Szó sincs arról, hogy a kormány a bérből és fizetésből élőket szeretné megsarcolni – magyarázta Kiss Péter kancelláriaminiszter a kormányszóvivő feltehetően pontatlan megfogalmazását az egészségügyi hozzájárulás bevezetésével kapcsolatban. A kormány a hibát László Boglárra hárítaná, jóllehet az elmúlt hetekben és napokban sorozatosan születnek az egymásnak ellentmondó, zavaros és pontatlan kijelentések a Száz lépés programjának kikiáltott kormányzati ötletroham jegyében. Úgy tűnik, a gyurcsányi kabinet tagjai össze-vissza beszélnek a tervezett intézkedésekről.
Kiss Péter kancelláriaminiszter tegnap helyreigazította László Boglár kormányszóvivőt, aki elmondása szerint pontatlanul fogalmazott akkor, amikor úgy tájékoztatott: jövő év január elsejétől négyszázalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetni az árfolyamnyereségből. A miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: az új adó nem terjedne ki a tőzsdei jövedelmekre, így az árfolyamnyereségre sem. Lehetséges azonban, hogy mégsem László Boglár tévedett, s ő csak azt mondta, amit még szerdán tudni lehetett a javaslatról, a kormány pedig a nagy felháborodás következtében időközben visszatáncolt az eredeti javaslattól.
Katona Tamás, a PM politikai államtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján már szintén úgy fogalmazott, nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni a tőzsdei árfolyamnyereség és a befektetési alapjegyek utáni profit után. Felhívta a figyelmet arra: félreértés, hogy minden ingóság értékesítése esetén meg kell fizetni a járulékot: ez után csak akkor kell fizetni, ha valamit, például egy külföldről behozott nagy értékű autót valaki drágábban értékesít a vételárnál, vagyis jövedelemre tesz szert. (Szerdai kormányszóvivői tájékoztatóján László Boglár nem beszélt arról, hogy a kormány határhoz kötné az ingóság eladásából származó jövedelmek járulékkötelezettségét.)
Katona hozzátette: a szabályozás kapcsán 3-4 milliárd forintos bevételi többlet keletkezik majd éves szinten, s az előzetes számítások szerint körülbelül 10 ezer embert érint majd. Ez ellentmond az egy nappal korábban közölteknek, ekkor még László Boglár arról beszélt, az intézkedéstől tízmilliárd forint nagyságrendű többletbevételt vár a kormányzat.
A Fidesz számításai szerint ugyanakkor a szerzői jogvédelem alatt álló tevékenységek körére a tételes egészségügyi hozzájárulás bevezetése legalább ötvenezer embert érint, míg az összes többi intézkedés, különösen a megbízási díjakra, valamint az ingóságok eladásából és az ingatlanok bérbeadásából származó jövedelmekre vonatkozó lépések mintegy kilencszázezer-egymillió embert érinthetnek – közölte Rogán Antal. A Fidesz szerint körülberül egymillióan járnak rosszul a bejelentés miatt. „Magyarországon ennyi tőkés nincs„ – szögezte le Halász. Majd hozzátette, hogy „Gyurcsány Ferenc kapkodó, zavaros ötleteinek így is, úgy is az emberek isszák meg a levét”.
Az SZDSZ szintén azt közölte: jelenlegi formában nem tudja támogatják az új adó bevezetését, az MDF úgy nyilatkozott: az Alkotmánybírósághoz fordul abban az esetben, ha a kormány elfogadtatja a törvényjavaslatot.
Gyurcsány Ferenc a hónap elején vezette elő a parlamentben ama kormányzati ötletszikrát vezette elő, hogy ki kell fehéríteni a szerinte tradicionálisan a fekete munka világába tartozó háztartás körüli tevékenységeket. Emlékezetes: a tüzelő behordását, a fák megmetszését, a kert felásását, a gyermekfelügyeletet, a korrepetálást, s a takarításban való besegítést mind olyan háztartás körüli tevékenységnek titulálta, „amely tradicionálisan a fekete munka világába tartozik”.
Nem járhatnak rosszabbul a fogyatékkal élő gyermekeket nevelő családok a családtámogatási rendszer legújabb „korrekciója” során – nyilatkozta Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter. Ezzel szemben az érintettek úgy vélik: újabb diszkrimináció éri őket, mivel a fogyatékos gyermeket nevelő családok esetében általánosan harminc százalékos növekmény várható. Ugyanakkor a fogyatékos gyermekét egyedül nevelő, havi bruttó 45 ezer forintos keresettel rendelkező szülő közel 3000 forinttal kevesebb támogatást kapna az új csalástámogatási rendszer bevezetése esetén.
Ez pedig tovább mélyíti a szakadékot, ezek a gyermekek legalább kétszer, háromszor akkora anyagi terhet rónak a családokra, mint egészséges társaik. Ezek a családok könnyebben is felbomolhatnak, a kormány ezzel szemben az egészséges gyerekeket nevelő családok támogatását duplázza meg – nyilatkozta a Népszabadságnak Hegedűs Lajos, a Fogyatékos Emberek Szövetségeinek Tanácsa elnöke.
(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió,, MTV Híradó, portfolio.hu. Magyar Nemzet)

Meghalt az ország ikonikus hamburgerkészítője