Jóléti rendszerváltás gyurcsányi módra

A horribilis államadósság a 2001 és 2003 között létezett gazdaságpolitika következménye. A költségvetés nem Gyurcsány Ferencé, a mostani infláció 25 éve a legjobb - derül ki a kormányfő szokásos kedd reggeli rádióinterjújából. A Fidesz úgy véli, a kormányfő megint csak beszél, a kormány propaganda-politizálása helyett radikális adócsökkentésre volna szükség.

MNO
2005. 05. 24. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 25 éve, most a legkedvezőbb az infláció mértéke, amelyet a nemzeti bank hétfőn 3,3 százalékban határozott meg. Az alacsonyabb inflációval a bérek és a nyugdíjak átlagosan 4 százalékot meghaladóan nőnek majd. A magas államháztartási hiányról Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz kormány gazdaságpolitikája tehet, az új családtámogatási rendszer megszünteti azt az állapotot, hogy segélyekért kelljen sorban állni, összeépíti a családtámogatást, a családi pótlékot a rendszeres gyermekvédelmi támogatással – fogalmazott a miniszterenök szokásos kedd reggeli, a Magyar Rádónak adott interjújában.

Szamurájkard és a kormányzati teendők

- Létezik egy érvényes szabályozás a fegyvertartásról, ennek a szabályozásnak van egy része, amely leírja, hogy mi fegyver és mi nem fegyver. Abban nem vagyok biztos, hogy mióta ismerjük az Európában nem hagyományos távolkeleti harcművészeteket és azoknak nagyon sokfajta, korábban nem ismert eszközét, hogy vajon a mi definíciónk: mi fegyver, mi nem fegyver, az alkalmas-e mai használatra. Az eljáró szervek azt fogják javasolni – hogyha azt javasolják, hogy át kell tekinteni a hatályos szabályozást -, és át fogják nézni, hogy kell-e szigorítani, kell-e más meghatározást használni – válaszolta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arra a kérdésre, hogy a nem merül-e föl kormányzati teendő a szamurájkarddal átszúrt roma fiatal esetével kapcsolatban.

„Kormány, ebből gazdálkodhatsz”...

- Ami az inflációt illeti, 24-25 éve ez a legjobb adat – nyilatkozta a miniszterelnök. Hozzátette: az, hogy most kisebb az infláció, azt fogja jelenteni, hogy Magyarországon átlagosan a bérek és a nyugdíjak 4 százalékot meghaladóan fognak majd nőni. Mi a nemzeti jövedelmünk nagyobbik felét külkapcsolatainkban, külgazdaságunkban érjük el, itt pedig különös helyzete van Európának, Európán belül pedig Németországnak. Németországban mostanában nem túl jól mennek a dolgok, egész Európában nem túl jól mennek a dolgok. A 3,5 százalékos növekedés európai összehasonlításban természetesen nagyon szép, a régió országai egyébként általában e körül növekednek. Nekünk nincsen okunk arra ugyanakkor, hogy ne olyan gazdaságpolitikát folytassunk továbbra is, amelyben kulcspozícióban a növekedés van, az alacsony infláció és az egyensúly.

- Az államháztartás bevételére leginkább az emberek fogyasztása, vásárlása van hatással, azaz nem az dönti el döntően az államháztartás pozícióját, hogy mekkora a növekedés és mekkora az infláció, hanem, hogy abból a pénzáramból, ami van, az emberek mennyit költenek például fogyasztásra, milyen a fogyasztásnak a szerkezete, a forgalmi adók uralják a bevételi oldalt. Ugyanakkor pedig az alacsony infláció kamatcsökkentést eredményez, a kamatcsökkentés pedig több tízmilliárd forintnyi kiadáscsökkentést eredményez az állam adósságainak megfizetésekor – utalt ezzel a miniszterelnök a jegybank tegnapi kamatcsökkentésére.

A parlament előírta a költségvetési törvényt, s azt mondta, hogy kormány, ebből gazdálkodhatsz. Én mindig ezt mondom el, bárkivel tárgyalok, hogy nekem ezt kell betartani. Ezt kell betartanom, hogyha valaki kér tőlem, és ezt kell betartanom akkor is, amikor inflációról, meg növekedésről beszélünk, mert ez az én felelősségem – mondta Gyurcsány Ferenc.

