A kormánytól kérnek segítséget

Hajdú-Biharban és Szabolcsban végezte a legnagyobb pusztítást a szerdai vihar, amely az egész országon végigsöpört. Több száz épület rongálódott meg, Hosszúpályiban 1700 épületben tett kárt a szél. A szabolcsi régió a kormányhoz fordul segítségért, mert a megye vis maior kerete kevés a károk rendezéséhez.

MNO
2005. 05. 19. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányzati segítségre várnak

Országszerte súlyos károkat okozott a tegnapi ítéletidő. Különösen Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére csapott le a vihar. Az illetékesek szerint Szabolcsban az éjjeli vihar 450-500 millió forint közötti kárt okozott. A dél-nyírségi, a kelet-szatmári és a beregi településeken 30–35 lakóház igen súlyosan, 60 közepesen, 200 pedig kisebb mértékben sérült meg, megrongálódott 35 önkormányzati létesítmény, valamint az ópályi református templom. A pontos károk felmérése még napokat vesz igénybe, azt követően a kormányhoz fordul segítségért a régió, ugyanis a térségnek csupán 98 millió forint vis maior kerete van.

Nyírpilisen száz lakóház sérült meg, Csengeren is több épület megrongálódott, 11 felnőttet és 14 gyermeket rokonoknál helyeztek el. Itt közintézményekben is kárt tett az ítéletidő: a város Makovecz stílusú épületeiben (Polgármesteri Hivatal, gimnázium, általános iskola, sportcsarnok) horribilis károk keletkeztek, a sportcsarnok teteje súlyosan megsérült, a küzdőtér parkettája víz alatt áll. Mátészalka térségében Fábiánháza, Győrtelek településeken tetőkárok keletkeztek, Szamosszegen egy ház tetejére fa dőlt. Több településen az áramszolgáltatás szünetelt. Nyírbátor közelében, Nyírlugoson 15–20 lakóházban esett kár, Tyukodon leomlott egy lakás tűzfala. Fábiánháza, Győrtelek településeken tetőkárok keletkeztek, több településen nem volt áram, s a helyreállítás sem történt még meg teljes egészében.

50 milliós gyorssegélyt utaltak ki

A Hajdú-Bihar megyei önkormányzat 50 millió forint gyorssegélyt utal ki 9 hajdú-bihari településnek a középületek helyreállítása céljából. Az áramszolgáltató közlése szerint estére már mindenütt lesz áram, és az ivóvíz-szolgáltatás is már délután újra indulhat. Közben a településeken megindult a károk felmérése is. A legóvatosabb becslések szerint is több száz millió forint a kár a megyében. Hosszúpályiban ugyanis 1700 épület, Hajdúbagoson 600 épület sérült meg a viharban, 20 ember a helyi iskolában volt kénytelen éjszakázni. Tetétlenen 40, Földesen 1 lakóépület sérült. Több órán keresztül áram nélkül maradt Derecske, Hajdúbagos és Hosszúpályi.

Szünetelt a vasútközlekedés

A Dunántúlon leginkább Somogy megyét sújtotta a vihar. A szél fákat döntött a vasúti sínekre, a műszaki mentés ideje alatt vonatpótlók közlekedtek Balatonaliga és Zamárdi, valamint Fonyód és Balatonszentgyörgy között. Siófokon két fa dőlt lakóházra, több száz ezer forintos kárt okozva. A tűzoltók 33 helyszínen láncfűrésszel vágták le a ledőlt fákat, ágakat. A balatoni vonalon már helyreállt a vasúti forgalom, a debreceni Intercity járatok sem közlekednek már kerülő útvonalon. Debrecen és Hajdúszoboszló közt délben már egy vágányon megindult a vonatforgalom.

Jégeső és felhőszakadás zúdult Pápa városára is, a Somló-hegyre és környékére, valamint a Tolna megyei Kistormásra. Bács-Kiskun megyében fák dőltek ki, ágak szakadtak le, egy esetben elektromos vezetékre, a másikban egy lakóházra dőlt a fa.

Homokzsákokkal vették körbe a házakat

Borsod-Abaúj-Zemplénben Sátoraljaújhely térségében kellett a legtöbb vízeltávolítási munkát végezni. Vattán két házat homokzsákokkal vettek körbe, hogy megvédjék a megáradt pataktól. Sajóbábony belterületén egy házat kellett körbezsákolni. Emődre is szállítottak homokzsákokat, de a patak eddig nem lépett ki medréből. A megyében 35 helyen szivattyúztak a tűzoltók, illetve kidőlt fákat távolítottak el.

Pest megyében Érd és Monor térségében 31 alkalommal szivattyúztak esővizet a lakóházak pincéiből és a közutak aluljáróiból. Budapesten 26 alkalommal végeztek kárelhárítást. Egy helyütt személyautóra dőlt a fa, másutt egy lakóház oldalának. A X. kerületben elektromos vezetéket szakított el.

Százmilliósra becsüli a kárt a biztosító

Az Allianz Hungária Biztosítóhoz folyamatosan érkeznek a kárbejelentések. Az Észak-Alföldről több mint 200 káresetet jelentettek a biztosító ügyfelei. A lakossági bejelentéseken kívül számos mezőgazdasági és több ipari létesítmény is jelzett jég- és viharkárokat, így a teljes kárösszeg akár a számilliós nagyságrendet is elérheti.

Kritikus helyzet a határokon is

A tegnap esti vihar miatt kritikus helyzet alakult ki az északra fekvő Krasznokvajda, Pamlény, Szászfa, Keresztéte és Felsőgagy települések térségében felhőszakadás miatt – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség Kovács Ivántól, a Határőrség szóvivőjétől. Viharkárok miatt órákig szünetelt két közúti határátkelőhely működése: az ukrán beregsurányi közúti határátkelőhely ukrán oldalán áramszünet volt szerdán este 21 óra körül, így a ki- és belépő forgalom csütörtökön hajnali 5 óra 10 percig szünetelt. A határőrség a tiszabecsi átkelőre irányította az utasokat, ahol csütörtökön hajnali 1 óra 25 perctől 3 óra 45 percig volt áramszünet és emiatt várakozás a határátkelőhelyen. Jelenleg a magyar közúti határátkelőhelyen zavartalan az átlépés,
várakozni sehol sem kell.

(Klubrádió, Magyar Rádió, Objektív Hírügynökség, Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Híradó, HavariaPress)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.