Karol Wojtyla szülőhazájában, Lengyelországban félárbocra eresztették a zászlókat és nemzeti gyászt rendeltek a kormány rendkívüli ülésén. Marek Belka miniszterelnök nem részletezte, hogy a pápa temetésének napjáig tartó intézkedés mit von maga után, de hangoztatta, hogy a lengyelek jól tudják, hogy ilyenkor mit kell tenniük.
Aleksander Kwasniewski elnök első reagálásában leszögezte: a lengyeleknek hatalmas adósságuk van a pápával szemben, hiszen a lengyel pápa nélkül most nem lenne szabad Lengyelország. Kwasniewski a vezető lengyel politikusok társaságában jelent meg vasárnap hajnalban a varsói televízióban. Az államfő hangoztatta: „a szentatya mindannyiunk – hívők és nem hívők – atyja is volt”.
A Lengyelországgal szomszédos, ugyancsak mélyen katolikus hitű Szlovákia elnöke, Ivan Gasparovic hangoztatta: II. János Pál pápa a kommunizmus európai bukásának jelképévé vált. Az államfő emlékeztetett arra is, hogy Szlovákiában rendkívüli tisztelet övezte a pápát, akit most az egész ország sirat.
„II. János Pál pápa nyomot hagy a történelemben. Fizikai fájdalmait elnyomta az erkölcsi nagysága” – mondta Silvio Berlusconi olasz államfő, majd hozzátette, hogy hatalmas szerepe volt a kommunista rezsim megdöntésében is.
A béke és a szabadság védelmezőjét vesztette el a világ II. János Pál pápa halálával – közölte az amerikai elnök az elhunyt katolikus egyházfőt méltató televíziós beszédében. George Bush úgy fogalmazott II. János Pál úgy távozott Szent Péter trónjáról, ahogy elfoglalta, az emberi méltóság tanújaként.
Jacques Chirac francia elnök gyászközleményében hangsúlyozta, hogy II. János Pál pápa bátorságával és eltökéltségével megérintette a szíveket és szellemeket, kinyitva az egyház kapuit a világ reménysége és szenvedései előtt.
Tony Blair brit miniszterelnök nyilatkozatában azt emelte ki, hogy a néhai katolikus egyházfő gyakran nehéz élete során, végig a társadalmi igazságosságért küzdött, és mindig az elnyomottak oldalán ált.
A Buckingham-palota szintén nyilatkozatban adott hangot II. Erzsébet angol királynő és az uralkodói család mélységes megrendülésének.
Gerhard Schröder német kancellár szerint II. János Pál pápa megváltoztatta a világot, és vezető szerepet játszott a békés európai átalakulásban. A kölni Dómban, Németország legnagyobb katolikus templomában sokáig zúgtak a harangok azóta, hogy este 10 óra előtt pár perccel ismertté vált a halálhír. Némely kommentátorok rámutattak, János Pálnak nagyon is köze volt a német újraegyesítéshez, amennyiben közvetlenül, közvetve hozzájárult a szovjet birodalom összeomlásához, a hidegháború befejezéséhez.
A másik példátlan erejű hatás, amit gyakorolt ez a pápa, az a világ ifjúságának a befolyásolása volt. Utazásaival, megjelenésével, kisugárzásával, gondolataival, cselekedeteivel, egész életútjával azt tanította a fiataloknak, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott, céltudatos, békés viselkedéssel, akaraterővel minden nemes cél megvalósítható. Popsztárokat meghazudtoló népszerűségre tett így szert a világ vallásos és nem vallásos fiatalsága körében és új híveket szerzett eközben egyházának is.
Az orosz elnök mély fájdalommal fogadta a pápa halálának tragikus hírét, melegen emlékezve találkozásaira a „bölcs, megértő és nyitott” II. János Pállal, „korunk kiemelkedő alakjával, akinek nevéhez egész korszak kapcsolódott” – közölte Vlagyimir Putyin sajtószolgálata vasárnap hajnalban Szocsiban.
„II. János Pál sokrétű és fáradhatatlan pásztori szolgálatával, amely igazságosabb nemzetközi viszonyok kialakítására, a humanizmus és a szolidaritás elvein alapuló társadalomépítésre, s az emberi élet vallási és erkölcsi értékeinek erősítésére irányult, elnyerte az egész világ katolikusainak mérhetetlen szeretetét, s a különböző hitű és nemzetiségű emberek százmillióinak tiszteletét” – állapította meg Putyin közleményében.
„II. János Pál pápasága alatt hivatalos kapcsolatok létesültek Oroszország és a Vatikán között, fontos lépések történtek a kétoldalú politikai párbeszéd kiépítésében, és kibontakozott az együttműködés a modern kor globális kihívásaira való hatékony válaszok keresésében” – jegyezte meg az orosz elnök.
Az izraeliek és a palesztinok egy emberként gyászolták II. János Pál pápát, aki öt éve tett a Szentföldön a béke ügyét szolgáló zarándoklatot. Szilvan Salom izraeli külügyminiszter a pápa halálát az egész emberiséget ért veszteségnek nevezte, és méltatta II. János Pálnak a katolikus egyház, illetve Izrael és a zsidó nép viszonyának javításáért tett erőfeszítéseit.
