Kétszeresen is kár érte a költségvetést a VPOP ingatlanügylete következtében – áll az ÁSZ jelentésében. Egyrészt, mert az ingatlant a piaci árnál magasabb összegért vásárolták, másrészt, mert a felújítást a közbeszerzési törvény megkerülésével, a verseny kizárásával végeztették el.
Történt ugyanis, hogy a vámhatóság, a Győr-Moson-Sopron Megyei Nyomozó Hivatal győri épületének megvásárlásakor olyan ajánlatot fogadott el, amely nem felelt meg a pályázati kiírásban megfogalmazott feltételeknek. Ráadásul a felújítások elvégzését a közbeszerzési eljárás megkerülésével, az adásvételi szerződésben rendelték meg. Lajos Béla, az ÁSZ jogi főosztályának vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: álláspontjuk szerint a költségvetésnek okozott kár az ingatlan felülértékelésének következtében mintegy negyvenmillió forint, a kötbér érvényesítésének elmulasztásából pedig 1,65 millió forint kára származott a vámhatóságnak. Lajos Béla közölte: ez utóbbi mulasztást a jelentés elkészítése óta pótolta a VPOP. Ugyanakkor további, az ellenőrzés által nem számszerűsített kárt okozott a verseny kizárásával végrehajtott felújítás – mondta.
A főosztályvezető hangsúlyozta: hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt eljárást kezdeményeztek a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál, ám február 4-én azt a tájékoztatást kapták, hogy az eljárás megszüntetését kezdeményezte a Fővárosi Ügyészség. Az Állami Számvevőszék azonban ezt nyolc napon belül megpanaszolta, a Legfőbb Ügyészség a panasznak helyt adott, s a nyomozás folytatását rendelte el – közölte Lajos Béla.
A Magyar Nemzetnek az újbóli vizsgálattal kapcsolatban feltett kérdéseire a VPOP-nál elmondták: a számvevők kifogásait figyelembe veszik. Átfogó intézkedési terv készült a feltárt hiányosságok kiküszöbölésére, s ezek már rendezik a problémákat. A személyi felelősséget firtató kérdésre pedig azt a választ kapta a lap: nem tudni, lesznek-e az ügynek személyi konzekvenciái, ez ugyanis a vizsgálat lezárását követően derül ki.
Szabálytalanságok az EXIMNÉL. A Magyar Export-Import Bank Rt. (Exim) 2004 júniusától két tulajdonoshoz, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-hez, valamint a Magyar Fejlesztési Bankhoz, s így két miniszterhez tartozik, de ehhez hatástanulmány nem készült – áll az ÁSZ az Eximről készített jelentésében. Nem rendezték, hogy az exportösztönzéshez kapcsolódó állami érdekeket ki és milyen formában közvetíti a bank felé, miközben a bank közvetetten százszázalékos állami tulajdonban marad. Eszerint az exportösztönzés oldaláról a törvénymódosítások nem voltak megalapozva. (MTI)