<Gyurcsány szerint a Fidesz-kormány tehet az államadósság mértékéről

- Mi a költségvetésben – éppen azért, mert nagyon sok bizonytalansága volt a 2005-ös évnek – terveztünk egy 100 milliárd forintot meghaladó tartalékot, amit eleve nem engedtünk elkölteni. Én úgy látom, hogy ez a költségvetési tartalék, amelyhez soha senkit nem engedünk hozzányúlni, elegendő a kockázatok kezelésére, és tartjuk magunkat a költségvetésben rögzített számokhoz. Ezt mutatja egyébként sok tekintetben 2001-2002 tapasztalata, hogy állami keresletbővítő eszközökkel a növekedést serkentsük – válaszolta a miniszterelnök arra a kérdésre, tartható-e a költségvetés a változó makrogazdasági adatok mellett.

- 2001 és 2003 között létezett Magyarországon olyan gazdaságpolitika, amely úgy viselkedett, mintha az állam tetszőlegesen oszthatná a pénzt. Ez a gazdaságpolitika rövid távon sikeres tud lenni, és nagyon sok jó érzést tud okozni az embereknek. Ott, választások környékén sokan megpróbálkoznak ezzel. A végén iszonyatos a számlája. Magyarországnak nem érdeke, épp ezért én nem fogom sohasem megtenni, hogy választási költségvetésünk legyen. Engem az ország azért alkalmaz, hogy vigyázzak a költségvetésre, ne azért, hogy úgy tegyek, minthogyha a magamét költeném, mert ráadásul a költségvetés nem az enyém, hanem azoké az embereké, akik adóból a befizetéseket teljesítik – vélekedett a kormányfő.

Minden gyerek egyenlő, minden gyerek egyforma

Az új családtámogatási rendszer megszünteti azt, hogy segélyekért kelljen sorba állni, mert összeépíti a családtámogatást, a családi pótlékot a rendszeres gyermekvédelmi támogatással. De a legjobban kik járnak? Azok, akik dolgoznak, de nem magas a jövedelmük – ez Magyarországon azt jelenti, hogy 100-120 ezer forint környékén van -, ők nagyon rosszul jártak a jelenlegi rendszerben. Ezt korrigálja ez a mostani rendszer, és azt gondolom, hogy éppen ezért igazságos. Minden gyerek egyenlő, minden gyerek egyforma.

- Nem a tempót kell növelni most már, hanem az a dolgunk, hogy ügyeljünk arra, hogy eközben az ország egésze úgy érezze, hogy neki jobb lesz a dolga, hogy az emberekről szól ez a politika – mondta végül a miniszterelnök.

Fidesz: propaganda-politizálás helyett radikális adócsökkentésre volna szükség

Gyurcsány Ferenc ma is szívesebben beszélt – a tényeket elferdítve – a múltról, hogy ne kelljen beszélnie a jelen súlyos problémáiról. Arról például, hogy a magyar munkavállalók az uniós átlagkereset alig több mint felét vihetik haza. Minden nyugdíjast, gyermeket és munkavállalót naponta ötszáz forinttal adósít el a Gyurcsány-Kuncze-kormány. A munkanélküliség 6 éve a legmagasabb. Tavaly – 1996 óta először – csökkent a keresetek vásárlóértéke. Magyarország közben sorra kapja a hitelminősítő intézetek, befektetők és külföldi elemzők elmarasztaló ítéleteit. 2005-re Magyarország – a Gyurcsány-Kuncze-kormány sodródó gazdaságirányítása hatására – az éllovas pozícióból az európai uniós tagországok sereghajtójává vált. A kormányváltás óta több mint 4000 milliárd forinttal nőtt az államadósság – fogalmaz a Fidesz a kormányfő rádióinterjújára reagálva.

Ezzel szemben a miniszterelnök által ma erősen kritizált 1998-2002 közötti időszakot a gazdasági teljesítmény tartós növekedése, az államadósság csökkenése, a csökkenő pénzromlás és a munkahelyek számának növekedése jellemezte.

A kísérletezés, a kapkodás és a hátramutogatás helyett ideje lenne, hogy a kormány abbahagyja a propaganda-politizálást, és kidolgozzon végre egy átfogó gazdaságpolitikát, amely a legfontosabb problémákkal – a versenyképesség romlásával, a túlzott adóteherrel, az alacsony foglalkoztatottsággal és a növekvő államadósággal – foglalkozna. Látszatintézkedések helyett a Fidesz radikális adócsökkentő javaslatát kellene a parlamentnek megtárgyalnia, mert az már egy év alatt 40 ezer új munkahelyet teremtene.

(Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.