Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív svájci napilap Túl tehetségtelen, hogy gyűlöljön – A regényíró és esszéista Konrád György címmel számol be a szerző hétfői, zürichi estjéről.
Konrád György a beszélgetés során megerősíti, hogy életében – melyre a nemzetiszocializmus és a kommunista elnyomás nyomta rá bélyegét – a boldogság is jelen volt. A közelmúltban németül „Napfogyatkozás a hegyen” címmel megjelent önéletrajza nem tekinthető a sötét múltba történő visszapillantásnak.
„Nem igazán érdeklődöm magam iránt, hiszen számomra nem jelentek semmilyen nagy újdonságot immár” – mondja Konrád.
A zsidó értelmiségi, aki gyermekként éppen hogy megúszta a deportálást, aki később megélte a sztálini diktatúrát, s akit a kommunista párt munka- és publikálási tilalommal sújtott, ma visszafogott főszereplővé vált. Az idén németül megjelent önéletrajzában mások szenvedés- és boldogságtörténetének egész univerzumát meséli el. Magát és írásait sem veszi igazán komolyan a szerző: mint a berlini Művészeti Akadémia elnöke magát eddig , mint „szájtáti álldogálót” és az „unalmas beszédek tengerében pancsikolót” látta. Mint családfenntartó, eszébe ötlik, hogy ő tulajdonképpen egy „kötelességtudó haszonállat”, amely időközben jól tejel és keveset fogyaszt.
Emlékezéseinek hangja rendkívül enyhe. Mint Konrád elismeri, „a gyűlöletben nem túl tehetséges”. Nem hallgatja el a rosszat, de csak önéletrajzának a mellékmondataiba csempészi be, de itt sem kerül túlsúlyba a rossz, hiszen azt mindig „köztes idillek” szakítják meg, és az egyszerű hála, azért mert minden valószínűség ellenére túlélt mindent. „Milyen szép most itt ülni” – mondja Konrád lelkes, a Zürichi-tóra vetett oldalpillantások közepette, „és milyen szép, hogy ez az úr (a pincér) nem akar a fejünkre verni.” Hogy ez nem hangzik sem drámaian, sem moralizálóan, azt igen nehéz megmagyarázni, s nem csak Konrád daloló német beszédstílusának számlájára írható.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Rosh terve nélkülöz minden kegyeletet címmel készített interjút Paul Spiegellel a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnökével az úgynevezett zápfogvitáról. A kedden Berlinben felavatott holokausztemlékmű kezdeményezője Lea Rosh, egy ismeretlen zsidó zápfogát és egy Dávid-csillagot kíván az egyik sztélébe bedolgoztatni.
Egy zápfog a test egyik része, és a zsidó holttestet el kell temetni- nyilatkozta Spiegel. Még akkor is, ha valaki véletlenül talál egy testrészt, azt sem szabad tetszés szerint elhelyezni – sem otthon a lakás szekrényében, sem egy emlékműben. A berlini holokausztemlékmű nem temető. Rosh asszonynak a feltalált zápfogat a zsidó közösségnek kellett volna átadnia, hogy azt egy zsidó temetőben helyezzék végső nyugalomra. Egyszerűen nem felel meg a zsidó vallási előírásoknak, hogy testrészeket tetszés szerint rakosgassanak.
Lea Rosh nyilatkozatát követően én is beszéltem a legmagasabb szinten rabbikkal – folytatta a Spiegel. Ők megerősítették, hogy egy zsidó zápfognak az emlékmű sztéléjében történő megerősítése egyértelműen ellentétes a vallási előírásokkal. Mi a kegyeletet teljesen nélkülöző kezdeményezésnek tekintjük a javaslatot- nyilatkozta a tanács elnöke.
Kiszivárgott hangfelvételek: Magyar Péter a politikai vezetésre teljesen alkalmatlan