Pályakezdők foglalkoztatása esetén az első évben tizenöt százalék lenne az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás (ekho) mértéke. A tervek szerint a második évben huszonöt százalékot kellene fizetniük a munkaadóknak, ha első munkahelyes fiatalt foglalkoztatnak a Start programon belül – mondja Schranz Edit. A foglalkoztatáspolitikai tárca szóvivője szerint körülbelül tízezer fiatalnak csak így van esélye az elhelyezkedésre. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint április végén közel 37 ezer regisztrált pályakezdő munkanélküli volt. Az ekho-kedvezmény maximum 90 ezer forintos fizetésig él. Ha ennél magasabb bért ad a munkaadó, akkor az e fölötti részre teljes adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli. Bölcsnek nevezte a Start program elindítását Dobák András, a Tesco Global Áruházak Rt. országos személyzeti igazgatója. Ésszerű döntés, hogy a kormány a munkanélküli-járadék finanszírozása helyett a munkaadói terheket csökkenti – hangoztatta. Hasonlóan vélekedik Rankasz Dezső is. Az Alcoa-Köfém HR-igazgatója szerint ilyen feltételekkel ők is szívesebben foglalkoztatják a pályakezdőket.
A színlelt szerződések rendezéséhez mindkét szakember jó útnak tartja az ekho bevezetését, ám aggályos a jogosultak körének meghatározása. A kivételezés néhány szakmával precedenst teremthet. Egyelőre nem tudni, a fuvarozók, őrző-védők, színészek, újságírók, sportolók mellett milyen szakmacsoportok képviselői szabadulhatnának meg kényszervállalkozásuktól. A szaktárca szóvivője szerint különleges jogállású munkaviszonyban dolgozhatnak azok, akiket jelenleg színlelt szerződéssel foglalkoztatnak. Schranz Edit elmondta, jövedelmük után 35 százalékos ekhót fizetnek majd a munkavállalók. A csökkentett teherfizetés révén azonban várhatóan kevesebb tb-szolgáltatást vehetnek igénybe.
A részletek hiánya miatt fantommegoldásnak nevezte az ekhót Pető Iván (SZDSZ). A politikus úgy véli, csak a részletek ismeretében lehet eldönteni, bevezetése valóban rendezi-e a színlelt szerződéseket. Rossz szabályozással olyanok is alkalmazásba kényszerülhetnek, akik ténylegesen vállalkozók – mondta. Tanácsos lenne, ha legalább december 31-ig meghosszabbodna a június 30-án megszűnő moratórium. Év végéig elegendő idő lenne a részletek kidolgozásához, ám addig sem büntetné az adóhatóság a vállalkozásokat.
A feketemunka jogi rendezésére két jogász, Hajdú József és Hovánszki Arnold már javaslatot tett. Kutatásukban kitértek arra, hogy csak fix összegű fizetési kötelezettségeket szabad a munkavégzésre irányuló jogviszonyokkal összefüggésben róni. A jövedelemfüggő ellátások finanszírozására szolgáló „mozgó” fizetési kötelezettségek terheit alapvetően a biztosítottaknak kell viselniük. A kutatók szerint a biztosítási és segélyezési rendszereket el kell választani, a biztosításból ki kell venni a segélyezési elemeket.
Forrás: Világgazdaság

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!