az épületeket, cégeket.

Elvileg könnyűszerkezetes családi házra építési engedélyt csak az arra jogosított szervezet– ez Magyarországon az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht.– által kiállított ÉME engedély birtokában lehetne kiadni. A tagozat szabályzata szerint, aki rendelkezik ilyen engedéllyel és átesett az évi kétszeri vizsgálaton, az megkapja a tagozat MAKÉSZ védjegyét, amely a vevők biztonságát szolgálja. Az ÉMI honlapján lehet tájékozódni a tisztességes cégekről.

A Magyarországon épült könnyűszerkezetes épület fele helyszínen ácsolt technológiákkal készült, harmada üzemben előre gyártott készház, míg tizede rönk- és gerendaház. Az európai országokban ezzel szemben a készházak, tehát üzemben előre gyártott elemekből megépült épületek aránya 92 százalék. A többségében a helyszínen kivitelezett technológiák azért sikeresek Magyarországon, mert ezek minimális műszaki háttérrel, beruházás-igényes üzemcsarnok és speciális gépek, berendezések megléte nélkül is látványosan és gyorsan elkészülnek.

Fazekas Péter kiemelte, hogy a készházak azért is előnyösek, mert az építtető a szerződéskötés után három hónap múlva, rögzített áron, minden egyéb utánjárás nélkül beköltözhet házába. Az építési vállalkozó ugyanis minden engedély beszerzéséről gondoskodik, és kötbér fizetése mellett vállalja, hogy a megbeszélt időpontra, garantált minőségben, a kiválasztott termékek beépítésével felépül a ház. A szakember szerint a helyszínen összeszerelt fa- vagy fémvázas ház mintegy húsz százalékkal, míg az üzemben készre épített panelekből épített épületek 10-15 százalékkal olcsóbbak lehetnek, mint a hagyományos téglaszerkezetű házak.

Fazekas a beadott építési engedélyek alapján azt prognosztizálja, hogy idén 1500 könnyűszerkezetes ház épül, ami elérheti az összes újonnan átadandó lakás 7,4 százalékát.

Mi a készház?
A készház definíciója: ház a gyárból. Az épület előre elkészített, teljes magasságú falelemekből, saroktól sarokig legyártott külső falakból, válaszfalakból és tetőelemekből áll. Az elemeket a gyártó helyen készítik, s az építkezésre szállítva egy előkészített alapon állítják fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.