Nászir al-Kidva palesztin külügyminiszter hangsúlyozta: II. János Pál szentföldi zarándoklata akkoriban hozzájárult egy olyan újfajta légkör kialakításához, amely reménnyel töltötte el a palesztin népet.
A Korrespondent internetes kiadvány szerint valószínűleg kevesen tudják, hogy a lengyel pápa egyrészt ukrán származású volt, erről korábban Viktor Juscsenko ukrán államfő is beszélt. Közölte, hogy bizalommal telíti el, hogy a pápa vérében egy csepp ukrán vér is benne van.
A világ egyik legnagyobb katolikus országának számító, 125 milliós Brazília elnöke, Luiz Inacio Lula da Silva – maga is hitét gyakorló katolikus – közleményben hangsúlyozta: országát mélységesen lesújtotta annak a embernek az elvesztése, aki „jelentősen és kedvező módon befolyásolta a modernkori történelem menetét”. Az államfő hangsúlyozta azt is, hogy a pápa gazdag és sokoldalú tevékenységet fejtett ki, erősítve az igazságos világ és a szabadság iránti reményt. A pápa egyik lehetséges utódaként emlegetett Claudio Hummes brazil bíboros azt hangoztatta, hogy olyan érzése van: a pápa személyében „egy atyát, egy barátot, egy fivért és egy olyan bölcs útmutatót veszített el, aki mindig hallgatott püspökeire”.
II. János Pál érdemeit még a kommunista vezetésű Kubában is méltatták, a szigetország barátjának nevezték az elhunyt egyházfőt, és hivatalosan három napos gyászt rendeltek, töröltek minden kulturális és sporteseményt erre az időszakra.
Kuba 1959-től hivatalosan ateista országnak számít, most viszont Fidel Castro engedélyt adott a pápa halálhírének közlésére az állami tévécsatornán. Az utóbbi években enyhülni látszott a viszony Kuba és a Vatikán között. Kubában, hasonlóan a többi latin-amerikai országhoz, háromnapos gyászt rendeltek el a pápa halála kapcsán. A kubai államtanács ma közzétett nyilatkozata a béke fáradhatatlan harcosaként méltatja a katolikus egyházfőt, aki „felemelte szavát a szociális visszásságok, a neoliberalizmus és a háború ellen„. II. János Pál 1998-as, történelminek nevezett kubai látogatása során találkozott Fidel Castro elnökkel, ahol milliók ünnepelték II. János Pált.
Kofi Annan, az ENSZ főtitkára mélységes szomorúságát hangoztatta II. János Pál pápa halála miatt, és a béke fáradhatatlan szószólójaként méltatta a katolikus egyházfőt. Kofi Annan egyebek között azt hangsúlyozta: a pápa azontúl, hogy betöltötte egymilliárd férfi, nő és gyermek szellemei vezetőjének szerepét, a vallások közötti párbeszéd valódi úttörője is volt.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt hangoztatta: II. János Pál pápa lényegi szerepet játszott Európa újraegyesítésében. A portugál politikus – maga is hívő katolikus – gyászüzenetében méltatta azt a munkásságot, amelyet a katolikus egyházfő a szabadság és demokrácia előre vitelében játszott a kontinensen. Európa soha nem felejti el a pápa harcát a békéért és az emberi méltóságért – hangoztatta.
A legnagyobb ázsiai katolikus közösségnek otthont adó Fülöp-szigeteken – a több mint 84 milliós ország lakosságának 84 százaléka e felekezethez tartozik – az egyházfő halálhírét véve a hívek templomokban, vagy otthonukban gyászolták a pápát. II. János Pál pápasága során kétszer is felkereste a délkelet-ázsiai országot és a demokrácia megteremtése iránti reményt plántálta el annak lakosaiban, amikor 1986-ban a tömeges tüntetések elsöpörték Ferdinand Marcos diktatúráját.
Gloria Macapagal Arroyo államfő kijelentette, hogy honfitársait a szomorúság és veszteség érzése tölti el a katolikus egyházfő halála miatt. „A Fülöp-szigeteki család és a keresztény értékek szent szólója volt, azon értékeké, amelyek mindennap arról történő elmélkedésre késztetnek bennünket, hogy mi az igazságos, erkölcsös és szent dolog az életben” – hangoztatta.
Elismerő szavakkal emlékezett meg a katolikus egyházfőről – az egyébként metodista nevelésben részesült – John Howard ausztrál miniszterelnök is, aki egy rádiónyilatkozatában úgy vélekedett: II. János Pál pápa nem csupán nagy erkölcsi tekintéllyel rendelkező és jelentős vallási vezető volt, hanem nagyon jelentős politikai szereplő is, a szó legjobb értelmében.
