A német baloldali hírmagazinban, a Der Spiegelben Alwin Schröder Hogyan csapta be a munkáspárt a levélben választókat címmel tudósít a küszöbön álló alsóházi választásokat beárnyékoló botrányról.
A Birminghamhez tartozó wittoni kerület üresen álló csarnoképületében 2004. júniusában a rendőrség tetten érte Muhammed Afzahlt, Mohammed Islamot és Mohammed Kazit. A három munkáspárti politikus éppen azzal foglalkozott, hogy 275, levélben elküldendő szavazócédulát manipuláljon. Egyeseket már előre kitöltöttek, míg a legtöbb még üres volt.
Az ügyet tárgyaló, és a választási eredményt érvénytelenné nyilvánító Richard Mawrey bíró a Birminghamben történteket azzal kommentálta, hogy az „még egy banánköztársaságban is szégyen lenne”.
Összesen hat önkormányzati Labour-képviselőnek sikerült a levélben történő választáshoz szükséges nyomtatványokat megszereznie és a hamisított szavazatokkal a városi tanácsba bekerülnie.
Amint azt a bíró megállapította: a brit leveles választási rendszer „reménytelenül bizonytalan”. Ez komoly kétségeket vethet fel a május 5-i választások eredményével kapcsolatban. A BBC információi szerint választásra jogosult brit polgárok 15 százaléka igényelt a levélben történő szavazáshoz szükséges nyomtatványokat.
A Labour-kormány – a hivatalos indoklás szerint a választáson résztvevők számát növelendő – öt évvel ezelőtt jelentősen megkönnyítette a szükséges dokumentumok beszerzését. A törvénymódosítás óta elegendő egy írásos kérvényt elküldeni, nincs szükség a személyazonosság igazolásra.
Annak ellenére, hogy a kormány elszigetelt esetről beszélt, a Lancashire-i Blackburnben a korábbi munkáspárti önkormányzati képviselőt, Muhammad Hussaint éppen most ítéltek csalásért három év hét hónap börtönre. Neki az önkormányzati képviselőséghez elég volt 233 levélben leadott hamis voks.
A Labour-politikusok ismertté vált csalásaira mindenekelőtt jelentős muszlim közösséggel rendelkező választókörzetekben derült fény. Tony Blair pártbarátai láthatóan attól tartottak, hogy a miniszterelnök Irak-politikája révén sokan tiltakozásul nem mennek el voksolni.
A csalás Nagy-Britanniában viszonylag könnyen kivitelezhető, hiszen minden választás után listát állítanak össze a választásra jogosultakról és arról, hogy az illető valóban voksolt-e. Így nem volt nehéz megállapítani, ki az, aki általában nem él a választójogával és valószínűleg most sem kíván szavazni. A képviselők valóban úgy buktak le, hogy néhányan eddigi szokásukkal ellentétben voksolni kívántak, amit azonban a szavazókörben megtagadtak tőlük, mondván ők már levélben választottak.
Nem ellentétes a brit szabályokkal az sem, ha valaki nem az állandó lakhelyére kéri a választási dokumentumokat. Azonban még így is meglepetést okozott, hogy a szabályok könnyítése után a birminghami Aston kerületben a levélben választók aránya megnégyszereződött.
Birminghamben a munkáspárti csalók nagyban dolgoztak. Levélkihordókat fizettek le, hogy postán feladott voksokat ne a hivatalnak, hanem pártaktivistáknak adják le. Fiatalokból álló bandákat pénzeltek, hogy választási nyomtatványokat tartalmazó postaládákat és levélszekrényeket törjenek fel. 5000 fontos büntetéssel fenyegettek meg egyes választókat, akik nem akarták a pártaktivistáknak átadni a nyomtatványokat. Esetleg segítettek kitölteni a szavazócédulát, vagy ha az illető „rosszul” voksolt, akkor javító folyadékkal segítettek a hibán.
A kritika hatására a munkáspárti kormány hajlandó a választási manipulációk esélyét csökkentő módosításokra, de csak a május 5-i voksolás után.
Ez várhat a férfira, aki luxusautójával halálra gázolt egy biciklist az Árpád hídon