Wass Albert Németországban élő fia jelenlétében valószínűleg még az idén júliusban visszaállítanák a holtmarosi református templom előtti talapzatára az író szobrát – mondta a Krónika erdélyi magyar napilapnak Bartha József helybéli lelkész, miután kiderült, hogy az illetékes bíróság nem indít bűnvádi eljárást ellene.
Az erdélyi napilap szerint a lelkész azután vette fontolóra a két évvel ezelőtt eltávolított műalkotás visszahelyezését, hogy április 25-én megkapta Dan Damian szászrégeni főügyész hivatalos átiratát. Ebben a régeni bírósághoz tartozó ügyészség a 2005. április 4-én meghozott döntését közli, mely szerint nem indul bűnvádi eljárás a holtmarosi pap ellen. Ugyanezt az értesítést kapta öt nappal korábban Pakó Benedek szászrégeni római katolikus plébános is. A két papot „háborús bűnös kultusza ápolásának” vádjával több, magyarellenességéről elhíresült szervezet jelentette fel két évvel ezelőtt, mikor Wass Albert szobrot állíttattak templomaik udvarán. A feljelentők szerint Wass Albert író mellszobrának még a templomban sem lett volna helye. A holtmarosi lelkész és a szászrégeni katolikus pap a hatóságok felszólítása után eltávolította kőtalapzatáról az 1946-ban háborús bűnösként távollétében halálra ítélt író szobrait, majd az egyház hajlékába menekítette azokat. Bartha Józsefet – mint a Krónikának elmondta – meglepetésként érte a szászrégeni főügyész döntése, hiszen a lehető legrosszabbra számított. „Azt hittem, hogy újabb meghurcoltatás következik, de úgy látszik, Románia mégiscsak Európa felé tekinget” – tette hozzá. Bartha értelmezésében a főügyész álláspontja lehetővé teszi a szobrok visszaállítását.
A Duna Televíziónak nyilatkozó Kincses Előd marosvásárhelyi jogász szerint azonban ez az értesítés csak annyit jelent, hogy alaptalannak tekintik a lelkészek elleni vádat, azaz, hogy háborús bűnösök kultuszát hirdették volna. De ez nem azonos azzal – tette hozzá az ismert ügyvéd –, hogy a kolozsvári népbíróság Wass Albert elleni ítéletét már ne tekintené érvényesnek a román hatalom. Ugyanebben a szellemben nyilatkozott a Krónikának Dan Damian, Maros megye főügyésze is. „Tisztázni szeretném: mi nem azt mondtuk, hogy a szobrot ki lehet állítani közszemlére, hiszen a jelenlegi törvények ezt nem teszik lehetővé. Mi azt mondtuk, hogy a két lelkész nem hirdette a háborús bűnösök kultuszát” – fogalmazott.
Wass Albert ügyét egyébként a román főügyészség annak ellenére sem akarja újra megvizsgálni, hogy az Amerikában és Németországban élő családja bizonyítani tudja, hogy koncepciós perben, ártatlanul ítélték el az írót.
(Krónika; Magyar Rádió)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben