Adócsökkentést szorgalmaz Orbán Viktor

A bajok gyökere a magas adókban rejlik, amíg ez nem változik, addig a száz lépés programja sem lesz képes javítani az ország és az államháztartás helyzetén – mondta Orbán Viktor. Leszögezte: örülne, ha „csak” a Fidesz sikere magyarázná a szocialisták kudarcát a soproni választáson, de szerinte „itt valami másnak is lennie kell”.

Tar Zsuzsanna
2005. 05. 10. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz-frakciót arra kértem, hogy csak akkor támogassa a jelenlegi kormánytól származó munkahelyteremtéssel kapcsolatos javaslatokat, ha azok értelmesek és az emberek érdekét szolgálják – mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Kossuth rádió Háttér című műsorában. – A gazdaságban ma elég komoly bajok vannak, különösen azokon a területeken, amelyekre befolyása van az államnak. Ezért nem azon kellene vitatkozni, hogy kinek mikor volt, vagy nem volt igaza. Amiben tudunk, értsünk egyet. Márpedig Magyarország polgárait az egyre növekvő munkanélküliség fenyegeti, amit meg kellene állítani. A Gyurcsány-kormány féléves munkája alatt 42 ezer családdal kevesebb rendelkezik biztos bevételi forrással, hiszen ennyien veszítették el azóta az állásukat. A gazdasági növekedés pedig lassulni látszik. Azok az árak, amelyeket a kormány határoz meg – villamosenergia, gáz, közlekedés, kötelező felelősségbiztosítás – az inflációt jóval meghaladó mértékben nőttek, és ezek egyre nehezebben elviselhető terhet jelentenek az emberek számára. Tehát ebben az országban – talán a kormányt leszámítva – mindenki egyetért azzal, hogy ezt nem lehet folytatni, új korszakot kell elkezdeni. Ha ez így megy tovább, tömeges elszegényedés vár olyan családokra, amelyek ma még egyébként a szegénységi küszöb fölött tudják magukat tartani – fogalmazott Orbán Viktor.

Szerinte a bajok gyökere a magas adózásban van. Azért nem ért egyet azzal, „hogy újabb bőrt húzzanak le a vállalkozókról meg a szolgáltatásban dolgozó emberekről, fodrászokról, vendéglátósokról, vagy éppen vidéken, az időseknek kerti munkát csekély pénzért elvégző fiatalokról, mert a bajok gyökere nem itt van. Ezek után a jövedelmek után eddig sem fizettek adót, mégsem álltunk olyan rosszul, mint most.” – Nem tartom igazságosnak azt, hogy az emberekkel fizettesék meg a vezetők hibás döntéseinek az árát. Most úgy tűnik, erről van szó. Ha valóban több munkahelyet és adóbevételt akarunk, akkor jelentős mértékben csökkenteni kell az adókat. A Fidesznek van is az Országgyűlés előtt egy ilyen javaslata. A Szövetség azt szeretné, ha a kis- és középvállalkozókat terhelő adót a felére vágnák, a vállalkozási nyereségadót 16 százalékról 8 százalékra csökkentenék a 100 millió forintnál kisebb forgalmat teljesítő kis- és középvállalkozások esetében. Szlovákia előttünk jár egy évvel a radikális adócsökkentés tekintetében, és a költségvetési bevételük nem lett kevesebb. Sőt, valamivel több lett, a gazdaságuk pedig kiválóan működik. Tehát érdemes más országok tapasztalatait is felhasználni, mielőtt kormánydöntést hozunk, illetve elutasítjuk az adócsökkentési ellenzéki javaslatokat – mondta a volt miniszterelnök.

A köztársaságielnök-jelöléssel kapcsolatban a Fidesz meghosszabbította a szavazás lehetőségét, mondván még sokan vannak, akik szeretnék elmondani a véleményüket. Eddig 352 ezren adták le szavazatukat, amit szép siker. Mádl Ferenc jelenlegi államfőre 140 ezren szavaztak, Sólyom Lászlóra 132 ezren, több mint 55 ezer szavazat jutott Szili Katalinra, és ezt megközelítő számú voksot kapott Glatz Ferenc is. Orbán Viktor szeretné, ha a Szövetség jelölne valakit a posztra, aki közmegelégedésre tudja szolgálni a magyar embereket, a baloldaliakat és a jobboldaliakat is, igaz, nem tudta megelőlegezni a Szövetség álláspontját. Bár Mádl korábban kijelentette, hogy nem szeretné, ha újra megválasztanák, a volt miniszterelnök „kicsit több reményt olvas ki szavaiból”.

Firtl Mátyás 71,77 százalékos soproni győzelmét példátlannak nevezte a politikus. A választástól függetlenül ugyanakkor szerinte elmondható, hogy Magyarországon általános az a közvélekedés, hogy a mostani kormányzatnak semmi köze a baloldalhoz. Azok az emberek, akik baloldali értékeket keresnek, elbizonytalanodtak, mert mindaz, ami most történik, méltatlanok, vagy semmiképpen nem illenek egy baloldali gondolkodásmódhoz, értékrendhez. – Örülnék, ha csak a Fidesz sikere magyarázná a szocialisták kudarcát a soproni választáson, de szerintem mi nem vagyunk olyan jók, hogy egy ilyen nagyarányú győzelmet a magunkénak tulajdoníthassunk. Itt valami másnak is lennie kell – vélekedett.

2002-ben a jóléti rendszerváltás programjára szavaztak az emberek, ami baloldali program volt. Sem a miniszterelnök, aki meghirdette, sem a program nincs már sehol. Joggal érzik úgy az emberek, hogy elveszett az a közös cél, ami mellett hitet tettek 2002-ben, és ami történik, az sok ponton éppen az ellenkezője annak, mint amire ők voksoltak, ezért azt mondják: bocsánat, a demokrácia nem erről szól. Az ő bizalmukkal ne éljenek vissza! Ha meg a kormány más irányba akar menni, mint amire felhatalmazást kapott, akkor ideje figyelmeztetni. Ez a kormány alkalmatlan arra, hogy közös célokat adjon az országnak. Egy ország nem lehet céltalan, mert akkor sodródik. Kell a világos helyzetértékelés, mert ha ez nem történik meg, akkor az emberek nemcsak a kormányzattól, hanem az egész közélettől is elfordulnak – szögezte le a volt kormányfő.

Forrás: radio.hu, fideszfrakcio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.