Mégis lesz Holtmaroson Wass Albert szobor?

Az idén visszaállítaná a holtmarosi református templom előtti talapzatára Wass Albert író szobrát Bartha József helybéli lelkész, miután az illetékes bíróság nem indít bűnvádi eljárást ellene és Pakó Benedek ellen. A Maros megyei főügyész figyelmeztet: a visszaállítást továbbra sem engedélyezték, az még mindig a román törvényekbe ütközik.

MNO
2005. 04. 27. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wass Albert Németországban élő fia jelenlétében valószínűleg még az idén júliusban visszaállítanák a holtmarosi református templom előtti talapzatára az író szobrát – mondta a Krónika erdélyi magyar napilapnak Bartha József helybéli lelkész, miután kiderült, hogy az illetékes bíróság nem indít bűnvádi eljárást ellene.

Az erdélyi napilap szerint a lelkész azután vette fontolóra a két évvel ezelőtt eltávolított műalkotás visszahelyezését, hogy április 25-én megkapta Dan Damian szászrégeni főügyész hivatalos átiratát. Ebben a régeni bírósághoz tartozó ügyészség a 2005. április 4-én meghozott döntését közli, mely szerint nem indul bűnvádi eljárás a holtmarosi pap ellen. Ugyanezt az értesítést kapta öt nappal korábban Pakó Benedek szászrégeni római katolikus plébános is. A két papot „háborús bűnös kultusza ápolásának” vádjával több, magyarellenességéről elhíresült szervezet jelentette fel két évvel ezelőtt, mikor Wass Albert szobrot állíttattak templomaik udvarán. A feljelentők szerint Wass Albert író mellszobrának még a templomban sem lett volna helye. A holtmarosi lelkész és a szászrégeni katolikus pap a hatóságok felszólítása után eltávolította kőtalapzatáról az 1946-ban háborús bűnösként távollétében halálra ítélt író szobrait, majd az egyház hajlékába menekítette azokat. Bartha Józsefet – mint a Krónikának elmondta – meglepetésként érte a szászrégeni főügyész döntése, hiszen a lehető legrosszabbra számított. „Azt hittem, hogy újabb meghurcoltatás következik, de úgy látszik, Románia mégiscsak Európa felé tekinget” – tette hozzá. Bartha értelmezésében a főügyész álláspontja lehetővé teszi a szobrok visszaállítását.

A Duna Televíziónak nyilatkozó Kincses Előd marosvásárhelyi jogász szerint azonban ez az értesítés csak annyit jelent, hogy alaptalannak tekintik a lelkészek elleni vádat, azaz, hogy háborús bűnösök kultuszát hirdették volna. De ez nem azonos azzal – tette hozzá az ismert ügyvéd –, hogy a kolozsvári népbíróság Wass Albert elleni ítéletét már ne tekintené érvényesnek a román hatalom. Ugyanebben a szellemben nyilatkozott a Krónikának Dan Damian, Maros megye főügyésze is. „Tisztázni szeretném: mi nem azt mondtuk, hogy a szobrot ki lehet állítani közszemlére, hiszen a jelenlegi törvények ezt nem teszik lehetővé. Mi azt mondtuk, hogy a két lelkész nem hirdette a háborús bűnösök kultuszát” – fogalmazott.

Wass Albert ügyét egyébként a román főügyészség annak ellenére sem akarja újra megvizsgálni, hogy az Amerikában és Németországban élő családja bizonyítani tudja, hogy koncepciós perben, ártatlanul ítélték el az írót.

(Krónika; Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.