Részvétét nyilvánította a pápa halála kapcsán Kína is, amely egyébként nem ismerte el II. János Pált a világ legnépesebb országában élő katolikusok fejeként. A külügyminisztérium szóvivője kifejezte Peking készségét a Vatikánhoz fűződő kapcsolatok javítására. Eszerint a Vatikánnak meg kell szakítania a diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal, és meg kell ígérnie, hogy „nem avatkozik be Kína belügyeibe”. Peking nem engedi meg például, hogy a Szentszék püspököket nevezzen ki Kínában. Mély együttérzését nyilvánította ki a hivatalosan elismert kínai katolikus egyház is. A Kínai Hazafias Katolikus Egyesülés és a Püspöki Gyűlés távirata arról beszélt, hogy nagy veszteség érte az egyház lelkipásztori és hitéleti tevékenységét szerte a világon.
A világ vallási vezetői is gyászolják a pápát
Megrendüléssel fogadták Afrika-szerte a katolikus hívők II. János Pál pápa szombaton este bekövetkezett halálát. Az egyházfő tanításai ugyanis az elmúlt években mind nagyobb vonzerőt jelentettek a vallási szempontból konzervatív beállítottságú földrészen.
Az Elefántcsontparti Köztársaság gazdasági központjában, Abidjanban található Szent János templomban a hívek tapssal fejezték ki tiszteletüket a pápa iránt és spirituálékat énekeltek, amikor értesültek a katolikus egyházfő haláláról. Egy hatgyermekes családanya, aki társaival együtt egy Mária-szobor előtt gyűlt össze gyászolni, két szóba sűrítette a pápa halálával kapcsolatos érzelmeit. „Ez fáj” – mondta.
II. János Pál afrikai örökségét értékelve helyi katolikus vezetők a pápa sikeres igehirdető tevékenységet emelték ki, a katolikus egyház ugyanis az egyre népszerűbb pünkösdi egyházzal és az iszlámmal verseng a hívők lelkéért a fekete kontinensen. Méltatják a pápának például a művi terhességmegszakítással kapcsolatos álláspontját is. Az AIDS terjedése által leginkább sújtott Afrikában mindazonáltal bírálatokat váltott ki – főként nyugati szervezetek részéről -, hogy a katolikus egyházfő ellenezte az óvszerek használatát. A pápa által a probléma megoldására ajánlott, önmegtartóztató életmódra való felhívás azonban az afrikai kormányok tetszését is elnyerte, amelyek maguk is ezt igyekeztek népszerűsíteni állampolgáraik körében.
„Ez a pápa Nagy János Pál néven vonul majd be a történelembe. Nála nem léteztek a szürke különböző árnyalatai. Vagy fekete, vagy fehér volt, főleg az erkölcsi kérdésekben” – kommentálta II. János Pál örökségét Charles Palmer-Buckle, Accra érseke, aki több társával együtt március 30-án, a II. János Pál pápa által utoljára kinevezett egyházi tisztségviselők között nyerte el mostani tisztségét.
Jaime Ortega bíboros a havannai kormányzat kivételes gesztusaként a pápa halála előtt engedélyt kapott arra, hogy a televízióban felszólítsa a híveket: mondjanak imát a haláltusáját vívó egyházfőért.
II. Alekszij pátriárka mély részvétét nyilvánította II. János Pál pápa elhunyta miatt, s egyben reményét fejezte ki, hogy a katolikus egyházban beköszöntő új időszak segít megújítani az orosz ortodox egyházhoz fűződő kapcsolatokat. II. János Pál pápasága egész korszakká vált a római katolikus egyház életében és az egész modern történelemben – állapította meg az orosz ortodox egyházfő a bíborosi testület dékánjának, Joseph Ratzingernek küldött, s a moszkvai patriarkátus világhálóhelyén (mospat.ru) vasárnap közzétett üzenetében. II. Alekszij reményét fejezte ki, hogy „a katolikus egyház életében beköszöntő új időszak segít megújítani a kölcsönös tisztelet és a keresztény testvéri szeretet kapcsolatait egyházaink között”.
Ázsia-szerte is milliók gyászolták vasárnap II. János Pál pápát, aki a reményt tápláló személyiségként maradt meg emlékezetükben.
Gaudencio Rosales, Manila érseke egy helyi templomban összegyűlt mintegy ezer hívő előtt „az igazság hangjának és lelkiismeretének” nevezte a pápát, aki szerinte olyan kérdésekről beszélt, amelyekben hitt: elsősorban az életről, az igazságosságról, a könyörületről és a szeretről. Fülöp-szigeteki katolikus papok azt tervezik, hogy az egyházfő életkorát jelképező 84 facsemetét ültetnek el egy, II. János Pál ligetre átkeresztelendő manilai parkban.
Ázsia más országainak katolikus közösségei – köztük a kommunista vezetésű Vietnamban élő 8 millió és a buddhista többségű Thaiföldön élő 300 ezer katolikus – szintén gyászolják a pápát. Az egyházfő haláltusája miatt a hívek már az elmúlt napokat is feszült hangulatban, imádkozással töltötték, a feszültséget pedig most a bánat és az elmélkedés váltotta fel.
Forrás: Kárpátinfo, uno.hu, hirado.hu, uno.hu, radio.hu, stop.hu MNO

A mai időjárás üdítően kellemes lesz a péntekihez képest