Multistop a magyar érdekvédőknek

Sokat enyhítene a dolgozók kiszolgáltatottságán, ha a multinacionális cégek felé kormányzati szinten is képviselnék a munkavállalói jogokat – derül ki a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakszervezeti vezetők szavaiból. Állítják, hiába az egyesülés joga, ha egy-egy multi nem akarja, nem lesz nála szakszervezet, így jelenleg is több százezer munkavállaló dolgozik szervezett érdekképviselet nélkül.

Magyar Nemzet
2005. 04. 11. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közel 330 ezer kereskedelmi alkalmazott túlnyomó többsége multinacionális cégnél dolgozik. A világ legnagyobb nemzetközi vállalatai szinte mind jelen vannak hazánkban, ők bonyolítják csaknem valamennyi termék – élelmiszerek, elektronikus termékek, lakásfelszerelések – értékesítését. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete főként a nagyobb létszámmal dolgoztató cégeknél – Metro, Praktiker, Tesco – tudott megjelenni, itt kollektív szerződések védik a munkavállalókat. A főként német és francia tulajdonú cégek közül utóbbiaknál nehezebb vagy egyáltalán nem lehet helyi szakszervezetet létrehozni – tudta meg a Magyar Nemzet Sáling Józseftől. A szervezet elnöke elmondta, egyes cégek egyszerűen nem engedik, hogy szakszervezet alakuljon náluk, mondvacsinált okokkal elbocsátják vagy átszervezik, aki erre vállalkozna.

A kereskedelemben ráadásul óriási a fluktuáció, az alkalmazottak hatvan százaléka általában nem marad egy évnél tovább cégénél, így nehéz állandó tisztségviselőket, tagságot szervezni.

Az árverseny miatt ráadásul erősödik a „diszkontozódás”, ezeken a helyeken a lehető legkevesebb létszámmal dolgoztatnak, tíz fő viszont mindenképpen szükséges szakszervezet alakításához. Szervezett munkavállalói fellépésre pedig szükség lenne, hiszen a kereskedelmi alkalmazottak sokkal többet dolgoznak a törvényes munkaidőnél, több helyen – például a leltározás ürügyén – anyagi felelősséget hárítanak rájuk. Sáling József szerint kormányzati segítséggel lehetne javítani a helyzeten, például úgy, hogy elsősorban a kollektív szerződéssel, rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkező cégeket kellene támogatni. – A munkaügyi kormányzatnak ígérete szerint támogatnia kellene a kollektív szerződéseket, és erősítenie a munkaügyi ellenőrzést – mondta Sáling József. A gépipar és kohászat 300-320 ezer munkavállalójából 60-65 ezren dolgoznak multinacionális cégnél. Több mint felüknél van szakszervezet és kollektív szerződés – tudta meg a lap Hódi Zoltántól, aki jó példaként kiemelte az Audit, az Opelt és az Electroluxot.

A Vasasszakszervezet alelnöke szerint bár kisebb-nagyobb viták vannak, a legtöbb cégről elmondható, hogy rendezettek a munkaügyi viszonyok: üzemi tanácsok, európai üzemi tanácsok működnek, rendszeres bértárgyalások folynak. Hódi ezzel magyarázta, hogy multinál sztrájkra eddig még nem nagyon került sor. Az ágazatban a távol-keleti cégek nem engedik, hogy szakszervezet működjön náluk, jó példa erre az egyik legrégebben Magyarországon működő cég, a Suzuki. Hódi szerint maguknak a szakszervezeteknek is bizonyítaniuk kell, hogy a munkáltatók számára megkerülhetetlen partnerek legyenek. Kitért arra, hogy mellőzve a munkavállalói érdekképviseleteket, sok multi közvetlenül a kormánynál tart kapcsolatot, illetve az ide települni akaró cégek is elsősorban a kormánnyal tárgyalnak. Hódi ugyancsak szükségesnek tartotta a kollektív szerződések és a munkaügyi ellenőrzés kormányzati szintű támogatását. Megjegyezte: egy osztrák társszervezettől kapott „tagszervező buszszal” májustól 15-20 helyet keresnek fel, hogy helyi szakszervezet alakításában segítsenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.