Harmadfokú készültség a Tiszán
Noha az árvízvédelmi készültség alatt álló folyószakaszok hossza nem nőtt jelentős mértékben (1628 kilométer), a Tiszán és a Zagyván harmadfokú készültséget kellett elrendelni 253 kilométeren, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság illetékességi területén. II. fokozatú készültséget jelenleg 662, míg első fokút 712 kilométeren tartanak fenn – derül ki a vizugy.hu honlap legfrissebb kimutatásából.
A Felső-Tisza teljes hosszában, lassú ütemben egészen Tiszafüredig apad, Szolnok felett viszont tetőzik a folyó: a városnál reggel 8 órakor a vízállás 802 centiméter volt, és igen lassan áradt. A Tisza középső szakaszán levonuló árhullám helyzete továbbra is nagyon lassan változik. Az elmúlt napon Tiszaberceltől egészen a déli országhatárig – közel 410 kilométeren – csak néhány centiméteres változást regisztráltak. A Lónyay-főcsatornán, a Bodrogon és a Taktán lassú apadás tapasztalható, ugyanígy a Körösök vízrendszerében (készültségben a Berettyó és a Sebes-Körös torkolati szakasza, és a Hármas-Körös áll). A Hortobágy-Berettyón az árvízkapu nyitását követően folytatódik a lassú apadás – tájékoztatott az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs igazgatója. Boros István közlése szerint az árvízvédekezés becsült napi költsége 54 millió forint, január elsejétől számolva 1454 millió. A árvízvédelmi munkákban 1323 ember vett részt.
Az időjárás-előrejelzés szerint a Tisza vízgyűjtőjén, a Kárpát-medence térségében nyugat felől átmenetileg erősen megnövekszik a felhőzet, és szórványosan várható eső, zápor. A Duna felső vízgyűjtőjén, Bajorország, Ausztria térségében, nyugat felől felszakadozik a felhőzet, eleinte még többfelé, majd elszórtan várható eső, zápor.
Járhatatlan utak
Az áradások miatt több út továbbra is járhatatlan: a Tisza áradása miatt Ároktőn lezárták a komphoz vezető utat, a Sajó magas vízszintje miatt pedig nem használható a Tiszaújváros és Kesznyéten közötti útszakasz. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében viszont megszűnt a vízátfolyás Sajólád és Bőcs között, az összekötő utat megnyitották. A Tiszán a magas vízállás miatt sehol sem jár a komp. Csongrád és Csépa között, valamint Tápénál személyszállító dereglye közlekedik. A Sajón Muhi és Köröm között megindult a járat, a Körösön Mezőtúr és Szarvas között szünetel az átkelés – jelentette az Utinform.
A tokaj-hegyaljai Mád községet és környékét sújtó katasztrófa következményeinek felszámolása még tart. Bodrogkisfaludnál és Bodrogszeginél a töltés oldalán összegyűlt vizet a folyóba szivattyúzzák át – a munka várhatóan ma befejeződik. A vízügyi szakemberek részt vesznek a Mád környéki károk felmérésére alakult bizottság munkájában is.
Halálos áldozatot követelt a romániai árvíz
A nagy felhőszakadások és a hegyekből lezúduló vadvizek miatt megáradt folyók főleg a Kárpátokon kívüli területeken okoztak árvizet Romániában. A keleti Moldvában és a déli Havasalföldön több ezer ház rongálódott meg, hidakat sodort el a víz, útszakaszokat töltött meg hordalékkal. Moldvában egy bánya zagytározójából több száz köbméter anyag zúdult az úttestre.
Románia déli részén vízbe fulladt egy 55 éves férfi. Társát helikopterrel sikerült kimenteni, egy faluban pedig tornádó pusztított. Romba dőlt házak, kicsavart fák, felborult gépkocsik maradtak a forgószél után – számolt be a Magyar Rádió.
Erdélyben is pusztított az árvíz, Háromszéken, Maros és Brassó megyében. Közben a Magyarországról érkezett nagy teljesítményű szivattyúkkal próbálják eltávolítani a másfél méteres vizet a Bánságban, amely még mindig több mint 25 ezer hektárnyi területet borít. A magyar szakemberek először a Béga-csatornába, később pedig a Temes folyóba tervezik átszivattyúzni, illetve terelni a Temes megyei falvakat fogva tartó hatalmas víztömeget.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért