A várt összeg fele sem folyt be a vállalkozói járulékból

Az időarányos előirányzatként számolt 3,73 milliárd forintnak még a fele sem folyt be az államkasszába a vállalkozói járulékokból az első negyedéves befizetéskor. Az egészségbiztosítási járulékalap 4 százalékának megfelelő vállalkozói járulékból mindössze 1,6 milliárd forint gyűlt össze az adóhivatal adatai szerint.

MNO
2005. 05. 11. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járulékfajta befizetésére a főállású egyéni vállalkozókat és a társas vállalkozások tagjait kötelezi a jogszabály, amennyiben nem rendelkeznek ezzel párhuzamosan legalább heti 36 órás munkaviszonnyal, illetve nem részesülnek öregségi, rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban, így összesen mintegy 550 ezer vállalkozót érint.

A tárca vállalkozónként csaknem 6700 forintos befizetéssel számolt negyedévenként, ami ez az összeg a minimálbér szerinti járulékalap esetén jön ki, vagyis eltekintettek azoktól a vállalkozóktól, akik magasabb jövedelemre vannak bejelentve. Ehhez képest az érintettek átlagosan kevesebb mint 3 ezer forintot fizettek be.

A befizetés technikájával kapcsolatos bizonytalansággal is magyarázható a bevétel jelentős elmaradása, ugyanis az április 12-ei határidő előtt még bizonytalan volt, hogy a társas vállalkozók csak lakossági számláról, illetve csekken, vagy a vállalkozói számláról is átutalhatják-e az összeget.

Emellett számos kritika is megfogalmazódott a járulékkal, illetve az azt előíró jogszabállyal kapcsolatban. Azt tisztázta a kabinet, hogy a több munkaviszonnyal vagy nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkezőkre nem vonatkozik a kötelezettség, valamint kiderült, hogy a társas vállalkozók az akadálymentesítő adócsomag keretében teljesíthetik a befizetést, ám a járulék költségként való elszámolhatóságának lehetőségéről még nincs döntés. Az eredeti jogszabály szerint a társas vállalkozóknál nem lehetséges a költségek növelése a befizetett járulékkal.

Első alkalommal 2006-ban igényelhetnek járadékot a vállalkozói járulékalapból az erre jogosultak, ám azt nem lehet megbecsülni, hogy mennyiben veszik ezt igénybe. A jogszabály szerint ehhez az egyéni vállalkozók esetében a vállalkozás felszámolása, társas vállalkozóknál az alapító okirat módosítása szüséges. A járadék mértékének számítása megegyezik a munkanélküli-segély számításának módjával, így havonta minimum 22 230, maximum 44 460 forint lenne kapható.

(Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.