Koncz Ferenc fideszes országgyűlési képviselő alternatív kárfelméréssel próbálja segíteni a kormány munkáját, miután szerinte Mádon az egy héttel ezelőtt keletkezett pusztulás nagyságrendjéről ellentmondásos nyilatkozatok látnak napvilágot. Nem hivatalos szakértői számítások azt mutatják, hogy a múlt szerdai özönvíz legalább egymilliárd forintos kárt okozott. A szőlészeti ágazat kétszázmilliós veszteséggel számol, miután a víz elvitte a jellegzetes mádi felső talaj jelentős részét. A tegnapi kormányülésen eközben nyolcvanmilliós térségi támogatást szavazott meg a kabinet.
Az agráriumban keletkezett pusztulás elemzését később tekinti át a kormány. Koncz Ferenc tegnap azt is bejelentette: becslések szerint egymilliárd forint is lehet az ár sújtotta vidék vesztesége.
A kormányszóvivő szerint négy településen száztizenegy épületet kell helyreállítani, négyet pedig lebontani. A lakásbiztosítással rendelkező tulajdonosoknak a biztosítási rész feletti összeget megtéríti az állam. Akik nem biztosították a házukat, kilencvenszázalékos fedezetet kapnak káruk rendezésére, a nem lakásban keletkezett sérülésekre pedig a százmillió forintos, tízéves futamidejű, kamatmentes hitelkeret áll rendelkezésre. A lakossági tulajdonban keletkezett károk mértéke 80, az önkormányzatiakban keletkezett 260, az állami kár 120 millió forintra tehető – közölte Batiz András.
A kormány elé terjesztettől azonban lényegesen eltérő számításokat készíttetett Koncz Ferenc. A képviselő úgy véli: az özönvíz okozta károk felmérésének hibáira mi sem világít rá jobban, mint hogy a vasárnap közzétett, 236 milliós érték tegnapra már meghaladta a 350 milliót. A kormánynak nyilván érdeke minél olcsóbban megúszni a mádi helyreállítást, de a világörökség részévé nyilvánított hegyaljai község bel- és külterületi rehabilitációjának előkészítése komoly feladat. Ráadásul a valós károk értéke nincs összhangban a gyorsított eljárással összeállított és a tegnapi kormányülésen előterjesztett adatokkal. A politikus elmondta: a múlt héten még nyolcvanöt megrongálódott házról adtak hírt, utólag azonban kiderült, hogy a sérült épületek száma meghaladja a száznyolcvanat.
Az előzetesen megtippelt nyolcvanmillióval szemben tehát legalább kétszázmillió forint a magánlakásokban keletkezett kár. A közművekre, műtárgyakra, önkormányzati fenntartású épületekre szintén kevesebbet költene a kormány a valós kárértéknél. Koncz Ferenc arra is figyelmeztetett, hogy a belterületi ingatlanok igazi károsodásai csak a talaj és az épületek kiszáradása után jelentkeznek.
A szőlészet pusztulásáról a politikus úgy fogalmazott: Mád térségében 980 hektárnyi ültetvény szenvedett nagyobb károkat. A bejelentések szerint negyvennégy pincébe tört be a víz, huszonkettő be is omlott. Veszteségcsökkentésre itt egyelőre nincs fedezet, vagy ha mégis lenne, azt jól titkolja a Gyurcsány-kabinet – tette hozzá a képviselő. Egyértelművé vált: a falu határában kialakított két záportározó nem képes megfékezni az elemi csapásokat. A csapadékelvezetés megoldására a számítások szerint hárommilliárd forintot kellene költeni.
Galambosi Imre, Mád polgármestere a kormánydöntésről a Magyar Nemzetnek elmondta: a 80 millió forintból falujának csupán 56 millió jár. Ebből 30 milliót már a múlt héten megkaptak, az újabb 26 milliót is lakossági kárenyhítésre fordítják. A megrongálódott önkormányzati és állami tulajdon helyreállításához a megyei és belügyminisztériumi vis maior alapnál pályáznak.

Jelentős változások lesznek az OTP-nél, ez mindenkit érint